Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 554

 
1554 föremål
352. Jacob Jordaens Tillskriven, "Satyr i bondefamilj".
352. Jacob Jordaens Tillskriven, "Satyr i bondefamilj".
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
282. Sebastiano Ricci Hans krets, Ruinlandskap med figurstaffage.
282. Sebastiano Ricci Hans krets, Ruinlandskap med figurstaffage.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
949. KANDELABRAR, för tre ljus. Louis XVI-stil, 1800-tal.
949. KANDELABRAR, för tre ljus. Louis XVI-stil, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
938. AMPEL, för tolv ljus. Empire/Empirestil.
938. AMPEL, för tolv ljus. Empire/Empirestil.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
268. Gustaf Wilhelm Palm, "Utsigt af Venedig".
268. Gustaf Wilhelm Palm, "Utsigt af Venedig".
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
983. BORDSPENDYL, av Petter Ernst (verksam i Stockholm 1753-84). Rokoko.
983. BORDSPENDYL, av Petter Ernst (verksam i Stockholm 1753-84). Rokoko.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
837. BERGERER, ett par, Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
837. BERGERER, ett par, Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
216. Antoine Vollon, Stilleben med blommor och böcker.
216. Antoine Vollon, Stilleben med blommor och böcker.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
839. BERGERER, ett par. Troligen Italien, 1800-tal.
839. BERGERER, ett par. Troligen Italien, 1800-tal.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1127. Alexandre Benois, "Les bains d'Apollo à Versaille".
1127. Alexandre Benois, "Les bains d'Apollo à Versaille".
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1138. Serge Ivanoff, Modell.
1138. Serge Ivanoff, Modell.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
77. Johan Ericson, Motiv från Smögen.
77. Johan Ericson, Motiv från Smögen.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
984. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
984. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
92 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
804. STENBORD. Skåne, daterat 1843.
804. STENBORD. Skåne, daterat 1843.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
857. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten.
857. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
367A. Blomstergirlang med St Fransiscus.
367A. Blomstergirlang med St Fransiscus.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
190. Helene Schjerfbeck, "Studie till Wilhelm von Schwerin".
190. Helene Schjerfbeck, "Studie till Wilhelm von Schwerin".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
182. Niels Simonsen, Beduin i gryningsljus.
182. Niels Simonsen, Beduin i gryningsljus.
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
181. Peder Mork Mönsted, Solbelyst vinterlandskap.
181. Peder Mork Mönsted, Solbelyst vinterlandskap.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
566. BROSCH,
566. BROSCH,
Klubbat pris 
82 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
100. Johan Krouthén, Gård med blommande äppelträd.
100. Johan Krouthén, Gård med blommande äppelträd.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
342. Peter Paul Rubens, Kristi begråtande.
342. Peter Paul Rubens, Kristi begråtande.
Klubbat pris 
170 000 SEK
Utropspris
50 000 - 55 000 SEK
314. Paulus Potter Hans efterföljd, Pastoralt landskap med herde och getter.
314. Paulus Potter Hans efterföljd, Pastoralt landskap med herde och getter.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
188. Helene Schjerfbeck, "Måsse".
188. Helene Schjerfbeck, "Måsse".
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
934. LJUSKRONA, för åtta ljus. Tyskland, omkring år 1800.
934. LJUSKRONA, för åtta ljus. Tyskland, omkring år 1800.
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
57. Helmer Osslund, Norrländskt landskap.
57. Helmer Osslund, Norrländskt landskap.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
185. Paul Fischer, Baderska på strand.
185. Paul Fischer, Baderska på strand.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
74. Herman af Sillén, Fregatt ankrad utanför Karlskrona.
74. Herman af Sillén, Fregatt ankrad utanför Karlskrona.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
623. ARMLÄNK MED BRILJANTSLIPADE DIAMANTER 9.30 CT,
623. ARMLÄNK MED BRILJANTSLIPADE DIAMANTER 9.30 CT,
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
669. RING, SMARAGD OCH BAGUETTESLIPADE DIAMANTER.
669. RING, SMARAGD OCH BAGUETTESLIPADE DIAMANTER.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
733. ARMBAND MED 54 BRILJANTSLIPADE DIAMANTER.
733. ARMBAND MED 54 BRILJANTSLIPADE DIAMANTER.
Klubbat pris 
54 000 SEK
Utropspris
42 000 - 45 000 SEK
91. Wilhelm von Gegerfelt, Kanalmotiv med skridskoåkare.
91. Wilhelm von Gegerfelt, Kanalmotiv med skridskoåkare.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1265. SERVIS, 219 delar, porslin. Kongl. dansk, "Musselmaalet".
1265. SERVIS, 219 delar, porslin. Kongl. dansk, "Musselmaalet".
Klubbat pris 
68 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
753. RING, 14k vitguld med en briljantslipad diamant ca 2 ct.
753. RING, 14k vitguld med en briljantslipad diamant ca 2 ct.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
439. DRYCKESKANNA, av Hans Wiggman (verksam i Kalmar 1712-1761). Barock.
439. DRYCKESKANNA, av Hans Wiggman (verksam i Kalmar 1712-1761). Barock.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
209. Ferdinand Roybet Tillskriven, Musicerande yngling.
209. Ferdinand Roybet Tillskriven, Musicerande yngling.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
143. Frans Wilhelm Odelmark, "Venedig".
143. Frans Wilhelm Odelmark, "Venedig".
Klubbat pris 
56 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
300. Regnier Nooms Zeeman Hans krets, Sjöslag.
300. Regnier Nooms Zeeman Hans krets, Sjöslag.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
610. CLIP, PLATINA MED DIAMANTER CA 10 CT.
610. CLIP, PLATINA MED DIAMANTER CA 10 CT.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
870. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten.
870. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
280. Andrea Vaccaro Hans krets, Den botfärdiga Magdalena.
280. Andrea Vaccaro Hans krets, Den botfärdiga Magdalena.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1383. TERRIN med LOCK samt FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1383. TERRIN med LOCK samt FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
267. Carl Abraham Rothstén, Stockholms inlopp.
267. Carl Abraham Rothstén, Stockholms inlopp.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
310. Jean-Baptiste Oudry, Hundar anfallande en leopard.
310. Jean-Baptiste Oudry, Hundar anfallande en leopard.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
980. KONSOLUR. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
980. KONSOLUR. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
75. Knut Ekwall, Vinterfiske.
75. Knut Ekwall, Vinterfiske.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
277. Jacopo Amigoni Tillskriven, Lot och hans döttrar.
277. Jacopo Amigoni Tillskriven, Lot och hans döttrar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
373. Juan Rodrigues Juàres Tillskriven, "Josep Janditegui".
373. Juan Rodrigues Juàres Tillskriven, "Josep Janditegui".
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
165. Arvid Knöppel, Hjortkalv.
165. Arvid Knöppel, Hjortkalv.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
274. Landskap med madonnan med barnet och Johannes döparen.
274. Landskap med madonnan med barnet och Johannes döparen.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
11. Robert Lundberg, "Ottefåglar".
11. Robert Lundberg, "Ottefåglar".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
338. Philipp Jakob de Loutherbourg Hans efterföljd, Thetis gun boat of Dover.
338. Philipp Jakob de Loutherbourg Hans efterföljd, Thetis gun boat of Dover.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
193. Anders Askevold, Boskapen flyttas.
193. Anders Askevold, Boskapen flyttas.
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
914. SPEGEL. Tidigt gustavianskt stockholmsarbete.
914. SPEGEL. Tidigt gustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
269. Gustaf Wilhelm Palm, "Utsigt af Neapel".
269. Gustaf Wilhelm Palm, "Utsigt af Neapel".
Klubbat pris 
155 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
875. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten.
875. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten.
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
854. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska.
854. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
145. Otto Hesselbom, "Utsikt över Kalix älv".
145. Otto Hesselbom, "Utsikt över Kalix älv".
Klubbat pris 
57 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
890. STOLAR, sex stycken. Gustavianska.
890. STOLAR, sex stycken. Gustavianska.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
195. Georg Anton Rasmussen, Fjordlandskap.
195. Georg Anton Rasmussen, Fjordlandskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
866. KARMSTOLAR, ett par, av Ephraim Ståhl (ej signerade). Sengustavianska.
866. KARMSTOLAR, ett par, av Ephraim Ståhl (ej signerade). Sengustavianska.
Klubbat pris 
66 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
9. Anna Palm de Rosa, "Boulevard des Capucines".
9. Anna Palm de Rosa, "Boulevard des Capucines".
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
7. Bruno Liljefors, Trädgårdsmotiv från Grez-sur-Loing.
7. Bruno Liljefors, Trädgårdsmotiv från Grez-sur-Loing.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
350. Gerbrandt van den Eeckhout Hans krets, Abraham fördriver Hagar och Ismael.
350. Gerbrandt van den Eeckhout Hans krets, Abraham fördriver Hagar och Ismael.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
844. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
844. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
336. Lieve Pietersz. Verschuir Hans krets, Hamnbild med salutskjutande skepp.
336. Lieve Pietersz. Verschuir Hans krets, Hamnbild med salutskjutande skepp.
Klubbat pris 
155 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1088. SEMIANTIK SILKE KESHAN RELIEF. 308,5 x 208,5 cm.
1088. SEMIANTIK SILKE KESHAN RELIEF. 308,5 x 208,5 cm.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
792. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
792. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1056. VÄVD TAPET, gobelängteknik. Mytologisk scen. 291 x 262 cm. Flandern 1600-tal.
1056. VÄVD TAPET, gobelängteknik. Mytologisk scen. 291 x 262 cm. Flandern 1600-tal.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1087. SEMIANTIK KESHAN s.k. Motachem. 294 x 237,5 cm.
1087. SEMIANTIK KESHAN s.k. Motachem. 294 x 237,5 cm.
Klubbat pris 
175 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
935. Ljuskrona, för tretton ljus. Karl Johan, 1800-talets andra fjärdedel.
935. Ljuskrona, för tretton ljus. Karl Johan, 1800-talets andra fjärdedel.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
291. Pomona omgicen av amoriner.
291. Pomona omgicen av amoriner.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
354. Lazzaro Bastiani Hans efterföljd, Madonnan med barnet.
354. Lazzaro Bastiani Hans efterföljd, Madonnan med barnet.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
84. Jenny Nyström, Gosse och troll.
84. Jenny Nyström, Gosse och troll.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1137. Anatolij Petritsky, Fotbollsspelare.
1137. Anatolij Petritsky, Fotbollsspelare.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
117. Severin Nilson, Barn och hund.
117. Severin Nilson, Barn och hund.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
311. Isaak Koene Tillskriven., Landskap med jaktsällskap.
311. Isaak Koene Tillskriven., Landskap med jaktsällskap.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
789. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
789. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
118. Julia Beck, Porträtt av kvinna.
118. Julia Beck, Porträtt av kvinna.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1133. Constantine Korovine, "Landskap från Sebastopol (?)", skiss.
1133. Constantine Korovine, "Landskap från Sebastopol (?)", skiss.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
286. Abate Andrea Belvedere Hans art, Stilleben med blommor och påfågel.
286. Abate Andrea Belvedere Hans art, Stilleben med blommor och påfågel.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
245. Per Krafft d.ä., "Åke Henrik Freser" (1714-).
245. Per Krafft d.ä., "Åke Henrik Freser" (1714-).
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
225. Robert Gwelo Goodman, "Constantinople".
225. Robert Gwelo Goodman, "Constantinople".
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
869. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska.
869. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
500. BÄGARE, av Abraham Wirgman, Göteborg 1724.
500. BÄGARE, av Abraham Wirgman, Göteborg 1724.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK
200. Frits Thaulow, Torget i Bretenoux.
200. Frits Thaulow, Torget i Bretenoux.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
136. Edvard Bergh, Sommarlandskap med kor.
136. Edvard Bergh, Sommarlandskap med kor.
Klubbat pris 
66 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
929. APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Louis XV-stil.
929. APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Louis XV-stil.
Klubbat pris 
76 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK