Komponerad 1952.
Något slitage och smutsig, smärre fläckar. Långsidorna med smärre skador, skadade kortsidor, de flesta fransar saknas.
Jämför Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, färgplanscher sid 68.