381
147333

"Verve. Revue Artistique et Littèraire". (26 volymer)

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 270 - 9 090 EUR
7 610 - 9 520 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Samling om 26 volymer av tidskriften Verve, utgivna av Tériade, Paris; ; No 1, vol I, 1937; No 2 vol I, 1938; No 3, vol I, 1938, No 4 vol I u.å.; No 5-6, vol II u.å., No 7, vol II 1940; No 8, vol II, 1940; Vol III, no 9, 1943; Vol III, no 10, 1943-44; Vol III, no 11, 1945; Vol III, no 12, 1945; Vol IV, no 13, 1945; Vol IV, no 13, 1945; Vol IV, no 14-15, 1946; Vol IV, no 16, 1946; Vol V, no 17-18, 1947; Vol V, no 19-20, 1948; Vol VI, no 21-22 (1944)-48; Vol VI, no 23, 1949, Vol VI, no 24, 1950; Vol VIII, no 31-32, 1955; Vol VIII, no 33-34, 1956; Vol X no 37-38, 1960. Flertalet färglitografier av och efter Chagall, Picasso, Matisse, Braque, Bonnard, Miró, Kandinsky mfl.

Slitage, nötning, gulnade sidor, mindre defekter, några sidor med fläckar, rester av tejp samt gamla lagningar.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?