Höstens Moderna 557

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
5HILDING LINNQVIST, "Tulpaner i blå vas".Dubblerad duk.
33BO VON ZWEIGBERGK, Hustak.Omfattas av följerätt (d). Droit de suite.
101JOHAN JOHANSSON. Sommarlandskap från Skåne.Omfattas av följerätt (d). Droit de suite.
125LEANDER ENGSTRÖM, Solbelyst landskap, Norrland.Ej Pannå - papp pannå.
137GÖSTA ADRIAN-NILSSON, "Spårvagnen".I gåva av konstnären till nuvarande ägares morfar.
196OLLE BONNIÉR, Komposition i orange, svart och vitt.Felvänd bild i katalog, ska vara liggande.
230JOHN IVAR BERG, "Diagonal rytm".Olja på pannå, ej duk.
231BERTIL ÖHLUND, "Catedrale noire II".I katalogen är bilden upp och ned.
270YRJÖ EDELMANN, Utan titel.Daterad -88, ej -68.
281EDVIN ÖHRSTRÖM, "Negerboxaren".Omfattas av följerätt (d). Droit de suite.
285ASALVADOR DALÍ, "Carmen - Castanets".Feltryck i katalogen - nytt utrop 12 000 - 15 000 kr.
285BSALVADOR DALÍ, "Perseus- Hommage to Benvenuto Cellini".Feltryck- ändrat utrop till 12 000 - 15 000 kr.
287OLLE BAERTLING, "Kerobk".För köpare inom EU utan momsregistrering tillkommer utöver moms köparprovisionen även införelsemoms om 12 % på klubbat pris.
296HENRY MOORE, "Reclining figure: small head".Omfattas av följerätt (d). Droit de suite.
314HENRI MICHAUX, Utan titel.Signerad HM.
315IGAEL TUMARKIN, "Bon Anniversaire".Omfattas inte av följerätt. No droit de suite. (d)
330SERGE POLIAKOFF, "Composition taches rouge et jaune".Alexis Poliakoff, "Serge Poliakoff", Catalogue raisonné, vol II, 1955-1958, 2010, sid 93, nr 55-71, avbildad. Autenciteten har konfirmerats av Alexis Poliakoff, verket är registrerat i hans arkiv med nr 955036.
347SERGE CHARCHOUNE, "Lapin Agile, Montmartre".Ej duk - olja på papp pannå
349JEAN MARCHAND, Kubistiskt landskap.Omfattas av följerätt (d). Droit de suite.
352JOSEF ALBERS, "White lines square I".Omfattas av följerätt (d). Droit de suite.
374MARC CHAGALL, "Chagall lithographe vol I-VI. 1922-1985. Fernand Mourlot".Omfattas inte av följerätt. (d) No droit de suite
389FRIEDENSREICH HUNDERTWASSER, "Look at it on a rainy day (The Regentag portfolio)".Omfattas av följerätt (d). Droit de suite.
392AWIFREDO LAM, 8st färglitografier, 1974, samtliga signerade och numrerade 35/262, utgivna av AH Grafik, Stockholm.Omfattas av följerätt (d). Droit de suite.
423PABLO PICASSO, "Peintre et Modèle".
431"Hommage aux Prix Nobel" (Nobelprismappen).Omfattas av följerätt (d). Droit de suite.
431A"Music Maestro Please I-II".Omfattas av följerätt (d). Droit de suite.
457JOSEF FRANK Akvarell.Omfattas av följerätt (d). Droit de suite.
473JOSEF FRANK Sideboard, Firma Svenskt Tenn, modell 1015.Nyckel saknas; key is missing.
515JOSEF FRANK Matbord, Firma Svenskt Tenn, modell 771.Modell 771; model 771.
533ELIAS SVEDBERG Fåtölj "Eftermiddag", Nordiska Kompaniet ca 1937.
543JOHN KANDELL, Sideboard, 1949, utfört av snickarmästare David Sjölinder.Se ändrad upphovsman. John Kandell, utfört av snickarmästare David Sjölinder 1949/ Designed by John Kandell, executed by cabinetmaker David Sjölinder in 1949.
559CARL AXEL ACKING Skåp, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors 1950-tal.Skall vara: Bodafors 1950-tal/Executed by Bodafors 1950's.
628OSCAR NILSSON, tillskrivet, sideboard, 1940-tal.Tillskrivet Oscar Nilsson. Möjligen omarbetat, kalkstensskivan med nagg.
643JOHAN ROHDE för Firma Georg Jensen, bestickuppsättning, 147 delar, "Konge/Acorn", Köpenhamn 1933-44, sterling.Skall vara totalt 147 delar, ingår ej: 9 smörgåsknivar, 12 förrätts-/lunchknivar.
656DAVID ANDERSEN Skål, Norge, sannolikt 1950-tal.Höjd 8,5 cm, diameter 18 cm
667WIWEN NILSSON Vas, Lund 1971, sterling.Notera korrekt höjd 7,2 cm.
724DAUM Flakong, Nancy, Frankrike, jugend.Ursprungligen med propp/ Originally with a stopper.
808WILHELM KÅGE Vas, Gustavsberg studio 1960.Höjd 27,7 cm; height 27,7 cm.
831FAT, fajans, Stig Lindberg, Gustavsberg studio 1947.Brättspricka; rim crack
844ANDERS BRUNO LILJEFORS Skulptur, Gustavsberg studio 1950-tal.Proveniens: Sven Jonsons samling
870HANS HEDBERG Vas, Biot, Frankrike.Signerad HHg.
881GERHARD HENNING Figurgrupp, "Eventyr II", Danmark, daterad 19-9-74.
906AVÄVD TAPET. ”Himmels Drottningen”. Gobelängteknik. 196 x 102 cm. Signerad LICIUM. iG. (?) BN. ME. 1908.Motivet heter "Himmels Drottningen".
909AMATTA. "Åkerbär". Gobelängteknik. 307 x 200,5 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).Mönstret heter "Åkerbär".
922MATTA. "Luleälven". Reliefflossa. 538 x 329,5 cm. Signerad IHK (Ingrid Hellman-Knafve).Detta föremål omfattas av följerätt (d).
939MATTA. "Stensöta". Rölakan. 243,5 x 160,5 cm. Signerad KLH ID (Kristianstad Läns Hemslöjd, Ingrid Dessau).Mönstret heter "Stensöta", från 1953. Jämför Gustafsson-Seife, Inger: Ingrid Dessau textildesigner, Borås 2008, sid 15,20,21. Likadant exemplar var utställt på Ingrid Dessaus första utställning på Galleri Modern 1953.
944MATTA. ."Campanula" Rölakan. 301 x 194,5 cm. Signerad JJ (Judith Johansson).Mönstret heter "Campanula". Komponerat i mitten av 1960-talet.
957MATTA. "Matta nr 1". Handtuftad. 347 x 257 cm. Komponerad av Josef Frank 1938 för Svenskt Tenn.Måtten är 347 x 257 cm.

Tillkomna föremål

Nr.Föremål
16AERIK OLSON, Abstrakt komposition.
75ARAGNAR SANDBERG, Sommarkväll i Bohuslän.
102ASVEN X:ET ERIXSON, "Badande".
153ANILS NILSSON "I hamnen".
163AINGE SCHIÖLER, "Sjöbodar vid Kostersundet".
194ALENNART RODHE, "I vattnet".
205AKARL AXEL PEHRSON, "Guldådrorna".
285ASALVADOR DALÍ, "Carmen - Castanets".
285BSALVADOR DALÍ, "Perseus- Hommage to Benvenuto Cellini".
313AHENRYK STAZEWSKI, Utan titel.
328AKAREL APPEL, Utan titel.
335AVALERIO ADAMI, "Gatta ci cova".
353AOLLE BAERTLING, Utan titel.
353BENRICO BAJ, "Baj chez Baj".
368AMARC CHAGALL, "L'ours et l'amateur de jardin", ur: "Les Fables de la Fontaine".
369AMARC CHAGALL, "La grande corniche".
369BMARC CHAGALL, "Auto-portrait".
378ASALVADOR DALÍ, "La Rose (Dream)".
392AWIFREDO LAM, 8st färglitografier, 1974, samtliga signerade och numrerade 35/262, utgivna av AH Grafik, Stockholm.
403AJOAN MIRÓ, "L'entraineuse - rouge".
431A"Music Maestro Please I-II".
441AHENRI DE TOULOUSE-LAUTREC, "Mademoiselle Marcelle Lender, en buste".
442ABRAM VAN VELDE, "Sans fin l'affamé" (Charles Juliet).
656ABERTEL GARDBERG Tesil, Kultakeskus, Hämeenlinna, Finland 1957.
743AFULVIO BIANCONI Vas, "Pezzato", Venini, Italien 1950-tal.
774AINGEBORG LUNDIN, skål, Ariel, Orrefors 1968.
904AVÄVNAD. "Bruna Duchatelltäcket". Rölakan. 220,5 x 46 cm. Signerad MMF (Märta Måås-Fjetterström).
906AVÄVD TAPET. ”Himmels Drottningen”. Gobelängteknik. 196 x 102 cm. Signerad LICIUM. iG. (?) BN. ME. 1908.
906BDRAPERIER, 1 par. "Renaissance". Rölakan. 213 x 98 respektive 225 x 97,5 cm. Signerade MMF (Märta Måås-Fjetterström).
906CDRAPERI. "Timglaset". Rölakan. 254 x 148 cm. Signerat MMF (Märta Måås-Fjetterström).
906DDRAPERI. "Draperi med Långbårder". Rölakan. 207 x 103,5 cm. Signerat MMF (Märta Måås-Fjetterström).
909AMATTA. "Åkerbär". Gobelängteknik. 307 x 200,5 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).

Utdragna föremål

Nr.Föremål
38SVEN JONSON, "Formationer vid havet".
39AOTTO G CARLSUND, "Hommage à Mondrian" (Komposition med vit cirkel).
41SVEN JONSON, "Figur i landskap IV".
45STELLAN MÖRNER, Balettdansös.
96RAGNAR PERSON, "Dans i det gröna".
102BLARS BOËTHIUS, Vy mot Ulvsunda över Bälstaviken.
120JOHN JON-AND, "Sluss, Trollhättan".
179ALBIN AMELIN, Blomsterstilleben.
214ALBERT JOHANSSON, "Till minnet".
219CARL OTTO HULTÉN, "Under himlens blå streck".
285SALVADOR DALÍ, "Christ of Saint John of the Cross".
318ALEKSANDR MIKHAILOVICH RODCHENKO, Utan titel.
331BEVERLOO CORNEILLE, De gula fåglarna.
412ALPHONSE MUCHA, "Salomé".
432GEORGES ROUAULT, "Le Christ et Mammon", blad XIV ur: "Passion".
443HENRI DE TOULOUSE-LAUTREC, Cykel.
567JOSEF HOFFMANN Korg, Wiener Werkstätte, ca 1906.
577ALJUSSTAKAR, 4 st, mässing. Bertel Gardberg, Boda, Finland 1959.
578MARCEL BREUER Vilstol, "Chaise Longue" för Isokon, England, sannolikt 1950-tal.
737LOETZ ART Vas, Österrike, jugend.
761EDWARD HALD Vas, Fiskgraal, Orrefors 1930-40-tal.
821BERNDT FRIBERG Skålar, 2 st, Gustavsberg studio 1969 och 1976.
898PABLO PICASSO Fat, "Tête de chèvre de profil", Madoura, Vallauris, Frankrike 1952.
959VÄVNAD. Rölakan. 101,5 x 144 cm. Signerad Gitt Lagerson Lindberg.

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.