| Nr. | Föremål | Ändringar |
| 5 | Hilding Linnqvist, "Tulpaner i blå vas". | Dubblerad duk. |
| 33 | Bo von Zweigbergk, Hustak. | Omfattas av följerätt (d). Droit de suite. |
| 101 | JOHAN JOHANSSON. Sommarlandskap från Skåne. | Omfattas av följerätt (d). Droit de suite. |
| 125 | Leander Engström, Solbelyst landskap, Norrland. | Ej Pannå - papp pannå. |
| 137 | Gösta Adrian-Nilsson, "Spårvagnen". | I gåva av konstnären till nuvarande ägares morfar. |
| 196 | Olle Bonniér, Komposition i orange, svart och vitt. | Felvänd bild i katalog, ska vara liggande. |
| 230 | John Ivar Berg, "Diagonal rytm". | Olja på pannå, ej duk. |
| 231 | Bertil Öhlund, "Catedrale noire II". | I katalogen är bilden upp och ned. |
| 270 | Yrjö Edelmann, Utan titel. | Daterad -88, ej -68. |
| 281 | Edvin Öhrström, "Negerboxaren". | Omfattas av följerätt (d). Droit de suite. |
| 285A | Salvador Dalí, "Carmen - Castanets". | Feltryck i katalogen - nytt utrop 12 000 - 15 000 kr. |
| 285B | Salvador Dalí, "Perseus- Hommage to Benvenuto Cellini". | Feltryck- ändrat utrop till 12 000 - 15 000 kr. |
| 287 | Olle Bærtling, "Kerobk". | För köpare inom EU utan momsregistrering tillkommer utöver moms köparprovisionen även införelsemoms om 12 % på klubbat pris. |
| 296 | Henry Moore, "Reclining figure: small head". | Omfattas av följerätt (d). Droit de suite. |
| 314 | Henri Michaux, Utan titel. | Signerad HM. |
| 315 | Igael Tumarkin, "Bon Anniversaire". | Omfattas inte av följerätt. No droit de suite. (d) |
| 330 | Serge Poliakoff, "Composition taches rouge et jaune". | Alexis Poliakoff, "Serge Poliakoff", Catalogue raisonné, vol II, 1955-1958, 2010, sid 93, nr 55-71, avbildad.
Autenciteten har konfirmerats av Alexis Poliakoff, verket är registrerat i hans arkiv med nr 955036. |
| 347 | Serge Charchoune, "Lapin Agile, Montmartre". | Ej duk - olja på papp pannå |
| 349 | Jean Marchand, Kubistiskt landskap. | Omfattas av följerätt (d). Droit de suite. |
| 352 | Josef Albers, "White lines square I". | Omfattas av följerätt (d). Droit de suite. |
| 374 | Marc Chagall, "Chagall lithographe vol I-VI. 1922-1985. Fernand Mourlot". | Omfattas inte av följerätt. (d) No droit de suite |
| 389 | Friedensreich Hundertwasser, "Look at it on a rainy day (The Regentag portfolio)". | Omfattas av följerätt (d). Droit de suite. |
| 392A | WIFREDO LAM, 8st färglitografier, 1974, samtliga signerade och numrerade 35/262, utgivna av AH Grafik, Stockholm. | Omfattas av följerätt (d). Droit de suite. |
| 423 | Pablo Picasso, "Peintre et Modèle". | Heavy time staining, minor foxing. |
| 431 | "Hommage aux Prix Nobel" (Nobelprismappen). | Omfattas av följerätt (d). Droit de suite. |
| 431A | "Music Maestro Please I-II". | Omfattas av följerätt (d). Droit de suite. |
| 457 | JOSEF FRANK Akvarell. | Omfattas av följerätt (d). Droit de suite. |
| 473 | JOSEF FRANK Sideboard, Firma Svenskt Tenn, modell 1015. | Nyckel saknas; key is missing. |
| 515 | JOSEF FRANK Matbord, Firma Svenskt Tenn, modell 771. | Modell 771; model 771. |
| 533 | ELIAS SVEDBERG
Fåtölj "Eftermiddag", Nordiska Kompaniet ca 1937. | Good condition with very slight wear, not the original fabric. |
| 543 | JOHN KANDELL,
Sideboard, 1949, utfört av snickarmästare David Sjölinder. | Se ändrad upphovsman. John Kandell, utfört av snickarmästare David Sjölinder 1949/ Designed by John Kandell, executed by cabinetmaker David Sjölinder in 1949. |
| 559 | CARL AXEL ACKING
Skåp, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors 1950-tal. | Skall vara: Bodafors 1950-tal/Executed by Bodafors 1950's. |
| 628 | OSCAR NILSSON, tillskrivet, sideboard, 1940-tal. | Tillskrivet Oscar Nilsson. Möjligen omarbetat, kalkstensskivan med nagg. |
| 643 | JOHAN ROHDE för Firma Georg Jensen, bestickuppsättning, 147 delar, "Konge/Acorn", Köpenhamn 1933-44, sterling. | Skall vara totalt 147 delar, ingår ej: 9 smörgåsknivar, 12 förrätts-/lunchknivar. |
| 656 | DAVID ANDERSEN
Skål, Norge, sannolikt 1950-tal. | Höjd 8,5 cm, diameter 18 cm |
| 667 | WIWEN NILSSON
Vas, Lund 1971, sterling. | Notera korrekt höjd 7,2 cm. |
| 724 | DAUM Flakong, Nancy, Frankrike, jugend. | Ursprungligen med propp/ Originally with a stopper. |
| 808 | WILHELM KÅGE Vas, Gustavsberg studio 1960. | Höjd 27,7 cm; height 27,7 cm. |
| 831 | FAT, fajans, Stig Lindberg, Gustavsberg studio 1947. | Brättspricka; rim crack |
| 844 | ANDERS BRUNO LILJEFORS Skulptur, Gustavsberg studio 1950-tal. | Proveniens: Sven Jonsons samling |
| 870 | HANS HEDBERG Vas, Biot, Frankrike. | Signerad HHg. |
| 881 | GERHARD HENNING Figurgrupp, "Eventyr II", Danmark, daterad 19-9-74. | Good condition. |
| 906A | VÄVD TAPET. ”Himmels Drottningen”. Gobelängteknik. 196 x 102 cm. Signerad LICIUM. iG. (?) BN. ME. 1908. | Motivet heter "Himmels Drottningen". |
| 909A | MATTA. "Åkerbär". Gobelängteknik. 307 x 200,5 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). | Mönstret heter "Åkerbär". |
| 922 | MATTA. "Luleälven". Reliefflossa. 538 x 329,5 cm. Signerad IHK (Ingrid Hellman-Knafve). | Detta föremål omfattas av följerätt (d). |
| 939 | MATTA. "Stensöta". Rölakan. 243,5 x 160,5 cm. Signerad KLH ID (Kristianstad Läns Hemslöjd, Ingrid Dessau). | Mönstret heter "Stensöta", från 1953. Jämför Gustafsson-Seife, Inger: Ingrid Dessau textildesigner, Borås 2008, sid 15,20,21. Likadant exemplar var utställt på Ingrid Dessaus första utställning på Galleri Modern 1953. |
| 944 | MATTA. ."Campanula" Rölakan. 301 x 194,5 cm. Signerad JJ (Judith Johansson). | Mönstret heter "Campanula". Komponerat i mitten av 1960-talet. |
| 957 | MATTA. "Matta nr 1". Handtuftad. 347 x 257 cm. Komponerad av Josef Frank 1938 för Svenskt Tenn. | Måtten är 347 x 257 cm. |