Stomme av förgylld brons behängd med prismor. Dekor av lejonmaskaroner. Höjd 98, diam 60 cm.
Omarbetad, kompletterad, flertalet prismor äldre.
LJUSKRONA, för sex ljus. Gustaviansk stil, 1800/1900-tal. Omarbetad, kompletterad, flertalet prismor äldre. Nytt utrop 75000-100000 kr