534
269896

VÄGGPENDYL, av Joachim Hovensköld d.ä. (verksam i Stockholm 1767 - 1800). Gustaviansk.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 090 - 1 360 EUR
1 140 - 1 430 USD
Klubbat pris
12 500 SEK

Snidat, förgyllt och bronserat foder. Vitlackerad urtavla märkt "J Hovensköld Stockholm". Dekor av urna och lagergirlander. Höjd 93, bredd 48 cm. Pendel medföljer.

Ställvis krederingsbortfall, urtavla med ställvis slitage.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?