Höstens Klassiska 565

48 föremål
604. POKAL, flügelglas. Tyskland, 1600-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
605. PRAKTPOKAL, glas. Tyskland, Barock, 1600-talets slut.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
606. VINGLAS. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
607. KONFEKTSKÅL, glas. Schlesien, 1740-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
608. VINGLAS. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
609. BÄGARE, glas. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
610. KARAFFINER, två stycken, glas. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
611. VINGLAS. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
612. VINGLAS. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris
6 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
613. FLÜGELGLAS. 1700-tal, troligen Holland.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
614. VINGLAS. 1700-tal, troligen Holland.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
615. POKALGLAS, England 1700-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
616. VINGLAS. England, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
617. VINGLAS. England, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
618. VINGLAS. England, 1700-tal.
Klubbat pris
2 625 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
619. VINGLAS. England, 1700-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
620. VINGLAS, två stycken, snarlika. England, 1700-tal.
Klubbat pris
4 700 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
621. VINGLAS. 1700-tal, troligen England.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
622. VINGLAS. England, 1700-talets slut.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
623. VINGLAS. England, 1700-tal.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
624. VINGLAS. England, 1700-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
625. VINGLAS. England, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
626. SPETSGLAS. Sverige/England, 1700-tal.
Klubbat pris
1 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
627. GLAS. 1700-tal, troligen England.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
628. VINGLAS. England, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
630. POKAL, glas. Kungsholms glasbruk, 1700-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
631. SMÖRTERRINER med LOCK, ett par, glas, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
632. FLASKA, glas. Möjligen Skånska Glasbruket. 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
634. PARFYMFLASKA, glas, med förgyllt lock. Rokoko, 1700-tal.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
635. BÄGARE, glas. Sverige, 1700-tal. Sannolikt Limmared eller Kosta.
Klubbat pris
15 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
636. FLASKA, troligen Limmareds Glasbruk CA 1800.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
637. POKAL med LOCK, blått glas. Göteborgs glasbruk, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
638. CHAMPAGNESTRUTAR, fem stycken. Omkring år 1800.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
639. FRIMURARGLAS. Sengustavianskt, 1800-talets början.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
640. GLASSERVIS, 31 delar, Kosta, modell "Odelberg".
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
641. VINGLAS, tre stycken. Troligen Norge, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
642. VINGLAS. Norge, Nöstetangen, 1700-tal.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
643. VINGLAS. Norge, Nöstetangen, 1700-tal.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
644. VINGLAS, fyra stycken.  Norge, Nöstetangen, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
645. POKAL, glas. Ryssland, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
647. TAZZA, blått glas. 1700-tal, troligen Norge.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
649. BÄGARE, blått glas. Ryssland, ca 1800.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
651. PRAKTFAT, rött glas. Italien/Frankrike, omkring 1800.
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK