Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 565

 
1645 föremål
706. SOCKERSKÅL med lock, otydlig mästarstämpel, Grasse 1768. Rokoko.
706. SOCKERSKÅL med lock, otydlig mästarstämpel, Grasse 1768. Rokoko.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
714. SOCKERSKÅLAR, ett par, av Olof Hellbom, Stockholm 1816. Empire.
714. SOCKERSKÅLAR, ett par, av Olof Hellbom, Stockholm 1816. Empire.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
442. SOFFA, gustaviansk, Erik Öhrmark, verksam i Stockholm 1777-1813. Sign.
442. SOFFA, gustaviansk, Erik Öhrmark, verksam i Stockholm 1777-1813. Sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
443. SOFFA. Gustaviansk, 1700-talets slut.
443. SOFFA. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
54 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
806. SOPPSLEV, firman Sazikov, Moskva 1851. Hovleverantörsmärke.
806. SOPPSLEV, firman Sazikov, Moskva 1851. Hovleverantörsmärke.
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
673. SOPPTALLRIKAR, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal.
673. SOPPTALLRIKAR, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
480. SPEGEL, av Johan Åkerblad  (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
480. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
479. SPEGEL, av Lago Lundén (spegelmakare i Stockholm 1773-1819). Gustaviansk.
479. SPEGEL, av Lago Lundén (spegelmakare i Stockholm 1773-1819). Gustaviansk.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
481. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797). Gustaviansk.
481. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797). Gustaviansk.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
476. SPEGEL. Burchardt Prechts verkstad (verksam Stockholm 1674-1738). Senbarock.
476. SPEGEL. Burchardt Prechts verkstad (verksam Stockholm 1674-1738). Senbarock.
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
482. SPEGEL. Gustaviansk, 1700-talets slut.
482. SPEGEL. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
483. SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete 1780.
483. SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete 1780.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
486. SPEGEL. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
486. SPEGEL. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
485. SPEGEL. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
485. SPEGEL. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
478. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
478. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
477. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
477. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
484. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1770-tal. Gustaviansk.
484. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1770-tal. Gustaviansk.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1340. SPEGELGLASMÅLING. Qing dynastin, 1700-tal.
1340. SPEGELGLASMÅLING. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
490. SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par. Italien 1700/1800-tal.
490. SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par. Italien 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
626. SPETSGLAS. Sverige/England, 1700-tal.
626. SPETSGLAS. Sverige/England, 1700-tal.
Klubbat pris 
1 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
432. STAFFLI. Frankrike, 1800-talets första hälft. Empire.
432. STAFFLI. Frankrike, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
589. STAV FÖR TAMBURMAJOR, av Pehr Swanander, Alingsås 1784.
589. STAV FÖR TAMBURMAJOR, av Pehr Swanander, Alingsås 1784.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1470. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1470. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1469. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1469. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
440. STENBORD, Skåne, 1800-tal.
440. STENBORD, Skåne, 1800-tal.
Klubbat pris 
76 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
468. STOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets slut. Gustavianska.
468. STOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets slut. Gustavianska.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
466. STOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
466. STOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
464. STOLAR, fem stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
464. STOLAR, fem stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
473. STOLAR, fyra stycken. Sengustavianska, omkring år 1800.
473. STOLAR, fyra stycken. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
465. STOLAR, sex stycken. Västsvensk rokoko, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
465. STOLAR, sex stycken. Västsvensk rokoko, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
472. STOLAR, tre stycken. Stockholmsarbeten, 1700-talets slut. Gustavianska.
472. STOLAR, tre stycken. Stockholmsarbeten, 1700-talets slut. Gustavianska.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1394. STÄLL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1394. STÄLL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1402. STÄLL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1402. STÄLL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1250. SVÄRD, brons. Troligen senare delen av de Stridande staternas period.
1250. SVÄRD, brons. Troligen senare delen av de Stridande staternas period.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
202. Sophie Anderson, Rosa morgon.
202. Sophie Anderson, Rosa morgon.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
205. Stanhope A. Forbes, "The Quayside, Newlyn, 1907".
205. Stanhope A. Forbes, "The Quayside, Newlyn, 1907".
Klubbat pris 
280 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
287. Stilleben med fåglar och blommor.
287. Stilleben med fåglar och blommor.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
444. SÄNG. Sverige, 1700-tal. Barock.
444. SÄNG. Sverige, 1700-tal. Barock.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1458. SÅSSNIPA, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1458. SÅSSNIPA, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
474. TABURETTER, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets slut. Gustavianska.
474. TABURETTER, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets slut. Gustavianska.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
475. TABURETTER, fyra stycken. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
475. TABURETTER, fyra stycken. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1235. TAKRYTTARE, keramik. Ming dynastin.
1235. TAKRYTTARE, keramik. Ming dynastin.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1467. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1467. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
667. TALLRIK, porslin. Wien, ca 1800.
667. TALLRIK, porslin. Wien, ca 1800.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1700. TALLRIK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1700. TALLRIK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1675. TALLRIK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1675. TALLRIK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1479. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1479. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1442. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1442. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
672. TALLRIKAR, 13 stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
672. TALLRIKAR, 13 stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
1483. TALLRIKAR, 16 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1483. TALLRIKAR, 16 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
669. TALLRIKAR, 18 stycken, porslin. Frankrike, Lesage Fils, 1800-tal.
669. TALLRIKAR, 18 stycken, porslin. Frankrike, Lesage Fils, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1468. TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1468. TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1437. TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1437. TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1659. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1659. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 700 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
679. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl. Dansk, 1900-tal.
679. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl. Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
678. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Kungl Dansk, "Fauna Danica", 1900-tal.
678. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Kungl Dansk, "Fauna Danica", 1900-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1418. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1418. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1403. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1403. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
647. TAZZA, blått glas. 1700-tal, troligen Norge.
647. TAZZA, blått glas. 1700-tal, troligen Norge.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
579. TAZZOR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
579. TAZZOR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
600. TAZZOR, ett par. Ryssland, 1800-talets första hälft. Empire.
600. TAZZOR, ett par. Ryssland, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1677. TE-SERVIS, 11 delar, vapenporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1677. TE-SERVIS, 11 delar, vapenporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1286. TEKANNA med LOCK, cloisonné, sen Qing dynasti.
1286. TEKANNA med LOCK, cloisonné, sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1461. TEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1461. TEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1572. TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1572. TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1411. TEKANNA, GRÄDDKANNA samt TEDOSA, kompaniporslin, 1700-tal.
1411. TEKANNA, GRÄDDKANNA samt TEDOSA, kompaniporslin, 1700-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1443. TEKRUKOR, åtta stycken, porslin. Qing dynastin omkring 1800.
1443. TEKRUKOR, åtta stycken, porslin. Qing dynastin omkring 1800.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1252. TEMPELKLOCKA, brons. Korea, Koryo 1300/1400-tal.
1252. TEMPELKLOCKA, brons. Korea, Koryo 1300/1400-tal.
Klubbat pris 
170 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1255. TEMPELKLOCKA, brons. Troligen Ming dynastin.
1255. TEMPELKLOCKA, brons. Troligen Ming dynastin.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1256. TEMPELKLOCKA, järn. Troligen Ming dynastin.
1256. TEMPELKLOCKA, järn. Troligen Ming dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK