Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 565

 
1645 föremål
942. RING, gammalslipad diamant, ca 1.75 ct.
942. RING, gammalslipad diamant, ca 1.75 ct.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
195. Hans Dahl, Fjordlandskap med vandrande flicka.
195. Hans Dahl, Fjordlandskap med vandrande flicka.
Klubbat pris 
74 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1169. SEMIANTIK/OLD ISFAHAN. 409 x 309 cm.
1169. SEMIANTIK/OLD ISFAHAN. 409 x 309 cm.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
170. Jussi Mäntynen, "Det är åter vår".
170. Jussi Mäntynen, "Det är åter vår".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
876. RING, droppslipad Fancy Deep Yellow diamant, 1.02 ct.
876. RING, droppslipad Fancy Deep Yellow diamant, 1.02 ct.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
695. SOCKERSKRIN, av Mathias Grahl, Göteborg 1764. Rokoko.
695. SOCKERSKRIN, av Mathias Grahl, Göteborg 1764. Rokoko.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
719. NATTLJUSSTAKAR av Gustaf Stafhell d.ä., Stockholm 1747. Tidig rokoko.
719. NATTLJUSSTAKAR av Gustaf Stafhell d.ä., Stockholm 1747. Tidig rokoko.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
311. Jacob Adriaensz Bellevois Hans krets, Segelfartyg på redden.
311. Jacob Adriaensz Bellevois Hans krets, Segelfartyg på redden.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
42. Olle Hjortzberg, Stilleben med gula rosor i silvervas.
42. Olle Hjortzberg, Stilleben med gula rosor i silvervas.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1. Thure Wallner, Domherrar.
1. Thure Wallner, Domherrar.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
145. Axel Petersson Döderhultarn, Kor.
145. Axel Petersson Döderhultarn, Kor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
313. Herman van Swanefelt Hans krets, Arkaiskt landskap med rastande figur.
313. Herman van Swanefelt Hans krets, Arkaiskt landskap med rastande figur.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
331. NICOLAES MAES hans efterföljd, olja på uppfodrad duk.
331. NICOLAES MAES hans efterföljd, olja på uppfodrad duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1205. SEMIANTIK TÄBRIS. 598 x 402 cm.
1205. SEMIANTIK TÄBRIS. 598 x 402 cm.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
44. Anton Genberg, Motiv från Fiskebäckskil.
44. Anton Genberg, Motiv från Fiskebäckskil.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
306. Justus Juncker, Köksbestyr.
306. Justus Juncker, Köksbestyr.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
530. VÄGGPENDYL, av André Hessén. Frankrike, 1770/80-tal. Louis XVI.
530. VÄGGPENDYL, av André Hessén. Frankrike, 1770/80-tal. Louis XVI.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1194. SEMIANTIK MESHED. 486,5 x 382,5 cm.
1194. SEMIANTIK MESHED. 486,5 x 382,5 cm.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
146. Axel Petersson Döderhultarn, "Beväringsmönstring".
146. Axel Petersson Döderhultarn, "Beväringsmönstring".
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
69. Johan Krouthén, Höstlandskap med bro över vattendrag.
69. Johan Krouthén, Höstlandskap med bro över vattendrag.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1542. FAT, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.
1542. FAT, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
57A. SAM UHRDIN. Olja på duk. Signerad Sam Uhrdin o dat -17.
57A. SAM UHRDIN. Olja på duk. Signerad Sam Uhrdin o dat -17.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
574. TERRIN MED LOCK. Frankrike, 1740-tal. Louis XV.
574. TERRIN MED LOCK. Frankrike, 1740-tal. Louis XV.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
266. FLAMLÄNDSK SKOLA, parketterad pannå, 1500-talets slut.
266. FLAMLÄNDSK SKOLA, parketterad pannå, 1500-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
590. BYST, 1630/40-tal. Från palatset Makalös.
590. BYST, 1630/40-tal. Från palatset Makalös.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
723. LJUSSTAKAR, ett par, av, Petter Eneroth, Stockholm 1786. Gustavianska.
723. LJUSSTAKAR, ett par, av, Petter Eneroth, Stockholm 1786. Gustavianska.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
702. SOCKERSKRIN, av Hans Lundgren, Stockholm 1770. Rokoko.
702. SOCKERSKRIN, av Hans Lundgren, Stockholm 1770. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
288. NICOLAES VAN VEERENDAEL, hans efterföljd, olja på pannå.
288. NICOLAES VAN VEERENDAEL, hans efterföljd, olja på pannå.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
229. Johan Nils Asplind Tillskriven, Sydländsk hamn med figurstaffage.
229. Johan Nils Asplind Tillskriven, Sydländsk hamn med figurstaffage.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1026. RING, rubin, 3.04 ct, blå safir, 2.13 ct samt baguetteslipade diamanter.
1026. RING, rubin, 3.04 ct, blå safir, 2.13 ct samt baguetteslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
1204. ANTIK SILKE TÄBRIS. 176 x 112 cm.
1204. ANTIK SILKE TÄBRIS. 176 x 112 cm.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
169. Jussi Mäntynen, "Ungt brushuvud".
169. Jussi Mäntynen, "Ungt brushuvud".
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
287. Stilleben med fåglar och blommor.
287. Stilleben med fåglar och blommor.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1069. RING, briljantslipad diamant, 1.20 ct.
1069. RING, briljantslipad diamant, 1.20 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
820. RING, briljantslipad diamant ca 1.60 ct. 1950-tal.
820. RING, briljantslipad diamant ca 1.60 ct. 1950-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
211. Joseph Noêl Paton, "Dionysus and sea nymphs".
211. Joseph Noêl Paton, "Dionysus and sea nymphs".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
117. August Malmström, "Polisen kommer".
117. August Malmström, "Polisen kommer".
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1405. FAT, porslin. Qing dynastin.
1405. FAT, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
88 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1343. RULLMÅLNING samt KALLIGRAFI, Qing dynastin.
1343. RULLMÅLNING samt KALLIGRAFI, Qing dynastin.
Klubbat pris 
145 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
41. Olle Hjortzberg, Interiör med gula rosor och sovande hund.
41. Olle Hjortzberg, Interiör med gula rosor och sovande hund.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
197. Axel Ender, Samtal vid dörröppningen.
197. Axel Ender, Samtal vid dörröppningen.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
956. ARMBAND, olikfärgade fasettslipade safirer, 78.80 ct.
956. ARMBAND, olikfärgade fasettslipade safirer, 78.80 ct.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
686. DRYCKESKANNA, av Daniel Otto, Reval (verksam 1659-1689).
686. DRYCKESKANNA, av Daniel Otto, Reval (verksam 1659-1689).
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
335. Giovanni Migliara Tillskriven, Figurstaffage vid kanal, Venedig.
335. Giovanni Migliara Tillskriven, Figurstaffage vid kanal, Venedig.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
56. Elisabeth Keyser, Ung kvinna med brev.
56. Elisabeth Keyser, Ung kvinna med brev.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
447. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
447. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
405. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
405. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
121. Johan Krouthén, Sommarlandskap med höns.
121. Johan Krouthén, Sommarlandskap med höns.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
492. APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.
492. APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
578. UPPSATSSKÅLAR, ett par. Empire, 1800-talets början. Möjligen Ryssland.
578. UPPSATSSKÅLAR, ett par. Empire, 1800-talets början. Möjligen Ryssland.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
194. Hans Dahl, Vid fjorden.
194. Hans Dahl, Vid fjorden.
Klubbat pris 
86 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
346. Alexander Roslin Tillskriven, Självporträtt.
346. Alexander Roslin Tillskriven, Självporträtt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
204. Paul Wagner, "Trost in Leid" (tröst).
204. Paul Wagner, "Trost in Leid" (tröst).
Klubbat pris 
94 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
333. Francesco Trevisani Tillskriven, Porträtt av kardinal.
333. Francesco Trevisani Tillskriven, Porträtt av kardinal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1527. SKÅLAR, ett par, porslin. Tidigt 1900-tal.
1527. SKÅLAR, ett par, porslin. Tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
15. ELSA BESKOW, ett par, akvarell och tusch, en med monogramsign.
15. ELSA BESKOW, ett par, akvarell och tusch, en med monogramsign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
922. ARMBAND, 47 briljantslipade diamanter, tot. ca 5 ct.
922. ARMBAND, 47 briljantslipade diamanter, tot. ca 5 ct.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
320. Herman Frederick Carel ten Kate, Familjeidyll.
320. Herman Frederick Carel ten Kate, Familjeidyll.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1043. BROSCH, briljant- och baguettslipade diamanter, tot. ca 5 ct.
1043. BROSCH, briljant- och baguettslipade diamanter, tot. ca 5 ct.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1039. COLLIER, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.20 ct, Italien.
1039. COLLIER, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.20 ct, Italien.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
498. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början.
498. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
561. URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
561. URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
283. Jan Frans van Bredael Hans krets, Flodlandskap med figurstaffage.
283. Jan Frans van Bredael Hans krets, Flodlandskap med figurstaffage.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
63. OLOF HERMELIN, olja på duk, sign och dat 27/4 1904.
63. OLOF HERMELIN, olja på duk, sign och dat 27/4 1904.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
218. Johan Nils Asplind Tillskriven, Hamnbild med svenskflaggat fartyg.
218. Johan Nils Asplind Tillskriven, Hamnbild med svenskflaggat fartyg.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
273. Annibale Carracci Hans efterföljd, Den heliga familjen.
273. Annibale Carracci Hans efterföljd, Den heliga familjen.
Klubbat pris 
72 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
330. Rembrandt Harmensz van Rijn Hans efterföljd, Man i orientaliska kläder.
330. Rembrandt Harmensz van Rijn Hans efterföljd, Man i orientaliska kläder.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
206. Louis Douzette, Landskap med solnedgång.
206. Louis Douzette, Landskap med solnedgång.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
276. William Anderson Tillskriven, Båtar på redden.
276. William Anderson Tillskriven, Båtar på redden.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1179. SEMIANTIK KESHAN. 428 x 314,5 cm.
1179. SEMIANTIK KESHAN. 428 x 314,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
100. Anna Palm de Rosa, Utsikt från Kopparsvik mot Högklint, Gotland.
100. Anna Palm de Rosa, Utsikt från Kopparsvik mot Högklint, Gotland.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
721. LJUSSTAKAR, ett par, av Petter Eneroth, Stockholm 1781. Gustavianska.
721. LJUSSTAKAR, ett par, av Petter Eneroth, Stockholm 1781. Gustavianska.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
173. Anders Sandström, Björnunge.
173. Anders Sandström, Björnunge.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
324. Caspar Netscher Hans krets, Man med kommandostav och page.
324. Caspar Netscher Hans krets, Man med kommandostav och page.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1067. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, 5.33 ct.
1067. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, 5.33 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
230. Lorens Pasch d y, "Konung Gustaf II Adolf" (1594-1632).
230. Lorens Pasch d y, "Konung Gustaf II Adolf" (1594-1632).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
945. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 4.20 ct.
945. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 4.20 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK