Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 565

 
1647 föremål
866. RING, briljantslipad diamant, (äldre slipning) 2.83 ct.
866. RING, briljantslipad diamant, (äldre slipning) 2.83 ct.
Klubbat pris
142 000 SEK
Utropspris
125 000 - 130 000 SEK
694. KAFFEKANNA, av Mathias Grahl, Göteborg 1764. Rokoko.
694. KAFFEKANNA, av Mathias Grahl, Göteborg 1764. Rokoko.
Klubbat pris
100 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
990. COLLIER, svart emalj och briljantslipade diamanter, tot. ca 12 ct.
990. COLLIER, svart emalj och briljantslipade diamanter, tot. ca 12 ct.
Klubbat pris
125 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
976. COLLIER, lång rivérè med briljantslipade diamanter, tot. 21.75 ct.
976. COLLIER, lång rivérè med briljantslipade diamanter, tot. 21.75 ct.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
120 000 - 125 000 SEK
5. Bruno Liljefors, Skogslandskap med räv och jakthundar.
5. Bruno Liljefors, Skogslandskap med räv och jakthundar.
Klubbat pris
84 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
185. CARL THOMSEN, olja på duk. Signerad C. Th. och daterad -88.
185. CARL THOMSEN, olja på duk. Signerad C. Th. och daterad -88.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
1314. VINOFFERBÄGARE, noshörningshorn. Sen Qing dynasti.
1314. VINOFFERBÄGARE, noshörningshorn. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris
98 000 SEK
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
198. Helene Schjerfbeck, "Landskap med björkar".
198. Helene Schjerfbeck, "Landskap med björkar".
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
244. Marcus Larsson, Skogslandskap med fors.
244. Marcus Larsson, Skogslandskap med fors.
Klubbat pris
105 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
971. ARMBAND, 47 briljantslipade diamanter, tot. 9.46 ct.
971. ARMBAND, 47 briljantslipade diamanter, tot. 9.46 ct.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
261. Ambrogio Borgognone, Sankt Sebastian.
261. Ambrogio Borgognone, Sankt Sebastian.
Klubbat pris
180 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
352. Johan Tobias Sergel, "Drottning Hedvig Elisabeth Charlotta" (1759-1818).
352. Johan Tobias Sergel, "Drottning Hedvig Elisabeth Charlotta" (1759-1818).
Klubbat pris
150 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
537. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Louis XVI.
537. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Louis XVI.
Klubbat pris
225 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
9. Bruno Liljefors, Orrar i vinterlandskap.
9. Bruno Liljefors, Orrar i vinterlandskap.
Klubbat pris
105 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
205. Stanhope A. Forbes, "The Quayside, Newlyn, 1907".
205. Stanhope A. Forbes, "The Quayside, Newlyn, 1907".
Klubbat pris
280 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
2. BRUNO LILJEFORS, olja på duk. Sign och dat 1917.
2. BRUNO LILJEFORS, olja på duk. Sign och dat 1917.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
563. URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft.
563. URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
310. Abraham Teniers Hans efterföljd, Kortspelande apor.
310. Abraham Teniers Hans efterföljd, Kortspelande apor.
Klubbat pris
265 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
334. Egbert van Heemskerk, Fiskmarkanden.
334. Egbert van Heemskerk, Fiskmarkanden.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
126. Anders Zorn, "Kusinerna".
126. Anders Zorn, "Kusinerna".
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
90 000 - 100 000 SEK
285. Gillis van Tilburg II, Värdshusinteriör med festande sällskap.
285. Gillis van Tilburg II, Värdshusinteriör med festande sällskap.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
154. Carl Milles, "Vingarna".
154. Carl Milles, "Vingarna".
Klubbat pris
100 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
239. Pehr Hilleström, "Hönsmatning i landskap".
239. Pehr Hilleström, "Hönsmatning i landskap".
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
3. Bruno Liljefors, Räv i höstlandskap.
3. Bruno Liljefors, Räv i höstlandskap.
Klubbat pris
108 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
67. Oscar Törnå, Från Medevi.
67. Oscar Törnå, Från Medevi.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
149. Axel Petersson Döderhultarn, "Hos fotografen" (4).
149. Axel Petersson Döderhultarn, "Hos fotografen" (4).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
178. JOHANN HIRT, Brunpatinerad brons.
178. JOHANN HIRT, Brunpatinerad brons.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
247. Marcus Larsson, Hjulångare på stormigt hav.
247. Marcus Larsson, Hjulångare på stormigt hav.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
448. MARQUISER, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
448. MARQUISER, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris
100 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
238. Pehr Hilleström, "Karl Gustafs giftermålsavtal med Drottning Kristina".
238. Pehr Hilleström, "Karl Gustafs giftermålsavtal med Drottning Kristina".
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7. Bruno Liljefors, Vinterhare vid gärdsgård.
7. Bruno Liljefors, Vinterhare vid gärdsgård.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
277. Melchior de Hondecoeter Hans efterföljd, Hök attackerande hönsfamilj.
277. Melchior de Hondecoeter Hans efterföljd, Hök attackerande hönsfamilj.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
51. PER EKSTRÖM, olja på duk, signerad P. Ekström.
51. PER EKSTRÖM, olja på duk, signerad P. Ekström.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
35. August Hagborg, "The Fisherman's Story".
35. August Hagborg, "The Fisherman's Story".
Klubbat pris
77 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1701. BÅLSKÅL, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1701. BÅLSKÅL, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1148. SEMIANTIK BACHTIARI. 718 x 359 cm.
1148. SEMIANTIK BACHTIARI. 718 x 359 cm.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
494. LJUSKRONA, för sex ljus. Gustaviansk stil, 1800/1900-tal.
494. LJUSKRONA, för sex ljus. Gustaviansk stil, 1800/1900-tal.
Klubbat pris
120 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
440. STENBORD, Skåne, 1800-tal.
440. STENBORD, Skåne, 1800-tal.
Klubbat pris
76 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
495. LJUSKRONA, för åtta ljus. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
495. LJUSKRONA, för åtta ljus. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
105 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
476. SPEGEL. Burchardt Prechts verkstad (verksam Stockholm 1674-1738). Senbarock.
476. SPEGEL. Burchardt Prechts verkstad (verksam Stockholm 1674-1738). Senbarock.
Klubbat pris
125 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
353. Johan Tobias Sergel, "Kristoffer Sergell" (1693-1773).
353. Johan Tobias Sergel, "Kristoffer Sergell" (1693-1773).
Klubbat pris
56 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
1101. ARMBANDSUR, Jaeger-le-Coultre, gran sport, Reverso, guld, automatic, ca 2003.
1101. ARMBANDSUR, Jaeger-le-Coultre, gran sport, Reverso, guld, automatic, ca 2003.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
75 000 - 80 000 SEK
1098. ARMBANDSUR, Chopard, 'Happy Sport', med briljantslipade diamanter.
1098. ARMBANDSUR, Chopard, 'Happy Sport', med briljantslipade diamanter.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
75 000 - 80 000 SEK
903. COLLIER, diamantriviéré, briljantslipade diamanter, tot. 15.30 ct.
903. COLLIER, diamantriviéré, briljantslipade diamanter, tot. 15.30 ct.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
75 000 - 80 000 SEK
1107. ARMBANDSUR, Franck Müller, automatisk, 2008.
1107. ARMBANDSUR, Franck Müller, automatisk, 2008.
Klubbat pris
67 000 SEK
Utropspris
75 000 - 80 000 SEK
727. LJUSSTAKAR, 4 st., av John Green & Co., Sheffield 1795.
727. LJUSSTAKAR, 4 st., av John Green & Co., Sheffield 1795.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
216. Josef Pankiewicz, "Ponte Rialto".
216. Josef Pankiewicz, "Ponte Rialto".
Klubbat pris
105 000 SEK
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
297. Pieter Casteels III Hans art, Blomsterstilleben.
297. Pieter Casteels III Hans art, Blomsterstilleben.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
70 000 - 75 000 SEK
855. ARMBAND, gammal- och antikslipade diamanter, tot. ca 16 ct. 1930-tal.
855. ARMBAND, gammal- och antikslipade diamanter, tot. ca 16 ct. 1930-tal.
Klubbat pris
84 000 SEK
Utropspris
65 000 - 70 000 SEK
968. ARMBAND, 129 briljantslipade diamanter, tot. ca 8 ct. 1970-tal.
968. ARMBAND, 129 briljantslipade diamanter, tot. ca 8 ct. 1970-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
65 000 - 70 000 SEK
1256. TEMPELKLOCKA, järn. Troligen Ming dynastin.
1256. TEMPELKLOCKA, järn. Troligen Ming dynastin.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
217. CARL FREDRIK AAGAARD, olja på duk. Signerad C.F. Aagaard.
217. CARL FREDRIK AAGAARD, olja på duk. Signerad C.F. Aagaard.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1112. ARMBANDSUR, Rolex, Submariner, guld, 1991.
1112. ARMBANDSUR, Rolex, Submariner, guld, 1991.
Klubbat pris
56 000 SEK
Utropspris
60 000 - 65 000 SEK
24. Alfred Wahlberg, "Åskvädersstämning från fälten vid Auvers".
24. Alfred Wahlberg, "Åskvädersstämning från fälten vid Auvers".
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
81. Carl Fredrik Hill, Landskap med vattenfall och blommande fruktträd.
81. Carl Fredrik Hill, Landskap med vattenfall och blommande fruktträd.
Klubbat pris
220 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1048. HÄNGE, droppslipad diamant, ca 3.01 ct, och briljantslipade diamanter.
1048. HÄNGE, droppslipad diamant, ca 3.01 ct, och briljantslipade diamanter.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
60 000 - 65 000 SEK
546. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
546. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
18. ELSA BESKOW, akvarell och tusch, ej sign.
18. ELSA BESKOW, akvarell och tusch, ej sign.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
19. ELSA BESKOW, akvarell och tusch, ej sign.
19. ELSA BESKOW, akvarell och tusch, ej sign.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1174. SEMIANTIK SILKE KESHAN s.k. Motachem/FERAGHAN. 194 x 138,5 cm.
1174. SEMIANTIK SILKE KESHAN s.k. Motachem/FERAGHAN. 194 x 138,5 cm.
Klubbat pris
72 000 SEK
Utropspris
60 000 - 100 000 SEK
214. Charles Zacharie Landelle, Ung kvinna i landskap.
214. Charles Zacharie Landelle, Ung kvinna i landskap.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
207. Thomas Sidney Cooper, "A passing shower - sheep in the meadows".
207. Thomas Sidney Cooper, "A passing shower - sheep in the meadows".
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
55. AUGUST HAGBORG. Olja på duk. Signerad Hagborg.
55. AUGUST HAGBORG. Olja på duk. Signerad Hagborg.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
4. Bruno Liljefors, Höstlandskap med hare.
4. Bruno Liljefors, Höstlandskap med hare.
Klubbat pris
120 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK