Höstens Klassiska 565

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
208Ilja Jefimovitj Repin, Porträtt av Mrs Beatrice Levi.Återrop
210Robert Henry Roe, "The highland breakfast".8 000 SEK
211Joseph Noêl Paton, "Dionysus and sea nymphs".30 000 SEK
212PETER GRAHAM, olja på duk, Signerad P. Graham.Återrop
213Hermann Eschke, Skeppsbrott vid kusten.46 000 SEK
214Charles Zacharie Landelle, Ung kvinna i landskap.50 000 SEK
215GASTON LA TOUCHE, olja på duk. Signerad a la Touche och daterad 1882.Återrop
216Josef Pankiewicz, "Ponte Rialto".105 000 SEK
217CARL FREDRIK AAGAARD, olja på duk. Signerad C.F. Aagaard.Återrop
218Johan Nils Asplind Tillskriven, Hamnbild med svenskflaggat fartyg.27 000 SEK
219Nils (Niclas) Hagelberg, "Anna Kajsa Viberg" (ca 1780-?).10 000 SEK
220Jonas Forsslund, "Sophia Charlotta Reutercrona" (1770-1842).26 000 SEK
222Georg Engelhard Schröder Tillskriven, "Konung Fredrik I" (1676-1751).Återrop
223Johan Pasch Tillskrivna, Motiv med jakthund samt motiv med svan.44 000 SEK
224Komposition med urna, fågel och blomstergirland.22 000 SEK
225David Klöcker Ehrenstrahl Hans art, "Konung Karl XI till häst".110 000 SEK
226Johan Philip Korn, Landskap med figurstaffage.25 000 SEK
227Johan Philip Korn Tillskriven, Insjölandskap med figurstaffage.8 000 SEK
228Komposition med antika föremål.32 000 SEK
229Johan Nils Asplind Tillskriven, Sydländsk hamn med figurstaffage.32 000 SEK
230Lorens Pasch d y, "Konung Gustaf II Adolf" (1594-1632).40 000 SEK
231Alexander Roslin Hans krets, Herre i justacorp och spetskravatt.145 000 SEK
233Alexander Roslin, "Cosme De Beaupoil, markis de S:t Aulaire" (1741-1822).220 000 SEK
234Alexander Roslin, "Grevinnan de Bavière-Grosberg".1 000 000 SEK
235Pehr Hilleström, ”Ett fruent: läser vid ljus och ett annat står och förmanar henne”.Återrop
236Louis Masreliez, Komposition med Apollo (Le lever du Soleil).30 000 SEK
237Jonas Åkerström, Mytologisk scen.20 000 SEK
238Pehr Hilleström, "Karl Gustafs giftermålsavtal med Drottning Kristina".Återrop
239Pehr Hilleström, "Hönsmatning i landskap".Återrop
240Carl Fredrik von Breda, "Carl Dreijer" (1770-1802).180 000 SEK
241Motiv med falkar och tubkikare.28 000 SEK
242Lars Henning Boman, Stilleben med frukter och nötter.19 000 SEK
243Henrik Theodor Lundh, Stilleben med fåglar och hare.46 000 SEK
244Marcus Larsson, Skogslandskap med fors.105 000 SEK
245Johan Gustaf Sandberg, Kristus i Getsemane.14 500 SEK
246Johan Gustaf Sandberg, Flicka vid ljussken.30 000 SEK
247Marcus Larsson, Hjulångare på stormigt hav.80 000 SEK
248Joseph Magnus Stäck, Skogslandskap med vedplockerska.32 000 SEK
249Edvard Bergh, Solnedgång över fjärden.Återrop
250Edvard Bergh, Skogslandskap.4 400 SEK
251Carl Johan Fahlcrantz, Stegeborgs ruiner.Återrop
252Bengt Nordenberg, Kortspelare.40 000 SEK
253Ferdinand Fagerlin, Mor och barn.16 000 SEK
254Johan Fredrik Höckert, "En scen från Lappmarken".20 000 SEK
255Gustaf Wilhelm Palm, Motiv från Norge.30 000 SEK
256Gustaf Wilhelm Palm, Vue i trakten af Bie.38 000 SEK
257Uno Troili, Pojke med hund, motiv från romerska campagnan.Återrop
258Per Wickenberg, Landskap med vilande kossor.9 000 SEK
259Alexander Lauréus, Rastande sällskap vid lägereld.12 000 SEK
260Carl Abraham Rothstén, Vy mot Läckö slott.12 000 SEK
261Ambrogio Borgognone, Sankt Sebastian.180 000 SEK
262Madonnan med barnet.42 000 SEK
263Landskap med figurer.26 000 SEK
264Peter Paul Rubens Hans ateljé, Den heliga familjen under äppelträdet.600 000 SEK
266FLAMLÄNDSK SKOLA, parketterad pannå, 1500-talets slut.Återrop
267Manuel Caro, "Vale ò valde Decôra".20 000 SEK
268Ciro Ferri Tillskriven, Freden och Justitia.Återrop
269Pietro da Cortona Efter, Sabinskornas bortrövande.40 000 SEK
270Andrea Vaccaro Hans efterföljd, Bebådelsen.16 500 SEK
271ITALIENSK KONSTNÄR, olja på duk, 16/1700-tal.Återrop
272Caritas, Allegori över kärleken.19 000 SEK
273Annibale Carracci Hans efterföljd, Den heliga familjen.72 000 SEK
274Jan Sanders van Hemessen Hans krets, Caritas, Allegori över kärleken.40 000 SEK
275Abraham Storck Hans krets, Marin med holländskt flaggat fartyg.42 000 SEK
276William Anderson Tillskriven, Båtar på redden.25 000 SEK
277Melchior de Hondecoeter Hans efterföljd, Hök attackerande hönsfamilj.70 000 SEK
279Jacob Matthias Weyer, Batalj mellan turkar och kristna.95 000 SEK
280ADAM PYNACKER, hans art. olja på uppfodrad duk.Återrop
281PHILIPS WOUWERMAN , Hans krets. Bär signatur. Olja på pannå.Återrop
283Jan Frans van Bredael Hans krets, Flodlandskap med figurstaffage.30 000 SEK
285Gillis van Tilburg II, Värdshusinteriör med festande sällskap.Återrop
286Blomsterstilleben.Återrop
287Stilleben med fåglar och blommor.33 000 SEK
288NICOLAES VAN VEERENDAEL, hans efterföljd, olja på pannå.Återrop
289Maria van Oosterwyck, Stilleben med blommor, insekter och ödla.176 000 SEK
290Pieter van Schaeyenborgh, Stilleben med fiskar och skaldjur.Återrop
291GIUSEPPE RECCO, hans krets, olja på uppfodrad duk.Återrop
292Gottfried von Wedig Hans art, Stilleben med köttstycke, kanna frukter och grönsaker.20 000 SEK
293Adriaen de Gryeff, Stilleben med höna, grönsaker och hund.30 000 SEK
295Antonio Canal (Canaletto) Hans krets, Vy över hamnbassängen mot Piazza San Marco.160 000 SEK
296Jan Davidsz de Heem Hans efterföljd, Stilleben med rosor, körsbär, remmare och bägare.41 000 SEK
297Pieter Casteels III Hans art, Blomsterstilleben.Återrop
298Jan Weenix, Räv i hönsgården.Återrop
299Marco Ricci Tillskriven, Kustlandskap.Återrop
300ISAAC VAN OSTADE (Hans art). Olja på uppfodrad duk.Återrop
301Jan Havicksz. Steen Hans krets, Måltidsstycke med musikanter.17 000 SEK
302Cornelis Verdonck, Vidsträckt flodlandskap med figurer.Återrop
303Abrahams offer.12 000 SEK
304JOHANN JAKOB II DORNER, olja på pannå, signerad J. Dorner och daterad 1834.Återrop
306Justus Juncker, Köksbestyr.Återrop
307FLAMLÄNDSK SKOLA 1700-TAL , Olja på pannå,Återrop
308JAN JOSEF HOREMANS (FLANDERN). Hans krets. Olja på uppfodrad duk.Återrop
309Jan Griffier Hans krets, Arkaiserande landskap med figurer.36 000 SEK
310Abraham Teniers Hans efterföljd, Kortspelande apor.265 000 SEK
311Jacob Adriaensz Bellevois Hans krets, Segelfartyg på redden.30 000 SEK
312Lucas de Wael Hans krets, Hamnbild med figurstaffage.9 000 SEK
313Herman van Swanefelt Hans krets, Arkaiskt landskap med rastande figur.Återrop
314Marco Ricci Hans art, Ruinlandskap med figurstaffage.20 000 SEK
315Gennaro Mascacotta Greco Hans krets, Italiensk landskap med ruiner.21 000 SEK
316Kattorkestern.70 000 SEK