Höstens Klassiska 565

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
423KONSOLBORD. Sengustavianskt, tidigt 1800-tal.15 000 SEK
424KONSOLBORD. Karl Johan, 1800-talets början.28 000 SEK
425KONSOLBORD. Karl Johan, 1800-talets början.19 000 SEK
426BORD, ett par, av Anders Lundelius 1785 (mästare i Stockholm 1778-1823). Gustavianska.330 000 SEK
427KONSOLBORD, 1700-talets senare del. Sengustavianskt.17 500 SEK
428KONSOLBORD, s.k. Console dessert. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.36 000 SEK
429KONSOLBORD, s.k. Console dessert. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.18 000 SEK
430KONSOLBORD, s.k. Console dessert. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.26 000 SEK
431DAMARBETSBORD. Danmark, 1800-talets början. Empire.30 000 SEK
432STAFFLI. Frankrike, 1800-talets första hälft. Empire.17 000 SEK
433SPELBORD, möjligen mästerstycke av Christopher Tietze 1764 (mästare i Stockholm 1764-1791). Rokoko.18 500 SEK
434VINKYLARE. Nordeuropa, 1800-talets första hälft. Senempire.15 000 SEK
435VINKYLARE. England, 1700-talets slut.22 000 SEK
436VINKYLARE. England, 1700-talets slut.14 000 SEK
438MATBORD. England, 1800-tal.18 000 SEK
439BORDSSKIVA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan.27 000 SEK
440STENBORD, Skåne, 1800-tal.76 000 SEK
441TRÅGSOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.37 000 SEK
442SOFFA, gustaviansk, Erik Öhrmark, verksam i Stockholm 1777-1813. Sign.Återrop
443SOFFA. Gustaviansk, 1700-talets slut.54 000 SEK
444SÄNG. Sverige, 1700-tal. Barock.13 500 SEK
445HEDVIG ELEONORAS AUDIENSSTOL 1709. Troligen tillverkad av BURCHARDT PRECHT. Karolinsk guldbarock.465 000 SEK
446KARMSTOL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.31 000 SEK
447KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.35 000 SEK
448MARQUISER, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.100 000 SEK
449KARMSTOLAR, sex stycken. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Gustavianska.135 000 SEK
451HÖRNSTOL, sannolikt av Erik Öhrmark och Jean Baptiste Masreliez. Sengustaviansk, omkring 1790.Återrop
452KARMSTOLAR, ett par, av Ephraim Ståhl (stolmakare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska.54 000 SEK
453KARMSTOLAR, ett par, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800). Gustavianska.28 000 SEK
454KARMSTOLAR ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Gustavianska.40 000 SEK
455KARMSTOLAR, ett par, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813). Gustavianska.40 000 SEK
456KARMSTOLAR, ett par, s.k Sullastolar, av Ephraim Ståhl (stolmakare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska.94 000 SEK
457KARMSTOLAR, fyra stycken, s.k. sullastolar. Sengustavianska, omkring år 1800.80 000 SEK
458KARMSTOLAR ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.56 000 SEK
459KARMSTOLAR ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska.30 000 SEK
460KARMSTOLAR ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska.52 000 SEK
461KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.26 000 SEK
462KARMSTOLAR, ett par, av Carl Johan Wadström (mästare i Stockholm 1788-1816). Sengustavianska.26 000 SEK
463STOLAR, sex stycken, av Carl Magnus Sandberg (mästare i Stockholm 1759). Rokoko.54 000 SEK
464STOLAR, fem stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.48 000 SEK
465STOLAR, sex stycken. Västsvensk rokoko, 1700-talets andra hälft. Rokoko.50 000 SEK
466STOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.23 000 SEK
467BARNSTOL, Louis XV, Frankrike, 1700-talets mitt.Återrop
468STOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets slut. Gustavianska.11 000 SEK
469STOLAR, fyra stycken, av Carl Johan Wadström (mästare i Stockholm 1788-1816). Gustavianska.22 500 SEK
470STOLAR, sex stycken, av Johan Lindgren (stolmakare i Stockholm 1770-1800). Sengustavianska.20 000 SEK
471STOLAR, tre stycken, av Joseph Ruste (mästare i Stockholm 1772-1792). Gustavianska.18 000 SEK
472STOLAR, tre stycken. Stockholmsarbeten, 1700-talets slut. Gustavianska.11 000 SEK
473STOLAR, fyra stycken. Sengustavianska, omkring år 1800.23 000 SEK
474TABURETTER, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets slut. Gustavianska.16 000 SEK
475TABURETTER, fyra stycken. Karl Johan, 1800-talets första hälft.15 000 SEK
476SPEGEL. Burchardt Prechts verkstad (verksam Stockholm 1674-1738). Senbarock.125 000 SEK
477SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.22 000 SEK
478SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.26 000 SEK
479SPEGEL, av Lago Lundén (spegelmakare i Stockholm 1773-1819). Gustaviansk.36 000 SEK
480SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.36 000 SEK
481SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797). Gustaviansk.24 000 SEK
482SPEGEL. Gustaviansk, 1700-talets slut.16 500 SEK
483SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete 1780.25 000 SEK
484SPEGEL. Stockholmsarbete, 1770-tal. Gustaviansk.46 000 SEK
485SPEGEL. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.28 000 SEK
486SPEGEL. Sengustaviansk, 1700-talets slut.23 000 SEK
487SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par. Burchard Prechts verkstad, omkring 1720. Senbarock.330 000 SEK
488SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797). Gustavianska.115 000 SEK
489SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par, av Carl Gustaf Fyrwald (mästare i Stockholm 1774-1816). Gustavianska.72 000 SEK
490SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par. Italien 1700/1800-tal.Återrop
491APPLIQUER, för två ljus, ett par. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.72 000 SEK
492APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.38 000 SEK
493APPLIQUER, för fyra ljus, ett par. Nygotiska, 1800-talets första hälft.12 000 SEK
494LJUSKRONA, för sex ljus. Gustaviansk stil, 1800/1900-tal.120 000 SEK
495LJUSKRONA, för åtta ljus. Rokoko, 1700-talets andra hälft.105 000 SEK
496LJUSKRONA, för sju ljus, av Carl Henrik Brolin (verksam i Stockholm omkring år 1800). Sengustaviansk.Återrop
497LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800. Modell "Montgolfier".58 000 SEK
498LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början.46 000 SEK
499LJUSKRONA, för tre ljus. Sengustavianskt stockholmsarbete.25 000 SEK
500LJUSKRONA, för 16 ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.82 000 SEK
501LJUSKRONA, för nio ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.18 000 SEK
502LJUSKRONA, för sju ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.17 000 SEK
503AMPEL, för åtta ljus. Empire, 1800-talets början.24 000 SEK
504AMPEL, för ett ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början.Återrop
505AMPEL, för ett ljus. Nordeuropa, 1800-talets början.Återrop
506AMPEL, för ett ljus. Frankrike/Mellaneuropa, 1800-talets första hälft.17 000 SEK
507BORDSLYSTRAR, för två ljus, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.16 000 SEK
508KANDELABRAR, ett par, Louis XVI, Frankrike, 1700-talets andra hälft.Återrop
509KANDELABRAR, för fem ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.125 000 SEK
510KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.19 500 SEK
511KANDELABRAR, för fem ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Empire.22 000 SEK
512KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Empire.18 000 SEK
513BORDSLAMPA, s.k. "lampe à bouillotte", för tre ljus. Frankrike, 1800-talets andra hälft. Louis XVI-stil.11 500 SEK
514BORDSLAMPOR, ett par. Frankrike, omkring år 1800.15 000 SEK
515BORDSLAMPA. Frankrike, 1800-talets slut. Louis XVI-stil.25 000 SEK
516ALTARLJUSSTAKAR, ett par. Barock, 1700-tal.8 000 SEK
517LJUSSTAKAR, ett par. Gudmund Östling ( mästare i Vimmerby 1762-90). Rokoko.35 000 SEK
518LJUSSTAKAR S.K. CASSOLETTER, ett par. Sengustavianska, 1700-talets slut.20 000 SEK
519LJUSSTAKAR, ett par. Louis XVI, 1700-talets slut.25 000 SEK
521LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.21 000 SEK
522LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.15 000 SEK
523LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.18 500 SEK
524LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.21 000 SEK
525LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.12 000 SEK