Höstens Klassiska 565

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
727LJUSSTAKAR, 4 st., av John Green & Co., Sheffield 1795.Återrop
728LJUSSTAKAR, ett par, av Olof H. Bergström, Uppsala 1819. Empire.7 000 SEK
729LJUSSTAKAR, två par, av Anders Lundqvist, Stockholm 1834 resp 1836.18 000 SEK
731LJUSSTAKAR, ett par, av Gustaf Möllenborg, Feron, Stockholm 1852.10 000 SEK
732FAT, av Isak Sauer, Stockholm 1759. Rokoko.31 000 SEK
733KAROTT, av Johan Abraham Hallard, Stockholm 1781. Gustavianskt.26 000 SEK
734SKÅL, av Stephan Westerstråhle, Stockholm 1797.38 000 SEK
735BORDSURTOUTER, ett par, av Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1755-1768. Rokoko.54 000 SEK
736SALTKAR, 2 st olika, ett av Silwester Wohlgemut, Celle 1730-tal, ett av ACW, Wien 1784.12 000 SEK
737SALTKAR, ett par snarlika, av Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1749 och 1755. Rokoko.18 000 SEK
738SALTKAR, av Petter Åkerblom, Marstrand 1770. Rokoko.16 000 SEK
739SALTKAR, ett par, av Anders Fredrik Weise, Stockholm 1789. Gustavianska.12 000 SEK
740BORDSSURTOUT, av Pehr Zethelius, Stockholm 1795. Gustaviansk.33 000 SEK
741SMÖRPANNA, av Thomas Wallis I, London 1779.6 500 SEK
743POKAL, av Rebecca Emes och Edward Barnard I, London 1818.4 000 SEK
744KAROTT med LOCK, av Gustaf Folcker, Stockholm 1819.46 000 SEK
745SÅSSNIPA, av Jean-Baptiste Potot, Paris 1800-talets början. Empire.8 000 SEK
746COASTERS, ett par, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1825.33 000 SEK
747SÅSSKÅL på fat, av Johan Fredrik Björnstedt, Stockholm 1825 och 1826.7 500 SEK
748SMÖRTINA, av Johan Petter Grönvall, Stockholm 1827.9 500 SEK
749SKÅL, troligen av Nils Lorens Kjellberg, (verksam i Kalmar -1805-1830).6 000 SEK
750KONFITYRSTÄLL, ett par, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1831.12 500 SEK
751SALTKAR, av Gustaf Folcker, Stockholm 1841. Nyrokoko.4 100 SEK
752PRAKTURNA, av Gustaf Möllenborg-Féron, Stockholm 1861. Nyrokoko.19 500 SEK
753BORDSPENDYL, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1844, urverk av G.W. Linderoth.64 000 SEK
754BÄGARE, av Johan Schenck, Stockholm 1709. Karolinsk.62 000 SEK
755BÄGARE, av Petter Klerck, Malmö 1722.5 600 SEK
756BEGRAVNINGSBÄGARE av Paul Zachun, Norrköping 1726.28 000 SEK
757BÄGARE, av Cornelius Zitski, Stockholm 1732.21 000 SEK
758BÄGARE, av Johan Dragman, Arboga (verksam 1701-1746).21 000 SEK
759BÄGARE, av Anders Lundman, Stockholm 1746.21 000 SEK
760BÄGARE, av Carl Johan Bask, Södertälje 1779.7 000 SEK
761BÄGARE, sannolikt av Carl Lindgren, Norrköping 1788.9 000 SEK
762BÄGARE, silver, Olof Grubb, Hudiksvall, 1797. Vikt ca 327 g.Återrop
763BÄGARE, av Wilhelm Smedberg, Karlstad 1804.3 200 SEK
764DOSA, av Kilian Kelson, (verksam i Stockholm 1746-1771-). Rokoko.18 000 SEK
765ASK, av Olof Yttraeus, Uppsala 1801.1 200 SEK
766SNUSDOSA, av Stephan Westerstråhle, Stockholm 1808.3 800 SEK
767RESEBESTICK, 3 delar, ostämplade, Tyskland 1600-tal.Återrop
768SKED med kronknopp, Skandinavien 1500-talets slut/1600-talets början.18 500 SEK
769SKED med kronknopp, av Hans Klausen, Vä (verksam -1594-1614).45 000 SEK
770SKED med dubbel kerubknopp, av Henrik Möller d.ä., Stockholm (verksam 1645-1690).22 000 SEK
771SKED med kulknopp, av Hans Persson Bergman (verksam i Vimmerby 1662-1700).15 500 SEK
772TESKEDAR, 6 st, fem av Lars Boye, Stockholm 1775,4 500 SEK
773DESSERTSKEDAR, 6 st, fyra av Pehr Zethelius, Stockholm 1783,6 000 SEK
774TÅRTSPADE, av Niels Pihl, Köpenhamn 1782.Återrop
775RAGUSKED, av Bengt Hafrin, (verksam i Göteborg 1770-1790).6 000 SEK
776BEGRAVNINGSSKED/RAGUSKED, av Nils Hellberg, Stockholm 1791.7 000 SEK
777MATGAFFLAR, 6 st, av Pehr Zethelius och MATSKEDAR, 6 st, av Johan Wilhelm Zimmerman, Stockholm 1795.10 000 SEK
778MATGAFFLAR, 12 st, nio av Gustaf Stafhell d.y., Stockholm 1765,5 500 SEK
779BESTICKUPPSÄTTNING, 26 (19+7) delar, möjligen av Charles Joachim Benjamin Dellemagne, Paris 1798-1809.14 500 SEK
780BESTICKUPPSÄTTNING, 48 delar, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1845-1846.10 000 SEK
781SALTKAR, ett par, av Magnus Graff, S:t Petersburg 1776.20 000 SEK
782BÄGARE, 5 st, Moskva 1700-talets andra hälft.18 000 SEK
783BÄGARE, 5 st, Moskva 1700-talets slut /1800-talets början.17 000 SEK
784TSCHARKI, 2 st, icke identifierade mästare, Moskva 1777 och 1779.6 500 SEK
785SOCKERSKRIN, icke identifierad mästre, S:t Petersburg 1759. Rokoko.12 500 SEK
786KRYDDKAR, möjligen av Nikifor Moshchalkin, S:t Petersburg 1794.17 000 SEK
787KAFFEKANNA, icke identifierad mästare, S:t Petersburg 1798.24 000 SEK
788BÄGARE, okänd mästare, Moskva 1839.9 000 SEK
789MUGG med LOCK, Moskva 1880-tal.7 500 SEK
790OSTKUPA, frostat glas och silver, S:t Petersburg 1900-talets början.13 000 SEK
791KANNA, glas med silvermontering, Ryssland 1800-talets början. Art Noveau.31 000 SEK
792TE- och KAFFESERVIS, 4 delar, icke identifierad mästare, S:t Petersburg 1886.25 000 SEK
794BONBONJÄR, av firma Ovchinnikov, Moskva 1890.23 000 SEK
795KORG, av Oreste Kurlukov, Moskva 1896-1908.6 000 SEK
796KANNA, glas och silver, firma Morozov, S:t Petersburg 1900-talets början.Återrop
797SALTKAR, av Nicols & Plinke, S:t Petersburg, 1800-talets förra hälft. Hovleverantörsmärke.6 500 SEK
799CIGARETTETUI, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1908-1917.14 500 SEK
800KÅSA, av Nikolaus Strulyev, Moskva 1895.16 000 SEK
801VODKABÄGARE, sannolikt Gustav Klingert, Moskva 1908-1917.4 600 SEK
802SKED, icke identifierad mästarstäpel, Moskva 1800-talets slut.3 000 SEK
803TESKEDAR, 12 st, icke identifierad mästare, Moskva 1800-talets slut.14 500 SEK
804TEKANNA, icke identifierad mästare, S:t Petersburg 1900-talets början.5 000 SEK
805KAFFEKANNA, okänd mästare, S:t Petersburg 1900-talets början.6 500 SEK
806SOPPSLEV, firman Sazikov, Moskva 1851. Hovleverantörsmärke.3 800 SEK
807DOSA, guld 20k, Franska prestigestämplar. c. 1740.34 000 SEK
808DOSA, guld en trois couleurs 18k, av Friedrich Fyrwald, Stockholm 1788. Gustaviansk.22 000 SEK
809DOSA, guld en quatre couleurs 18k, Paris 1784-1788. Louis XVI.32 000 SEK
810DOSA, guld en quatre couleurs 18k, troligen Tyskland sent 1700-tal. Louis XVI.Återrop
811DOSA, guld 18k, sannolikt Hanau omkr. 1790.13 500 SEK
812DOSA, guld en deux couleurs 18k. Hanau 1700-talets slut/c:a 1800.26 000 SEK
812ADOSA, guld 18k och emalj, stämpel FJ, Genève 1790-tal. Tillverkningsnummer 686.Återrop
813DOSA, guld 18k och emalj, stämpel LC under krona, Genève c:a 1800.34 000 SEK
814PENNSKAFT, guld 14k, troligen Frankrike 1800-talets mitt.Återrop
815DOSA, guld 18k, London 1803.34 000 SEK
816DOSA, guld 18k. Sannolikt Östasiatiskt arbete, 1900-tal.13 000 SEK
817RING, antikslipad diamant, ca 1.50 ct.31 000 SEK
818BROSCH, Cartier, gammalslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct.10 500 SEK
819BROSCH, cabochonslipade granater samt små orientpärlor, ca 1870.11 000 SEK
820RING, briljantslipad diamant ca 1.60 ct. 1950-tal.42 000 SEK
821RING, navettslipad diamant, ca 1.20 ct, blå safirer och briljantslipade diamanter.18 000 SEK
822ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 4.20 ct. Amsterdam, 1950-tal.40 000 SEK
823ARMRING, blått emaljarbete, turkoser och orientaliska halvpärlor. FWZ, Stockholm 1843.12 500 SEK
824ÖRHÄNGEN, 88 briljantslipade diamanter, tot. 1.11 ct.16 000 SEK
825RING, fasettslipad ametist, ca 5.20 ct, rosa safirer och briljantslipade diamanter, tot. ca 0.96 ct.24 000 SEK
826ÖRHÄNGEN, briolettslipade ametister, tot. ca 9 ct och briljantslipade diamanter, tot. 1.18 ct.Återrop
827HÄNGSMYCKE, cabochonslipad blå safir med gammalslipade diamanter, tot. ca 1.80 ct, ca 1915.35 000 SEK
828RING, oval fasettslipad rosa safir, 5.32 ct, och briljantslipade diamanter, tot. ca 0.60 ct.63 000 SEK
829RING, blå fasettslipad safir, 9.02 ct, med droppslipade diamanter, tot. 1.28 ct.Återrop