Höstens Klassiska 565

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
626SPETSGLAS. Sverige/England, 1700-tal.1 400 SEK
627GLAS. 1700-tal, troligen England.2 800 SEK
628VINGLAS. England, tidigt 1800-tal.Återrop
629POKAL med LOCK, glas. Kungsholms glasbruk, 1700-talets första hälft, senbarock.28 000 SEK
630POKAL, glas. Kungsholms glasbruk, 1700-tal.30 000 SEK
631SMÖRTERRINER med LOCK, ett par, glas, 1700-tal.Återrop
632FLASKA, glas. Möjligen Skånska Glasbruket. 1700-talets andra hälft.28 000 SEK
633SOCKERRUSKOR, två stycken, glas. Sverige, 1700-tal. Sannolikt Kosta eller Limmared.8 000 SEK
634PARFYMFLASKA, glas, med förgyllt lock. Rokoko, 1700-tal.1 700 SEK
635BÄGARE, glas. Sverige, 1700-tal. Sannolikt Limmared eller Kosta.15 500 SEK
636FLASKA, troligen Limmareds Glasbruk CA 1800.2 800 SEK
637POKAL med LOCK, blått glas. Göteborgs glasbruk, 1700-tal.Återrop
638CHAMPAGNESTRUTAR, fem stycken. Omkring år 1800.5 500 SEK
639FRIMURARGLAS. Sengustavianskt, 1800-talets början.7 000 SEK
640GLASSERVIS, 31 delar, Kosta, modell "Odelberg".14 000 SEK
641VINGLAS, tre stycken. Troligen Norge, 1700-tal.Återrop
642VINGLAS. Norge, Nöstetangen, 1700-tal.3 200 SEK
643VINGLAS. Norge, Nöstetangen, 1700-tal.3 200 SEK
644VINGLAS, fyra stycken. Norge, Nöstetangen, 1700-tal.Återrop
645POKAL, glas. Ryssland, 1800-talets mitt.Återrop
646BONBONNIERE/POKAL med LOCK, blått glas, 1700-tal, troligen Norge, Hurdahl.Återrop
647TAZZA, blått glas. 1700-tal, troligen Norge.Återrop
648BÄGARGLAS, med förgylld och försilvrad dekor. Ryssland, 1800-talets första hälft.6 000 SEK
649BÄGARE, blått glas. Ryssland, ca 1800.4 000 SEK
650VASER, ett par, glas. Troligen kejserliga glasmanufakturen, St Petersburg, 1800-tal.Återrop
651PRAKTFAT, rött glas. Italien/Frankrike, omkring 1800.23 000 SEK
652SKÅL, majolika. Italien, 1600-tal.2 200 SEK
653APOTEKSKRUS, majolika. Italien, toligen Urbino 16/1700-tal.18 500 SEK
654VINKYLARE, fajans. Tyskland, 1700-talets första hälft.26 000 SEK
655FAT, två stycken, fajans. Delft, 1700-tal.2 000 SEK
656TOBAKSKRUS, ett par, fajans. Holland, 1700-tal.6 500 SEK
657TVÅLFODER, fajans. Rörstrand, märkt Stockholm 18/10 (17)52.6 500 SEK
658FAT, fajans. Rörstrand daterad 19/1 (17)71.8 000 SEK
659GALLERKORG med FAT, fajans. 1700-tal. Marieberg, daterad 5/6 resp. 6/6 (17)71.5 500 SEK
660VAS med LOCK, fajans. Marieberg, daterad 30/6 (17)72.18 500 SEK
661KANINVAS, fajans. Marieberg, 1700-talets andra hälft.7 500 SEK
662URNA med LOCK, fajans. Marieberg, 1700-tal.8 500 SEK
663SERVIS, 73 delar, porslin. Berlin. 1800-tal.34 000 SEK
664HÖNA, porslin. Meissen, 1800-tal.Återrop
665BRICKA/FAT, porslin. Meissen, 1700-tal.6 500 SEK
666POTPURRIURNA med LOCK, porslin. Troligen Meissen Marcolini, ca 1800.Återrop
667TALLRIK, porslin. Wien, ca 1800.5 500 SEK
668SERVIS, 54 delar, porslin. 1700-talets slut.Återrop
669TALLRIKAR, 18 stycken, porslin. Frankrike, Lesage Fils, 1800-tal.5 000 SEK
670ASIETTER, 12 stycken, samt TALLRIK, porslin. Frankrike, Empire.3 400 SEK
672TALLRIKAR, 13 stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.Återrop
673SOPPTALLRIKAR, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal.20 000 SEK
674DESSERTTALLRIKAR, 18 stycken, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal.29 000 SEK
675SERVERINGSFAT, fyra stycken samt KAROTT med LOCK, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal.16 500 SEK
676TALLRIKAR, 22 stycken, porslin. "Fauna Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal.36 000 SEK
677TALLRIKAR, 10 stycken, porslin. "Fauna Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal.30 000 SEK
678TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Kungl Dansk, "Fauna Danica", 1900-tal.18 000 SEK
679TALLRIKAR, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl. Dansk, 1900-tal.10 000 SEK
680DRYCKESKANNA, av Andreas Brackfeldt, Riga (verksam 1661-1697). Barock.130 000 SEK
681PRESENTERFAT, av Heinrich Eickhoff, Hamburg -1698-1700. Barock.21 000 SEK
682PRESENTERFAT, sannolikt av Heinrich Gottfried Anton Hammon, Nürnberg, 1684-1723.11 000 SEK
683PRESENTERFAT, okänd mästare, Hamburg 1698-1708. Barock.18 000 SEK
684POKAL, av Cornelius Erb, Augsburg (verksam 1586-1618).46 000 SEK
685POKAL, av Stephan Gressel, Nürnberg (verksam 1602-1634).16 000 SEK
686DRYCKESKANNA, av Daniel Otto, Reval (verksam 1659-1689).52 000 SEK
687SKÅL, av Johann Christian Henck, Riga (verksam 1750-1784/-85).7 000 SEK
688DYCKESKANNA, av Paul Solanier, Augsburg 1689.24 000 SEK
689TOILETTEASK, av Johan Martin Sratzger, Augsburg 1763-1765.9 000 SEK
690DRYCKESKANNA, av Thore Sörensen, Aalborg (1704-1732). Barock.36 000 SEK
691TERRIN, stämplar saknas, Östeuropa 1700-talets mitt.14 000 SEK
692SKRIN, av Petter Ersson Lund, Stockholm 1747. Senbarock.Återrop
693DRYCKESKANNA, ostämplad, Danmark 1700-talets andra hälft.Återrop
694KAFFEKANNA, av Mathias Grahl, Göteborg 1764. Rokoko.100 000 SEK
695SOCKERSKRIN, av Mathias Grahl, Göteborg 1764. Rokoko.30 000 SEK
696GRÄDDSNÄCKA, av Lorens Stabeus, Stockholm 1759. Rokoko.Återrop
697GRÄDDSNÄCKA, av Lars Castman, Vimmerby 1760. Rokoko.12 000 SEK
698SOCKERSKÅLAR, ett par, av Fredrik Petersson Ström, Stockholm 1777. Rokoko.50 000 SEK
699GRÄDDSNÄCKA, liten, slitna stämplar, Sverige 1773. Rokoko.6 000 SEK
700GRÄDDSNÄCKA, av Peter Johan Zetterling, Linköping 1789. Rokoko.Återrop
701KAFFEKANNA, sannolikt mästerstycke, av Lorentz Lindegren, Borås 1777. Rokoko.105 000 SEK
702SOCKERSKRIN, av Hans Lundgren, Stockholm 1770. Rokoko.Återrop
703SOCKERSKRIN, silver, rokoko, Nils Dahl, Linköping (verksam 1739-1786). Vikt ca 235 gram.Återrop
704GRÄDDSNÄCKA, av Henrik Wittkopf d. ä., Stockholm 1747. Senbarock.Återrop
705GRÄDDSNÄCKA, av Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1774. Rokoko.12 500 SEK
706SOCKERSKÅL med lock, otydlig mästarstämpel, Grasse 1768. Rokoko.21 000 SEK
707KAFFEKANNA, av Johan Stras, Stockholm 1781. Gustaviansk.16 000 SEK
708SOCKERSKÅL med lock, av Petter Eneroth, Stockholm 1784. Gustaviansk.Återrop
709KAFFEKANNA, Nils Tornberg, Linköping 1791. Gustaviansk.15 000 SEK
710GRÄDDKANNA, av Gustaf Hamnqvist, Åmål 1798. Gustaviansk.10 500 SEK
711GRÄDDKANNA, av Pehr Zethelius, Stockholm 1799.15 000 SEK
712KAFFEKANNA, av Adolf Zethelius, Stockholm 1814. Empire.Återrop
713SOCKERSKRIN, av Johan Petter Grönvall, Stockholm 1825. Empire.7 500 SEK
714SOCKERSKÅLAR, ett par, av Olof Hellbom, Stockholm 1816. Empire.14 000 SEK
715SOCKERSKRIN, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1846. Nyrokoko.6 500 SEK
716SOCKERSKRIN, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1845. Nyrokoko.5 500 SEK
717LJUSSTAKAR, ett par, mästar stämpel IHG, sannolikt Göttingen 1700-talets mitt. Rokoko.29 000 SEK
718LJUSSTAKAR, ett par, av Johan Friedrich Tihm d.ä., Stettin (verksam 1728-1785). Senbarock.28 000 SEK
719NATTLJUSSTAKAR av Gustaf Stafhell d.ä., Stockholm 1747. Tidig rokoko.50 000 SEK
720LJUSSTAKAR, 4 st lika, Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1761. Rokoko.1 000 000 SEK
721LJUSSTAKAR, ett par, av Petter Eneroth, Stockholm 1781. Gustavianska.36 000 SEK
722LJUSSTAKAR, s.k. spelstakar, ett par, av Pehr Zethelius, Stockholm 1783.50 000 SEK
723LJUSSTAKAR, ett par, av, Petter Eneroth, Stockholm 1786. Gustavianska.70 000 SEK
724RESESTAKAR, ett par, av Johan Fagerberg, Karlskrona 1789.20 000 SEK
725KANDELABRAR för tre ljus, ett par samt LJUSSTAKAR, ett par, av Pehr Zethelius, Stockholm 1796. Sengustavianska.165 000 SEK
726LJUSSTAKAR, ett par, av Anders Fredrik Weise, Stockholm 1797. Sengustavianska.46 000 SEK