Höstens Klassiska 565

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
317Jacob Jordaens Hans krets, Baccanal.62 000 SEK
318KAREL SKRETA, hans krets, olja på duk, ej signerad.Återrop
319Angelica Kauffman Hennes krets, Angelica och Bedoro.18 000 SEK
320Herman Frederick Carel ten Kate, Familjeidyll.Återrop
322Adrianus Eversen, Stadsbild med figurer.Återrop
323OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, England 1800-tal.Återrop
324Caspar Netscher Hans krets, Man med kommandostav och page.29 000 SEK
325HOLLÄNDSK KONSTNÄR, olja på duk, 1700/1800-tal.Återrop
326Antonis van Dyck Hans efterföljd, Karl I av England till häst.24 000 SEK
327Francis Wheatley Hans krets, Tuppluren.12 000 SEK
328Jean-Marc Nattier Hans krets, Allegori över vattnet.120 000 SEK
329MARTIN MIJTENS D Y (VAN MEYTENS) hans krets, olja på duk.Återrop
330Rembrandt Harmensz van Rijn Hans efterföljd, Man i orientaliska kläder.Återrop
331NICOLAES MAES hans efterföljd, olja på uppfodrad duk.Återrop
332Andrea Appiani hans art, "Napoleon Bonaparte" (1769-1821).22 000 SEK
333Francesco Trevisani Tillskriven, Porträtt av kardinal.Återrop
334Egbert van Heemskerk, Fiskmarkanden.Återrop
335Giovanni Migliara Tillskriven, Figurstaffage vid kanal, Venedig.Återrop
337Andreas von Behn Tillskriven, "Hovstallmästare Gustaf Hård af Segerstad"(1654-1714).66 000 SEK
338Jörger von Tollet, "Drottning Kristina" (1626-1689).Återrop
339Jonas Åkerström, Mytologisk figur och djurkomposition.9 000 SEK
340Jonas Åkerström Tillskriven, Antikiserande figurframställning.7 500 SEK
341Jonas Åkerström Tillskriven, "La vérité conduite par le teins.....".7 500 SEK
342Joseph de Saint-Michel, Ädling i blå justacorps.21 000 SEK
343Jonas Åkerström Tillskriven, Antik figurkomposition.5 000 SEK
344Jonas Åkerström, Figurkomposition med ängel och mansfigur.7 000 SEK
345Louis Masreliez Tillskriven, Allegorisk scen, kvinnor offrande gåvor till till gudinna.1 800 SEK
346Alexander Roslin Tillskriven, Självporträtt.Återrop
347Carl Petter Hilleström, Utsikt över Brunnsviken i Hagaparken i höjd med Gustaf III:s paviljong med Ekotemplet och Amor och Psyketemplet.25 000 SEK
348Trompe l'oeil med sax, kniv, fjäderpennor och tidningsnotiser.44 000 SEK
349Elias Martin, Landskap med figurer vid sjö.21 000 SEK
350Johan Fredrik Martin, "Stockholm ifrån södra sidan".25 000 SEK
351Erik Dahlbergh, "Bråvalla hed" (Förlaga till "Suecia Antiqua").Återrop
352Johan Tobias Sergel, "Drottning Hedvig Elisabeth Charlotta" (1759-1818).150 000 SEK
353Johan Tobias Sergel, "Kristoffer Sergell" (1693-1773).56 000 SEK
354Johan Tobias Sergel, "Mamsell M: med präst krage och Claës med sabel" (Danaë och guldregnet).Återrop
355Johan Tobias Sergel, Gallodier lämnar ut nycklarna till vinkällaren åt de törstande gästerna.160 000 SEK
356"Vedute di Napoli".16 000 SEK
357Niclas Lafrensen d.y., "Les hasards heureux de l'escarpolette" (De lyckliga tillfälligheterna vid gungan).Återrop
359Domenico Bossi, Herre i uniform.40 000 SEK
360Anders Gustaf Andersson, Mansporträtt, bystbild.3 400 SEK
361Jacob Axel Gillberg, "Carl Stellan Mörner af Morlanda" (1761-1834).3 000 SEK
362Louis Francois Aubry, Porträtt av okänd dam, bystbild.3 000 SEK
363Karl Gustaf Klingstedt Tillskrivna, Venus och Amor.7 500 SEK
364Man i rysk uniform.12 000 SEK
365Peter Adolf Hall, Kvinna med blomsterkrans.14 500 SEK
366Karl Gustaf Klingstedt Tillskriven, Herdeidyll.4 500 SEK
367Fanny Hjelm, Kvinnoporträtt.1 600 SEK
368ANDREW PLIMER. HANS ART. Miniatyr. Gouache på ben, oval. Sign Plimer.Återrop
370NICOLAS BEATRIZET, kopparstick (I état av II), 1553.Återrop
371Rembrandt Harmensz van Rijn, "Beggar man and woman conversing".26 000 SEK
372Rembrandt Harmensz van Rijn, "Jan Uytenbogaert, the goldweigher".15 000 SEK
373Rembrandt Harmensz van Rijn, "The card player".8 000 SEK
374Rembrandt Harmensz van Rijn, "Christ and the woman of Samaria".8 500 SEK
376Nicolaes Visscher, "Novissima Totius Terrarum Orbis Tabula, Auctore Nicolao Visscher".15 000 SEK
377KUNGLIGA BOKBAND, omslutande en serie Stats-och Hovkalendrar (med varierande titlar) 46 volymer.64 000 SEK
378Erik Dahlbergh, SUECIA ANTIQUA ET HODIERNA. 1-3.16 000 SEK
379Jöran Andersson Nordberg, LEBEN CARL DES ZWÖLFTEN, KÖNIGS IN SCHWEDEN, MIT MÜNZEN UND KUPFERN. 1-3.4 000 SEK
380Elias Magnus Fries, SVERIGES ÄTLIGA OCH GIFTIGA SVAMPAR TECKNADE EFTER NATUREN.6 000 SEK
382John & Josiah Boydell (publ), A COLLECTION OF PRINTS, FROM PICTURES PAINTED FOR THE PURPOSE OF ILLUSTRATING THE DRAMATIC WORKS OF SHAKSPEARE, BY THE A.17 500 SEK
383SKÅP, av Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813), ej signerat. Gustavianskt.190 000 SEK
384SEKRETÄR. Tillskriven Niklas Korp (mästare i Stockholm 1771). Gustaviansk.Återrop
385SEKRETÄR, tillskriven Eric N Lindström (mästare i Stockholm 1795-1819). Sengustaviansk.26 000 SEK
386SEKRETÄR. Sengustaviansk, 1700-talets slut.20 000 SEK
387SEKRETÄR. Sverige, 1700-talets slut. Sengustaviansk.32 000 SEK
388KOLONNSKÅP. Karl Johan, 1800-talets första hälft.20 000 SEK
389BYRÅ. Fredrik I:s tid. Senbarock.43 000 SEK
390BYRÅ, av Johan Hugo Fürloh (mästare i Stockholm 1724-1745). Senbarock.35 000 SEK
391BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.36 000 SEK
392BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.Återrop
393BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804). Rokoko.Återrop
394BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.48 000 SEK
395BYRÅ, rokoko, Mathias Engström (mästare i Stockholm 1758-1797).Återrop
396BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.28 000 SEK
397HÖRNBYRÅ, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.28 000 SEK
398BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804). Gustaviansk.70 000 SEK
399BYRÅ, gustaviansk, Gustaf Foltiern 1786 (mästare i Stockholm 1771-1804).Återrop
400BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804) , ej signerad. Gustaviansk.86 000 SEK
401BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), ej signerad. Gustaviansk.58 000 SEK
402BYRÅ, av Fredrich Iwersson (mästare i Stockholm 1780-1801), ej signerad. Gustaviansk.215 000 SEK
403BYRÅ, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk.Återrop
404BYRÅ. Tillskriven Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk.Återrop
405BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.52 000 SEK
406BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.40 000 SEK
407BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.30 000 SEK
408BYRÅ, av Niklas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800). Sengustaviansk.20 000 SEK
409SKRIVBYRÅ. Sverige, 1800-talets början. Empire.15 500 SEK
410BYRÅ. Danmark, 1700-talets slut.21 000 SEK
411BORD, av Gottlieb Iwersson. Gustavianskt.840 000 SEK
412BORD, troligen av Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813). Sengustavianskt.Återrop
413BORD, av Lorentz Lundelius (verksam i Köping och Kungsör 1776-1813). Sengustavianskt.46 000 SEK
414BORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.21 000 SEK
415BORD, tillskrivet Daniel Sehfbom (mästare i Stockholm 1800-1837). Karl Johan.22 000 SEK
416BRICKBORD, av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770-1784). Gustavianskt.Återrop
417TEBORD, med fajansbricka. Stockholmsarbete 1780-tal från Marieberg eller Rörstrand. Gustavianskt.Återrop
418KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustavianskt.33 000 SEK
419KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.31 000 SEK
420KONSOLBORD, av Pehr Ljung (1743-1819) bildhuggare i Stockholm, samt en SPEGEL. Sengustavianska.70 000 SEK
421KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete i Pehr Ljungs art. 1700-talets slut.23 000 SEK
422KONSOLBORD. Sengustavianskt, tidigt 1800-tal.19 500 SEK