Höstens Klassiska 565

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
526LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.10 000 SEK
527LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.3 600 SEK
528LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire,5 000 SEK
529GOLVUR, av Petter Ernst (verksam i Stockholm 1753-84).37 000 SEK
530VÄGGPENDYL, av André Hessén. Frankrike, 1770/80-tal. Louis XVI.34 000 SEK
531VÄGGPENDYL, av Joachim Hovenschiöld d ä (urmakare i Stockholm 1767-1800). Rokoko.Återrop
532VÄGGPENDYL, av Erik Pettersson Öhman (verksam i Stockholm 1759-1778). Rokoko.Återrop
533VÄGGPENDYL, av Johan Nyberg (mästare i Stockholm 1787-1800). Rokoko.20 000 SEK
534VÄGGPENDYL, av Joachim Hovensköld d.ä. (verksam i Stockholm 1767 - 1800). Gustaviansk.12 500 SEK
535VÄGGPENDYL, av Jonas Cederlund (verksam i Stockholm 1799-1825). Empire.16 000 SEK
536BORDSPENDYL, av Hans Wessman (urmakare i Stockholm 1787-1805). Rokoko/Gustaviansk.29 000 SEK
537BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Louis XVI.225 000 SEK
538BORDSPENDYL, av Michel-Francois Piolaine (mästare i Paris 1787). Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.18 000 SEK
539BORDSPENDYL, av Pierre Michel Barancourt (verksam i Paris 1779-1789). Louis XVI.25 000 SEK
540BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.Återrop
541BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.Återrop
542BORDSPENDYL. Frankrike, omkring år 1800.10 500 SEK
543BORDSPENDYL. Belgien, 1800-talets början. Empire.18 000 SEK
544BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.20 000 SEK
545BORDSPENDYL, troligen Anders Carlsson (mästare i Stockholm 1814). Sengustaviansk.62 000 SEK
546BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.85 000 SEK
547BORDSPENDYL, av Gustaf Undén (mästare i Stockholm 1800-1829). Empire.24 000 SEK
548BORDSPENDYL. "L Grognot a Paris" Frankrike. Empire.16 000 SEK
549BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.20 000 SEK
550BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. Senare ur.35 000 SEK
551BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.10 500 SEK
552BORDSPENDYL, av Wilhelm Pauli, (urmakare i Stockholm 1795-1809). Sengustaviansk.7 500 SEK
553MINIATYRBORDSUR. Frankrike, 1700-talets sista fjärdel. Louis XVI.10 000 SEK
554BORDSPENDYL, av Per Henrik Beurling (urmakare i Stockholm 1783 -1830). Sengustaviansk.29 000 SEK
555BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets andra hälft. Louis XVI-stil.Återrop
556BORDSUR. Frankrike, 1800-talets andra hälft.19 000 SEK
557LYKTUR. Frankrike, 1700-tal.15 000 SEK
558SKEPPSKRONOMETER med tvådagarsverk. Omkring år 1900. Märkt både H. R. Ekegren och Conrad Wiegand.33 000 SEK
559JORD- OCH HIMMELSGLOB, av Anders Åkerman 1762.380 000 SEK
560PRAKTURNOR, två mycket snarlika. Älvdalen, cirka 1830. Karl Johan.Återrop
561URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.34 000 SEK
562SKÅL PÅ FOT. Älvdalen, 1800-talets första hälft.Återrop
563URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft.75 000 SEK
564LJUSSTAKAR/CASOLETTER, ett par. Älvdalen, omkring år 1800. Sengustavianska.19 000 SEK
565LJUSSTAKAR, två snarlika. Sengustavianska, omkring år 1800.12 000 SEK
566SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.16 500 SEK
567SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.18 000 SEK
568SMÖRASK MED LOCK, Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.17 500 SEK
569BREVPRESS. Älvdalen 1800-talets första hälft.2 700 SEK
570SALTKAR, ett par. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.6 100 SEK
571PORTRÄTTSKULPTUR. Efter Johan Niclas Byström (1783-1848). Sverige, 1800-talets första hälft.Återrop
572SALTKAR, ett par, av Carl Fredrik Fast, Mariestad (1768-1783).12 000 SEK
573KNIVAR MED AGATSKAFT, sex stycken. Barock, 1700-tal.Återrop
574TERRIN MED LOCK. Frankrike, 1740-tal. Louis XV.35 000 SEK
575BORDSPLATEAU, Frankrike, 1800-talets början. Empire.50 000 SEK
576BORDSPLATEAU. Empirestil, 1800-talets andra hälft.42 000 SEK
577BORDSUPPSATS. Empire, 1800-talets början.30 000 SEK
578UPPSATSSKÅLAR, ett par. Empire, 1800-talets början. Möjligen Ryssland.35 000 SEK
579TAZZOR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.24 000 SEK
580ELDHUNDAR. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Louis XVI.16 000 SEK
581ELDHUNDAR, ett par. Louis XVI-stil, 1800-tal.21 000 SEK
582GARDINOMTAG, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.7 500 SEK
583MINIATYRBYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804). Rokoko.10 500 SEK
584LÅDSPEGEL. 1800-talets förta del. Karl Johan.Återrop
585PRYDNADSHORN, ben, möjligen Dieppe, 1800-talets slut.Återrop
586PRYDNADSSKÖLD. Troligen av Hjalmar Norrström, Eskilstuna 1800-talets slut.15 500 SEK
587BRICKA, ca år 1800. Sengustaviansk.10 500 SEK
588BRICKA, 1800-tal.5 500 SEK
589STAV FÖR TAMBURMAJOR, av Pehr Swanander, Alingsås 1784.21 000 SEK
590BYST, 1630/40-tal. Från palatset Makalös.36 000 SEK
591TORSO. Efter antiken. Aphrodite Anadyomene. Troligen 1800/1900-tal.100 000 SEK
592KATTSTATYETT, brons, Egypten, möjligen 22-30 dynastin, 945-332 f Kr.Återrop
593SKULPTUR, brons. Italien, 1800-tal.12 500 SEK
593AMINIATYRCHIFFONJÉ. Arkangelsk, Ryssland 1700/1800-tal.40 000 SEK
594IKON, tempera och guld på trä, Ural, Ryssland, 1800-talets mitt.16 000 SEK
595ATELJÉ BOISSONNAS ET EGGLER, fotografi, KEJSARINNAN ALEXANDRA AV RYSSLAND. Egenhändigt sign Alix o dat 1908.16 000 SEK
596K.E. VON GAHN & CO, fotografi, märkt med stämpel av Kejserliga Hovfotografen. Dat Livadia 1914.2 000 SEK
597ATELJÉ BOISSONNAS ET EGGLER, fotografi, KEJSAR NIKOLAJ II OCH ALEXEI, egenhändigt sign Alexei och Nikolai, dat 1913.34 000 SEK
598KEJSERLIGA REGEMENTSMENUER OCH MUSIKPROGRAM, Ryssland 1890-1913. (9).8 000 SEK
599FOTOGRAFI, Ryssland, sent 1800-tal.8 100 SEK
600TAZZOR, ett par. Ryssland, 1800-talets första hälft. Empire.100 000 SEK
601SKRIN. Tula, Ryssland, tidigt 1800-tal.42 000 SEK
602LJUSSAX. Tula, Ryssland, tidigt 1800-tal.17 000 SEK
604POKAL, flügelglas. Tyskland, 1600-tal.16 000 SEK
605PRAKTPOKAL, glas. Tyskland, Barock, 1600-talets slut.5 500 SEK
606VINGLAS. Tyskland, 1700-tal.Återrop
607KONFEKTSKÅL, glas. Schlesien, 1740-tal.Återrop
608VINGLAS. Tyskland, 1700-tal.1 200 SEK
609BÄGARE, glas. Tyskland, 1700-tal.Återrop
610KARAFFINER, två stycken, glas. Tyskland, 1700-tal.3 000 SEK
611VINGLAS. Tyskland, 1700-tal.3 200 SEK
612VINGLAS. Tyskland, 1700-tal.6 600 SEK
613FLÜGELGLAS. 1700-tal, troligen Holland.6 000 SEK
614VINGLAS. 1700-tal, troligen Holland.Återrop
615POKALGLAS, England 1700-tal.24 000 SEK
616VINGLAS. England, 1700-talets mitt.Återrop
617VINGLAS. England, 1700-tal.Återrop
618VINGLAS. England, 1700-tal.2 625 SEK
619VINGLAS. England, 1700-tal.2 400 SEK
620VINGLAS, två stycken, snarlika. England, 1700-tal.4 700 SEK
621VINGLAS. 1700-tal, troligen England.2 000 SEK
622VINGLAS. England, 1700-talets slut.4 000 SEK
623VINGLAS. England, 1700-tal.4 200 SEK
624VINGLAS. England, 1700-tal.2 000 SEK
625VINGLAS. England, 1700-talets mitt.5 500 SEK