Joan Miró
(Spanien, 1893-1983)
"La Femme Angora"
Etsning, färgakvatint och karborundum, 1969, signerad med blyerts 30/75, tryckt av Atelier Maeght, Saint-Paul, utgiven av Maeght, Paris. 104,5 x 69,5 cm (Arches).
Gulnad. Färgerna något bleknade.