Vårens Moderna 566

93 föremål
483. BRUNO PAUL efter, kandelaber, Tyskland, 1900-talets början.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
484. WERKSTÄTTEN HAGENAUER, bordslampa, Wien, Österrike.
Klubbat pris
16 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
485. JOSEF LORENZL, figurin "Diana" Österrike.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
486. OKÄND FORMGIVARE, golvlampa, troligen Frankrike 1930-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
488. OKÄND FORMGIVARE, stolar, 4 st, Frankrike 1920-30-tal.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
489. OKÄND FORMGIVARE, golvarmatur, 1930-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
490. GERALD SUMMERS, vilstol,  Makers of Simple Furniture, London 1935-40.
Klubbat pris
100 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
491. OKÄND FORMGIVARE, bokhyllor 2 st, Sverige ca 1900, jugend.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
492. OKÄND FORMGIVARE, bokhylla, Sverige ca 1900, jugend.
Klubbat pris
14 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
493. RACKENGRUPPEN, sannolikt Knut Fjaestad, pall, jugend ca 1900.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
494. J & CG BOLINDER, blombord, Stockholm ca 1900.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
495. HUGO ELMQVIST, vas, Stockholm, ca 1900, jugend.
Klubbat pris
5 700 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
496. HUGO ELMQVIST, vas, AB Hugo Elmqvist gjuteri, Stockholm, ca 1900,  jugend.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
502. CARL HÖRVIK, sannolikt, taburett, Sverige ca 1924-25.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
503. AXEL GUTE, bokstöd, 1 par, Sverige 1920-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
504. AXEL GUTE, bokstöd, 1 par, Sverige 1919.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
506. OTAR HÖKERBERG, karmstolar, 1 par, Sverige ca 1925.
Klubbat pris
19 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
508. AXEL EINAR HJORTH, bokhylla "Library", Nordiska Kompaniet, ca 1928.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
511. SUNE BÄCKSTRÖM, väggspegel, Sverige 1920-30-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
512. CARL-EINAR BORGSTRÖM, bokstöd, 1 par, Ystad Brons, Art Déco.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
515. ELIS BERGH, takarmatur, C.G Hallberg, Stockholm 1920-tal.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
516. GUSTAF HOLMDAHL, takarmatur, 1920-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
517. AXEL EINAR HJORTH, spegel "Åbo", Nordiska Kompaniet 1929.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
518. AXEL EINAR HJORTH, taburett "Åbo", Nordiska Kompaniet, 1929.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
519. AXEL EINAR HJORTH, skåp "Åbo", Nordiska Kompaniet 1929.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
520. IVAR JOHNSSON, trädgårdsurnor, ett par "Dianaurnan", Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
522. ANNA PETRUS, trädgårdsurnor, ett par "Blomkruka nr 1", Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris
29 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
523. ANNA PETRUS, trädgårdsurna "Blomkruka nr 1", Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
524. FOLKE BENSOW, "Parkbänk Nr 1", Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
525. OLOF HULT, trädgårdsurna, "Mikrokosmos" Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
526. FOLKE BENSOW, taburetter, 1 par, "Trädgårdsmöbeln nr:2" Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris
37 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
531. FOLKE BENSOW, "Parkbänk n:r 2", ett par, Näfveqvarns bruk.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
532. IVAR JOHNSSON, trädgårdsurna, "Faunurnan", Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
533. CARL ELMBERG, tobaksburk, Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
534. FOLKE BENSOW, "Parkbänk Nr 1", Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
535. ANNA PETRUS, brasställ, sannolikt Herman Bergman 1920-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
537. OKÄND FORMGIVARE, trädgårdsurnor 1 par, 1920-30-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
538. OKÄND FORMGIVARE, trädgårdsurna, 1920-30-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
542. OKÄND FORMGIVARE, pelarbord, Nordiska Kompaniet 1920-30-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
543. AXEL EINAR HJORTH, bord "Typenko", Nordiska Kompaniet, 1931.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
544. OKÄND FORMGIVARE, spegel, Herman Bergmans gjuteri, Stockholm 1920-30-tal.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
545. OKÄND FORMGIVARE, spegel, Sverige 1930-tal.
Klubbat pris
15 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
546. TAKARMATUR, vitmetall, 1920-30-tal. H ca 80.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
547. SYLVIA STAVE, ljusstakar, 1 par, CG Hallberg, 1933.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
549. GUSTAF ISAK CLASON, vilstol, Källemo 2008.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
550. JOHAN PETTER JOHANSSON, armatur,"Triplex-pendel", ASEA, 1920-30-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
551. JOHAN PETTER JOHANSSON, "Triplex-pendel", ASEA Enköping 1920-30-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
553. OSCAR NILSSON, möjligen, byrå, Sverige 1940-tal.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
554. AXEL EINAR HJORTH, pallar, 1 par "Lovö" NK Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
555. AXEL EINAR HJORTH, soffbord "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
556. AXEL EINAR HJORTH, soffbord, "Lovö"  Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
557. AXEL EINAR HJORTH, bord "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
31 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
559. AXEL EINAR HJORTH, fåtölj "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
560. AXEL EINAR HJORTH, bord, egen verkstad, Stockholm 1940-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
561. CARL MALMSTEN, sekretär 1920-tal.
Klubbat pris
33 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
562. CARL MALMSTEN, sybord, 1920-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
563. CARL MALMSTEN, spegel, Nordiska Kompaniet, 1920-30-tal.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
566. OKÄND FORMGIVARE, takarmatur, 1920-30-tal.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
567. CARL MALMSTEN, matbord.
567. CARL MALMSTEN, matbord.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
568. CARL MALMSTEN, stolar, 1 par Nordiska Kompaniet, 1920-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
569. KONSOLBORD, Nordiska Kompaniet, Sverige, 1920-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
570. OTTO SCHULZ, fåtöljer ett par, Boet, Göteborg  1930-tal.
Klubbat pris
17 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
571. TABURETT, Otto Schulz, Boet, Göteborg 1930-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
572. CARL MALMSTEN, fåtölj "Jättepaddan", O.H. Sjögren.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
573. EDVIN OLLERS, bokstöd, 1 par, Stockholm 1938.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
574. EDVIN OLLERS, vas, Schreuder & Olssons Tenngjuteri, Stockholm 1940.
Klubbat pris
3 100 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
579. FRITZ KURZ, takarmatur, Orrefors, 1940-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK