Vårens Klassiska 568

41 föremål
822. SERVIS, 177 delar, porslin. Meissen, sekelskifte 1900.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
820. URNA, porslin. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris
105 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
841. ISKLOCKA, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica". Sent 1900-tal.
Klubbat pris
52 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
838. TERRIN med LOCK och FAT, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, 1900-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
826. BYST, biskvi. Nymphenburg omkring år 1800.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
828. KOPP med LOCK och FAT, porslin. Sèvres, 1700-tal.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
808. URNA, majolika. 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
829. KOPP med FAT, porslin. Sèvres, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
825. TALLRIKAR, 12 stycken, porslin. Ludwigsburg, 17/1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
835. URNA MED LOCK, porslin och brons. Frankrike, "Sevres", omkring 1900.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
812. SKRIVSTÄLL, fajans. Marieberg, daterat 1774.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
837. FIGURGRUPP, porslin. Royal Copenhagen, 1800-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
832. TALLRIKAR, 11 stycken, porslin. Frankrike, omkring 1800.
Klubbat pris
115 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
816. SÅSTERRIN med LOCK, flintgods. Marieberg, 1700-talets slut.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
824. FIGURGRUPP, porslin. Höcht, 1700-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
811. TALLRIKAR, två stycken, fajans. Marieberg, daterad 9/7 (17)74.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
805. KORG med FAT, fajans. Strassbourg, 1700-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
819. HÖNA, porslin. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
801. BARTMANKRUS, saltglaserat stengods.  Tyskland, 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
806. SKÅLFAT, lergods. 1700-tal.
Klubbat pris
6 100 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
831. VINKYLARE, porslin. "Sèvres", 1800-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
830. SKÅL, porslin. Sèvres. 1700-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
827. TALLRIKAR, ett par, porslin. Sèvres, 1700-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
813. FAT, mjukt porslin. Marieberg, daterat 1781.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
814. TERRIN med LOCK, fajans. Omärkt, 1700-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
818. TALLRIKAR, fem stycken, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
815. TERASSVAS, fajans. Marieberg, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
809. TALLRIKAR, ett par, fajans. Rörstrand, märkta 22/4 (17)57.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
817. TALLRIKAR, nio stycken, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
804. BUCKELFAT, fajans. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
807. TALLRIKAR, ett par, fajans. Delft, 1700-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
834. STEKFAT, porslin. Paris, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
839. FAT, porslin. Royal Copenhagen, “Flora Danica”, 1900-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
802. URNA med LOCK, majolika. Italien, 16/1700-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
836. KOPP med LOCK och FAT, porslin. Kunglig dansk, 1700-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
803. SKÅL, fajans. Spanien, Talavera 1700-tal.
Klubbat pris
2 100 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
810. FAT, fajans. Sverige, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
833. SKÅL, porslin. Empire, omärkt, troligen Frankrike.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
823. KOPP med FAT, porslin. Höchst, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK