Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 568

 
1861 föremål
1597. BRICKA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1597. BRICKA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1501. BRICKA, lack. Qing dynastin (1644-1912).
1501. BRICKA, lack. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1500. BRICKA, lack. Qing dynastin (1644-1912).
1500. BRICKA, lack. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1326. BRILJANTERAT DAMUR, briljantslipade diamanter, tot. ca 3.20 ct, 1940-tal.
1326. BRILJANTERAT DAMUR, briljantslipade diamanter, tot. ca 3.20 ct, 1940-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1240. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad. Vikt 0.89 ct.
1240. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad. Vikt 0.89 ct.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1244. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad. Vikt 1.95 ct.
1244. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad. Vikt 1.95 ct.
Klubbat pris
68 000 SEK
Utropspris
65 000 - 70 000 SEK
1307. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad. Vikt 2.02 ct.
1307. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad. Vikt 2.02 ct.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
240 000 - 260 000 SEK
1196. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad. Vikt 4.04 ct.
1196. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad. Vikt 4.04 ct.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
165 000 - 170 000 SEK
1008. BRILJANTSLIPADE DIAMANTER, oinfattade. Vikt 0.70 ct. resp. 0.72 ct.
1008. BRILJANTSLIPADE DIAMANTER, oinfattade. Vikt 0.70 ct. resp. 0.72 ct.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1051. BROSCH, CARTIER, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.80 ct.
1051. BROSCH, CARTIER, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.80 ct.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1288. BROSCH, antikslipad diamant, ca 0.90 ct, samt hängande pärla (odlad).
1288. BROSCH, antikslipad diamant, ca 0.90 ct, samt hängande pärla (odlad).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1124. BROSCH, antikslipade diamanter i from av stjärna, tot. ca 8.50 ct.
1124. BROSCH, antikslipade diamanter i from av stjärna, tot. ca 8.50 ct.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
55 000 - 60 000 SEK
1173. BROSCH, blå safirer, ruiner och diamanter, i form av dagslända.
1173. BROSCH, blå safirer, ruiner och diamanter, i form av dagslända.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1125. BROSCH, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct. 1950-tal.
1125. BROSCH, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct. 1950-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1166. BROSCH, navette- trapez- och briljantslipade diamanter tot. ca 11 ct. 1950's.
1166. BROSCH, navette- trapez- och briljantslipade diamanter tot. ca 11 ct. 1950's.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
55 000 - 60 000 SEK
1199. BROSCH, orientalisk pärla med rosenslipade diamanter, sent 1800-tal.
1199. BROSCH, orientalisk pärla med rosenslipade diamanter, sent 1800-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
963. BROSCH, skuren stenkamé med orientaliska pärlor, sent 1800-tal.
963. BROSCH, skuren stenkamé med orientaliska pärlor, sent 1800-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
988. BROSCH, smargader samt rosenslipade diamanter, i form av fluga, ca 1900.
988. BROSCH, smargader samt rosenslipade diamanter, i form av fluga, ca 1900.
Klubbat pris
29 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1049. BROSCH, stor cabochonslipad korall med rosenslipade diamanter, ca 1900.
1049. BROSCH, stor cabochonslipad korall med rosenslipade diamanter, ca 1900.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
757. BRÄNNVINSKÅL, av Magnus Söderberg 1736 (1716-1748/67) Stockholm.
757. BRÄNNVINSKÅL, av Magnus Söderberg 1736 (1716-1748/67) Stockholm.
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
853. BRÄNNVINSPLUNTA, Ryssland, 1700-tal.
853. BRÄNNVINSPLUNTA, Ryssland, 1700-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
935. BRÄNNVINSSKÅL, av Nils Grubb, Hudiksvall 1785.
935. BRÄNNVINSSKÅL, av Nils Grubb, Hudiksvall 1785.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
878. BRÖDKORG, av Anton Christian Iwersen, S:t Petersburg 1820-tal.
878. BRÖDKORG, av Anton Christian Iwersen, S:t Petersburg 1820-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
804. BUCKELFAT, fajans. Tyskland, 1700-tal.
804. BUCKELFAT, fajans. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1864. BUDDHA, brons. Thailand, 1800-tal eller äldre.
1864. BUDDHA, brons. Thailand, 1800-tal eller äldre.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1865. BUDDHA, brons. Thailand, 1800-tal.
1865. BUDDHA, brons. Thailand, 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1532. BUDDHA, förgyllt trä. Japan, 1800-tal.
1532. BUDDHA, förgyllt trä. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1531. BUDDHA, trä och lack. Japan, Edo (1603-1868).
1531. BUDDHA, trä och lack. Japan, Edo (1603-1868).
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1524. BUDDHAHUVUD, sten. Ming stil.
1524. BUDDHAHUVUD, sten. Ming stil.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1363. BULGARI, Diagono, automatisk, stål, ca 2000-tal.
1363. BULGARI, Diagono, automatisk, stål, ca 2000-tal.
Klubbat pris
13 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
535. BYRÅ, Frankrike 1700-talets mitt. Louis XV.
535. BYRÅ, Frankrike 1700-talets mitt. Louis XV.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
550. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
550. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
549. BYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
549. BYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
533. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
533. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
532. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
532. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
534. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
534. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
826. BYST, biskvi. Nymphenburg omkring år 1800.
826. BYST, biskvi. Nymphenburg omkring år 1800.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
719. BYSTER, ett par. Svensk barock, 1600-tal.
719. BYSTER, ett par. Svensk barock, 1600-tal.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
348. Barn med hund retandes svan.
348. Barn med hund retandes svan.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
480. Bartholomeus Spranger Hans efterföljd, Mytologisk figurscen.
480. Bartholomeus Spranger Hans efterföljd, Mytologisk figurscen.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
382. Bartholomeus van der Helst, Mansporträtt, midjebild.
382. Bartholomeus van der Helst, Mansporträtt, midjebild.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
140 000 - 160 000 SEK
350. Bataljscen från Viborg.
350. Bataljscen från Viborg.
Klubbat pris
16 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
390. Bataljscen.
390. Bataljscen.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
356. Bengt Nordenberg, Vägen hem.
356. Bengt Nordenberg, Vägen hem.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1. Bernhard Österman, Självporträtt med hund.
1. Bernhard Österman, Självporträtt med hund.
Klubbat pris
62 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
393. Blomsterstilleben.
393. Blomsterstilleben.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
25. Bror Oscar Eugen Börjeson, Stilleben med grön flaska och ljusstakar.
25. Bror Oscar Eugen Börjeson, Stilleben med grön flaska och ljusstakar.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
44. Bruno Liljefors, "Barrskog med skogsmård anfallande en orrhöna".
44. Bruno Liljefors, "Barrskog med skogsmård anfallande en orrhöna".
Klubbat pris
345 000 SEK
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
40. Bruno Liljefors, "Självporträtt".
40. Bruno Liljefors, "Självporträtt".
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
41. Bruno Liljefors, Fåglar vid ängen.
41. Bruno Liljefors, Fåglar vid ängen.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
120 000 - 140 000 SEK
43. Bruno Liljefors, Räv och jakthundar.
43. Bruno Liljefors, Räv och jakthundar.
Klubbat pris
62 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
42. Bruno Liljefors, Sträckande svanar.
42. Bruno Liljefors, Sträckande svanar.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
74. Bruno Liljefors, Vinterlandskap med räv och orre.
74. Bruno Liljefors, Vinterlandskap med räv och orre.
Klubbat pris
84 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
867. BÄGARE, Moskva 1804.
867. BÄGARE, Moskva 1804.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
891. BÄGARE, av Gebrüder Müllers, Berlin 1700-talets förra hälft.
891. BÄGARE, av Gebrüder Müllers, Berlin 1700-talets förra hälft.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
880. BÄGARE, av Grigorij Lakomkin, Moskva 1760-tal.
880. BÄGARE, av Grigorij Lakomkin, Moskva 1760-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
936. BÄGARE, av Ivar Palin, Uppsala (verksam 1710-1712).
936. BÄGARE, av Ivar Palin, Uppsala (verksam 1710-1712).
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
940. BÄGARE, av Sven T. Röding, Växjö (verksam 1736-1754).
940. BÄGARE, av Sven T. Röding, Växjö (verksam 1736-1754).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK