Höstens Moderna 569

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
121RAGNAR SANDBERG, "Sommarmorgon".Stämpelsignerad/Signed with rubber stamp
152ANILS VON DARDEL, "Vattenfallet".Duk uppfäst på pannå.
197GÖSTA ADRIAN-NILSSON, "Övergiven terass".Fel titel i den tryckta katalogen, korrekt skall vara: "Övergiven terass". A tergo signerad GAN med gåvodedikation: "Till Lillan sommaren 1947" samt påskrift i konstnärens egenhändiga handstil: "Sie sind [...] die schönen Tage in Aranjuez".
270OLLE BAERTLING, "Kiara".För köpare tillkommer utöver moms på köparprovisionen även svensk införselmoms om 12 % på klubbat pris.
288AYRJÖ EDELMANN, Utan titel.Felvänd bild i den tryckta katalogen. Bilden ska vara liggande.
289ERIC GRATE, Mediterraneiska idoler.Titel: Mediterraneiska idoler
290ERIC GRATE, Samothrake.Titel: Samothrake
300CHRISTIAN BERG, "Torpedfigur IV".För köpare tillkommer utöver moms på köparprovisionen även svensk införselmoms om 12 % på klubbat pris.
309LUCIANO MINGUZZI, "Bozzettino per ... nel bosco".Omfattas av följerätt/ Droite de Suite (d)
317KARL MOMEN, "Richard den III".Korrekt titel: "Richard III". Upplaga om 49 st.
317AFERNAND LÉGER, Kvinna.Korrekt mått 17.5 x 11.3 cm.
319JEAN FAUTRIER, "Composition VII".Ändrat utrop 40.000-50.000 SEK.
320JEAN FAUTRIER, Utan titel.Ändrat utrop till 20.000-25.000 SEK.
321JEAN FAUTRIER, Utan titel.Ändrat utrop till 25.000-30.000 SEK. Proveniens: Troligen Galerie Couturier Rue de Seine, Paris. Inköpt 1966 på Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm. Utställd: Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm, "Hommage à Fautrier", 1966. Moderna Museet, Stockholm, december 1998 - mars 1999. Utförd som förarbete till Ponges diktverk "Asparagus".
350BEVERLOO CORNEILLE, "Le Jardin".Bild felvänd i katalog. Hänvisar till webbkatalogen.
350ABEVERLOO CORNEILLE, Utan titel.Korrekt proveniens: Inköpt av nuvarande ägare på auktion i Tyskland.
354GEER VAN VELDE, Komposition.Certifikat utfärdat av Piet Moget, 2 oktober 1986, Paris. Medföljer.
357TAHIA HALIM, Kvällen före bröllopet.Omfattas inte av följerätt/No Droite de suite (D)
398DJURIC MIODRAG DADO, Utan titel.Ett blad med hårt veck.
419JOAN MIRÓ, Utan titel, ur: "Album 13".Liten reva (8 mm) vid bladets övre högra hörn.
489JOSEF FRANK, skrivbord Firma Svenskt Tenn, modell 2115.Körsbär; cherry wood
501JOSEF FRANK, fåtölj med fotpall, Firma Svenskt Tenn, modell 568.Fotpallen något gulnad.
549JOSEF FRANK, stol, modell 695, klädsel av JONNY JOHANSSON, Acne, för Firma Svenskt Tenn 2009.Skall vara: klädsel av Jonny Johansson, Acne/ Upholstered by Jonny Johansson Acne.
552OKÄND FORMGIVARE, takarmatur, sannolikt Wien, Österrike ca 1910.Omarbetad, ursprungligen med lampfattningarna nedåt / Altered, the lampholders were originally downwards
605AXEL LARSSON, serveringsvagn, Albin Johansson, Wickman & Nyberg samt Schreuder & Olsson, Stockholm 1930.Längd 75 cm (88 cm inkl hänklar), bredd 45 cm, höjd 70 cm.
653VÄVNAD. "Kruka och Frukter". Gobelängteknik. Ca 50,5 x 57 cm. Signerad AMF.Vävnaden är ett utsnitt ur mittenpartiet av Apoteket Rosendoften/Medicinalrådet, komponerad 1964.
660MATTA. "Nejlikan gråsvart". Gobelängteknik. 272,5 x 219,5 cm. Signerad AB MMF BN.Bilden fel angiven som nr 661 i den tryckta katalogen. Korrekt angiven på nätkatalogen 569.
661MATTA. "Tånga brun och grön". Gobelängteknik. 116,5 x 115 cm. Signerad AB MMF BN.Bilden fel angiven som nr 660 i den tryckta katalogen. Korrekt angiven på nätkatalogen 569.
669MATTA. "Rödingen". Flossa. 317,5 x 255 cm. AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson.Senare kortsidor och signaturer.
690MATTA. "Fasad orange". Rölakan. 253 x 175,5 cm. Signerad AB MMF MR.En kortsida med liten skada.
704JOHAN ROHDE FÖR GEORG JENSEN, bestickuppsättning, 241 delar, "Dronning/Acanthus", Köpenhamn 1933-77.Skall vara 12 matgafflar och 24 förrättsgafflar, totalt 241 delar/ 12 dinner forks and 24 luncheon forks, in all 241 pcs.
710JOHAN ROHDE för Firma Georg Jensen, bestickuppsättning, 147 delar, "Konge/Acorn", Köpenhamn 1933-44, sterling.Skall vara totalt 147 delar, ingår ej: 9 smörgåsknivar, 12 förrätts-/lunchknivar.
766VIVIANNA TORUN BÜLOW HÜBE, halsring med hänge, Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77, sterling.Hänget med månsten.
790AXEL ENOCH BOMAN, vas, Reijmyre 1909, jugend.Signerad N= 195.
830ERIK HÖGLUND, vas, Studioglas, Strömbergshyttan 1992.Omfattas av följerätt./ droite de suite
835EMILE GALLÉ, vas, Nancy, Frankrike, jugend.Litet mynningsnagg 1x1,5 mm; small rim chip 1 x 1,5 mm.
845FULVIO BIANCONI, vas "Pezzato", Venini, Murano, Italien 1950-tal.Bär även etsad stämpel.
852KAJ FRANCK, skulpturer, 4 st, "Morgon i Aten", Finland.Originalkartonger från 1960-talet medföljer.
855TIMO SARPANEVA, "Devil's Cradle" och "Devil's Churn", Iittala, Finland.Liten stötskada i på det större fatet.
866JOSEF EKBERG, golvurna med lock, Gustavsberg 1920.Fel utrop i den tryckta katalogen, skall vara SEK 8-10.000; estimated price SEK 8-10.000
902BERNDT FRIBERG, skålar, 3 st och vas, Gustavsberg Studio 1944-69.Följerätt kommer endast att utgå om det klubbade snittpriset per del överstiger 2200 kr. Droite de suite (d) vill be added to this object if the hammered average price will be more than 2200 SEK for each piece.
905BERNDT FRIBERG, vaser, 2 st och skål, Gustavsberg Studio 1969-70.Följerätt kommer endast att utgå om det klubbade snittpriset per del överstiger 2200 kr. Droite de suite (d) vill be added to this object if the hammered average price will be more than 2200 SEK for each piece.
906BERNDT FRIBERG, vaser, 3 st, Gustavsberg Studio 1969-70.Följerätt kommer endast att utgå om det klubbade snittpriset per del överstiger 2200 kr. Droite de suite (d) vill be added to this object if the hammered average price will be more than 2200 SEK for each piece.
907BERNDT FRIBERG, vaser, 3 st, Gustavsberg Studio 1965-78.Följerätt kommer endast att utgå om det klubbade snittpriset per del överstiger 2200 kr. Droite de suite (d) vill be added to this object if the hammered average price will be more than 2200 SEK for each piece.
914ANDERS BRUNO LILJEFORS, skulptur, Gustavsberg Studio 1950-tal.Utställd på Nationalmuseum, Stockholm 1971, Anders B. Liljefors - keramisk fribytare, katalognr 45.
958TOINI MUONA, plakett, Arabia, Finland.Mått 67 x 48,5 cm.
971TOINI MUONA och ANNIKKI HOVISAARI, vaser, 2 st, Arabia, Finland.Följerätt kommer endast att utgå om det klubbade snittpriset per del överstiger 2200 kr. Droite de suite (d) vill be added to this object if the hammered average price will be more than 2200 SEK for each piece.

Utdragna föremål

Nr.Föremål
119RAGNAR SANDBERG, "Höbärgning".
137ERIK OLSON, "Blomsterflickor".
146MAX WALTER SVANBERG, Figurkomposition.
159TORSTEN JOVINGE, Kullarna i Menton.
160ISAAC GRÜNEWALD, Tulpaner i vas.
191CARL KYLBERG, "Efter stormen".
192INGE SCHIÖLER, "I Trädgården".
195NILS WEDEL, "Nature morte".
215ISAAC GRÜNEWALD, "Exotiskt huvud" (Fantasihuvud, Budda).
274BENGT LINDSTRÖM, "Våreld – Le feu du printemps".
299CHRISTIAN BERG, "Snäckspiral II".
308GIÓ POMODORO, Senza titolo.
324ANDRÉ LANSKOY, "Chaleur Tropicale".
358JOHAN RUDOLF BONNET, Ung Balinesisk älskare.
359THEO MEIER, Ung skönhet i sjal.
385MARC CHAGALL (Efter), "Aleko".
557JOSEF HOFFMAN, karmstol, Thonet, Wien ca 1930.
700GEORG JENSEN, praktskål på fot, Köpenhamn 1919.
720JACOB ÄNGMAN, vas, Guldsmedsaktiebolaget, Stockholm 1930.
739WIWEN NILSSON, kaffeservis, 4 delar, Lund 1969-70, sterling.
795SIMON GATE, skål på fat, Orrefors 1928.
859ALGOT ERIKSSON, vas, Rörstrand, jugend ca 1900.
943HANS HEDBERG, ägg, Biot, Frankrike.

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.