LOUIS CASSE, olja på pannå, signerad och daterad 1907.
Utanför Brasserie Karscher, Paris. Pannå 46 x 54,5 cm.
Ytsmuts, smärre slitage, repor och färgbortfall.
Bukowski Auktioner, auktion 339, april 1948, kat nr 114. (inköpt för 460 kronor).
Brasserie Karcher & Cie låg i hörnet 139 rue des Pyrénées och rue de Bagnolot, Paris.