Höstens Klassiska 571

1934 föremål
1832. SKÅLFAT, porslin. Kina, troligen Republik.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1892. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1691. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1825. SKÅLFAT, två stycken. Tidigt 1900-tal med Daoguangs märke.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1590. SKÅP, Korea, troligen 1800-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
599. SKÅP. Gustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
596. SKÅP. Nordeuropa, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
594. SKÅP. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
595. SKÅP. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
910. SLEV, Giorgien 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1343. SLIPSNÅL, rosenslipad diamanter, sekelskifte 1900.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
820. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
840. SMÖRASK med LOCK och FAT, glas. Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
854. SMÖRDUVA, fajans. Marieberg, daterad 14/11 (17)65.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1573. SNUSDOSA med LOCK, elfenben. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1577. SNUSFLASKA, agat. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1567. SNUSFLASKOR, fem stycken, försilvrat tenn. Tibet, omkring 1900.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1568. SNUSFLASKOR, fem stycken. Tibet, omkring 1900.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1570. SNUSFLASKOR, nio stycken. Tibet, omkring 1900.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1575. SNUSFLASKOR, tre stycken, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1571. SNUSFLASKOR, två stycken, agat. Kina.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1619. SNUSFLASKOR, två stycken, nefrit. Kina.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
985. SOCKERRUSKA, av Jacob Johann Öhrmann (verksam 1775-1816), Reval.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
663. SOFFA. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1025. SOPPSLEV, av Pehr Zethelius, Stockholm 1797.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
711. SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
712. SPEGEL. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
713. SPEGEL. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
705. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
698. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
704. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
703. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
700. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
699. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
702. SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
701. SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
710. SPEGEL/RAM. Gustavianskt stockholmsarbete 1790.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
724. SPEGELLAMPETT, för ett ljus. Senbarock, 1700-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
726. SPEGELLAMPETT, för två ljus. Sengustaviansk.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
629. SPELBORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
841. SPETSGLAS. Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1442. SPIS, lergods. Han dynastin (206 f. Kr. - 220 e. Kr.).
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1684. STEKFAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1936. STEKFAT, ett par, porslin. Sen Qing dynastin.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1738. STEKFAT, kompaniporslin,  Qing dynastin Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1742. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1768. STEKFAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1453. STEMCUP, keramik. Cizhou. Yuan dynstin (1271-1368).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1910. STEMCUP, porslin. Qing dynasti.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
643. STENBORD. Skåne, daterat 1826.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
644. STENBORD. Skåne, daterat 1858.
Klubbat pris
120 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
686. STOLAR, 12 stycken snarlika. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris
130 000 SEK
Utropspris
130 000 - 140 000 SEK
685. STOLAR, 12 stycken snarlika. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris
125 000 SEK
Utropspris
130 000 - 140 000 SEK
689. STOLAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
681. STOLAR, fyra stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
682. STOLAR, fyra stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
684. STOLAR, sex stycken. Gustavianska lindomearbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
816. STRYKJÄRN. Barock, 1600-talets andra hälft.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1034. STRÖSKEDAR, ett par, av Gustaf Folker, Stockholm 1824.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK