Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 571

 
1933 föremål
1000. SENAPSKANNA, av Petter Eneroth, Stockholm 1774. Rokoko.
1000. SENAPSKANNA, av Petter Eneroth, Stockholm 1774. Rokoko.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1018. SENAPSSKÅL på fat, av Gustaf Folcker, Stockholm 1835.
1018. SENAPSSKÅL på fat, av Gustaf Folcker, Stockholm 1835.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
877. SERVERINGSFAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
877. SERVERINGSFAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1775. SERVIS, 101 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1775. SERVIS, 101 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
859. SERVIS, 150 delar, porslin. Meissen, 1800-tal.
859. SERVIS, 150 delar, porslin. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
60 000 - 75 000 SEK
1773. SERVISDELAR, 10 stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1773. SERVISDELAR, 10 stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1714. SERVISDELAR, 22 st, kompaniporslin, Qing dynastin Qianlong, (1736-95).
1714. SERVISDELAR, 22 st, kompaniporslin, Qing dynastin Qianlong, (1736-95).
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1736. SERVISDELAR, fem stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1736. SERVISDELAR, fem stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1770. SERVISDELAR, sex stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1770. SERVISDELAR, sex stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 10 000 SEK
1596. SHUNGA, teckning. Kanoskolan, Edo (1603-1868).
1596. SHUNGA, teckning. Kanoskolan, Edo (1603-1868).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1635. SIGILL, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
1635. SIGILL, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1643. SIGILL, sten. Kina.
1643. SIGILL, sten. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
187. SIMON LOUIS BOIZOT, terrakotta, signerad och daterad 1774.
187. SIMON LOUIS BOIZOT, terrakotta, signerad och daterad 1774.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
817. SKRIN. Barock, 1700-talets första hälft.
817. SKRIN. Barock, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
625. SKRIVBYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1800-talets början.
625. SKRIVBYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1800-talets början.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
603. SKRIVPULPET. Fredrik I:s tid. Senbarock.
603. SKRIVPULPET. Fredrik I:s tid. Senbarock.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1473. SKULPTUR, brons. Ming dynastin (1368-1644).
1473. SKULPTUR, brons. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1472. SKULPTUR, brons. Ming dynastin (1368-1644).
1472. SKULPTUR, brons. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1513. SKULPTUR, brons. Qing dynastin (1644-1912).
1513. SKULPTUR, brons. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1505. SKULPTUR, brons. Qing dynastin (1644-1912).
1505. SKULPTUR, brons. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1514. SKULPTUR, brons. Qing dynastin (1644-1912).
1514. SKULPTUR, brons. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1471. SKULPTUR, brons. Sen Ming dynastin (1368-1644).
1471. SKULPTUR, brons. Sen Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1605. SKULPTUR, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912).
1605. SKULPTUR, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1558. SKULPTUR, elfenben. Kina, troligen tidigt 1900-tal.
1558. SKULPTUR, elfenben. Kina, troligen tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1557. SKULPTUR, elfenben. Qing dynastin (1644-1912).
1557. SKULPTUR, elfenben. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1504. SKULPTUR, förgyllt och lackerat trä. Mingstil.
1504. SKULPTUR, förgyllt och lackerat trä. Mingstil.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1559. SKULPTUR, korall. Kina, troligen tidigt 1900-tal.
1559. SKULPTUR, korall. Kina, troligen tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
64 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1611. SKULPTUR, marmor. Kina.
1611. SKULPTUR, marmor. Kina.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1636. SKULPTUR, nefrit. Kina.
1636. SKULPTUR, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
200 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1538. SKULPTUR, silver. Kina.
1538. SKULPTUR, silver. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1644. SKULPTUR, sten, Kina.
1644. SKULPTUR, sten, Kina.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1561. SKULPTUR, sten. Khmer, troligen 1200-tal.
1561. SKULPTUR, sten. Khmer, troligen 1200-tal.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1613. SKULPTUR, trä. Kina, Ming-stil.
1613. SKULPTUR, trä. Kina, Ming-stil.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1545. SKULPTUR, trä. Qing dynastin (1644-1912).
1545. SKULPTUR, trä. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1621. SKULPTURER, två stycken, nefrit. Kina.
1621. SKULPTURER, två stycken, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1562. SKULPTURFRAGMENT, fem delar, skiffer. Gandhara.
1562. SKULPTURFRAGMENT, fem delar, skiffer. Gandhara.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1524. SKÅL med LOCK, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
1524. SKÅL med LOCK, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1830. SKÅL med LOCK, porslin. Kina, troligen Republik.
1830. SKÅL med LOCK, porslin. Kina, troligen Republik.
Klubbat pris 
115 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1884. SKÅL med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1884. SKÅL med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1639. SKÅL samt VINKOPPAR, två stycken, grön sten. Kina.
1639. SKÅL samt VINKOPPAR, två stycken, grön sten. Kina.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1461. SKÅL, celadon. Qing dynastin.
1461. SKÅL, celadon. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1584. SKÅL, emalj på koppar. Qing dynastin, 1700-tal.
1584. SKÅL, emalj på koppar. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1534. SKÅL, guld. Qing dynastin, 1700-tal.
1534. SKÅL, guld. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
1451. SKÅL, keramik. Song dynastin (960-1279).
1451. SKÅL, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1452. SKÅL, keramik. Troligen Song dynastin (960-1279) .
1452. SKÅL, keramik. Troligen Song dynastin (960-1279) .
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1455. SKÅL, keramik. Troligen Song dynastin (960-1279) .
1455. SKÅL, keramik. Troligen Song dynastin (960-1279) .
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1786. SKÅL, kompaniporslin Qing dynastin Jiaqing (1796-1820).
1786. SKÅL, kompaniporslin Qing dynastin Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
7 400 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1712. SKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1712. SKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1837. SKÅL, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1837. SKÅL, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
39 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1701. SKÅL, porslin, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1701. SKÅL, porslin, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1675. SKÅL, porslin. 1600-tal, med Jiajings sex karaktärers märke.
1675. SKÅL, porslin. 1600-tal, med Jiajings sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1862. SKÅL, porslin. 1600-tal.
1862. SKÅL, porslin. 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1450. SKÅL, porslin. Jin dynastin (1115-1234).
1450. SKÅL, porslin. Jin dynastin (1115-1234).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1834. SKÅL, porslin. Kina, 1900-tal. Med Daoguangs sigillmärke.
1834. SKÅL, porslin. Kina, 1900-tal. Med Daoguangs sigillmärke.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1814. SKÅL, porslin. Kina, Republik, med Daoguangs sigillmärke.
1814. SKÅL, porslin. Kina, Republik, med Daoguangs sigillmärke.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1824. SKÅL, porslin. Kina, med Kangxis sex karaktärers märke.
1824. SKÅL, porslin. Kina, med Kangxis sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1828. SKÅL, porslin. Kina, troligen Republik.
1828. SKÅL, porslin. Kina, troligen Republik.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1848. SKÅL, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1848. SKÅL, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1854. SKÅL, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1854. SKÅL, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1880. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1880. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1893. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1893. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1888. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1888. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
15 200 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1929. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1929. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1788. SKÅL, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
1788. SKÅL, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1703. SKÅL, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
1703. SKÅL, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1813. SKÅL, porslin. Sen Qing dynastin, med Qianlongs sigillmärke.
1813. SKÅL, porslin. Sen Qing dynastin, med Qianlongs sigillmärke.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1866. SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal.
1866. SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1871. SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal.
1871. SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1859. SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal. Med Hallmärke.
1859. SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal. Med Hallmärke.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1803. SKÅL, porslin. Troligen sen Qing dynastin.
1803. SKÅL, porslin. Troligen sen Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
295. SKÅL. Diameter 19 cm. Iran, Keshan 1100-talets andra hälft.
295. SKÅL. Diameter 19 cm. Iran, Keshan 1100-talets andra hälft.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
291. SKÅL. Diameter 20,5 cm. Iran, Keshan 1100-tal.
291. SKÅL. Diameter 20,5 cm. Iran, Keshan 1100-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
294. SKÅLAR, 2 st. Diameter 33 respektive 21 cm. Iran.
294. SKÅLAR, 2 st. Diameter 33 respektive 21 cm. Iran.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
293. SKÅLAR, 3 st. Diameter 17, 15,5 respektive 15,5 cm. Iran 1100-tal.
293. SKÅLAR, 3 st. Diameter 17, 15,5 respektive 15,5 cm. Iran 1100-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
296. SKÅLAR, 3 st. Diameter 22,7, 20,5 respektive 14 cm. Iran.
296. SKÅLAR, 3 st. Diameter 22,7, 20,5 respektive 14 cm. Iran.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1744. SKÅLAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1744. SKÅLAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1704. SKÅLAR, ett par, porslin. Japan, 1700-tal.
1704. SKÅLAR, ett par, porslin. Japan, 1700-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1865. SKÅLAR, ett par, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1865. SKÅLAR, ett par, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1795. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1795. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1917. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1917. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
902. SKÅLFAT, otydlig stämpel, Ryssland 1894.
902. SKÅLFAT, otydlig stämpel, Ryssland 1894.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
890. SKÅLFAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
890. SKÅLFAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK