Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 571

 
1933 föremål
1242. ÖRHÄNGEN och HÄNGE, citriner, 9.61 ct, med briljantslipade diamanter  1.37 ct.
1242. ÖRHÄNGEN och HÄNGE, citriner, 9.61 ct, med briljantslipade diamanter 1.37 ct.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1674. URNOR, ett par, porslin. Transition, 1600-tal.
1674. URNOR, ett par, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
388. MATTA, semiantik silke Turkisk. Ca 145,5 x 119 cm.
388. MATTA, semiantik silke Turkisk. Ca 145,5 x 119 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
349. SEMIANTIK KAUKAS. 279 x 164 cm.
349. SEMIANTIK KAUKAS. 279 x 164 cm.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
379. SEMIANTIK SENNEH. 196 x 128,5 cm.
379. SEMIANTIK SENNEH. 196 x 128,5 cm.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
375. MATTA, semiantik Meshed/Moud. Ca 191,5 x 124 cm.
375. MATTA, semiantik Meshed/Moud. Ca 191,5 x 124 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
1114. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad. Vikt 3.19 ct.
1114. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad. Vikt 3.19 ct.
Klubbat pris 
350 000 SEK
Utropspris
350 000 - 400 000 SEK
421. Landskap med Hermes, Argos och Hera.
421. Landskap med Hermes, Argos och Hera.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
568. ANTIFONARIUM, handskrift, sannolikt 1400-tal.
568. ANTIFONARIUM, handskrift, sannolikt 1400-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
121. Edvard Bergh, Landskap med björkskog och kor vid vattendrag.
121. Edvard Bergh, Landskap med björkskog och kor vid vattendrag.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
334. SEMIANTIK/OLD DJOSHAGAN sannolikt. 416,5 x 291 cm.
334. SEMIANTIK/OLD DJOSHAGAN sannolikt. 416,5 x 291 cm.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1761. TALLRIKAR, fyra stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1761. TALLRIKAR, fyra stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
686. STOLAR, 12 stycken snarlika. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
686. STOLAR, 12 stycken snarlika. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
130 000 - 140 000 SEK
939A. "Alexander I av Ryssland" (1777-1825).
939A. "Alexander I av Ryssland" (1777-1825).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
441. Marcus Larsson, Hav i månsken.
441. Marcus Larsson, Hav i månsken.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
705. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
705. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
361. ANTIK KHORASAN. 631-654 x 512,5 cm.
361. ANTIK KHORASAN. 631-654 x 512,5 cm.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
958. ÄGG, två stycken, porslin. Ryssland, 1800-tal.
958. ÄGG, två stycken, porslin. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
956. ÄGG, porslin. Ryssland, 1800-talest slut.
956. ÄGG, porslin. Ryssland, 1800-talest slut.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
959. ÄGG, fyra stycken, porslin. Ryssland, 1800-tal.
959. ÄGG, fyra stycken, porslin. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1556. FIGURIN, elfenben. Kina, tidigt 1900-tal.
1556. FIGURIN, elfenben. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
738. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
738. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1643. SIGILL, sten. Kina.
1643. SIGILL, sten. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
62. JOHAN KROUTHÉN , olja på duk, signerad och daterad 1906.
62. JOHAN KROUTHÉN , olja på duk, signerad och daterad 1906.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
1259. RING, briljantslipad diamant, 6.07 ct, samt på vardera sida trapezslipade diamanter.
1259. RING, briljantslipad diamant, 6.07 ct, samt på vardera sida trapezslipade diamanter.
Klubbat pris 
690 000 SEK
Utropspris
725 000 - 750 000 SEK
1318. COLLIER, briljantslipade diamanter, tot. 14.50 ct.
1318. COLLIER, briljantslipade diamanter, tot. 14.50 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
180 000 - 185 000 SEK
737. LJUSKRONA, för 7/13 ljus. Sengustaviansk, omkring 1800.
737. LJUSKRONA, för 7/13 ljus. Sengustaviansk, omkring 1800.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
68. Bruno Liljefors, "Vildgäss i aftonskymning".
68. Bruno Liljefors, "Vildgäss i aftonskymning".
Klubbat pris 
300 000 SEK
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
740. LJUSKRONA, för sex ljus. Nordeuropa, omkring år 1800.
740. LJUSKRONA, för sex ljus. Nordeuropa, omkring år 1800.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
741. LJUSKRONA, för tolv ljus. Senempire, 1830/40-tal.
741. LJUSKRONA, för tolv ljus. Senempire, 1830/40-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1541. BORD, hardwood. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
1541. BORD, hardwood. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1539. MYNT/TACKOR, två stycken, silver. Qing dynastin (1644-1912).
1539. MYNT/TACKOR, två stycken, silver. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1851. URNA, porslin. Troligen 1600 talets mitt.
1851. URNA, porslin. Troligen 1600 talets mitt.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1466. NARCISSKÅL, porslin. Troligen Kangxi (1662-1722), omarbetad.
1466. NARCISSKÅL, porslin. Troligen Kangxi (1662-1722), omarbetad.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1824. SKÅL, porslin. Kina, med Kangxis sex karaktärers märke.
1824. SKÅL, porslin. Kina, med Kangxis sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1558. SKULPTUR, elfenben. Kina, troligen tidigt 1900-tal.
1558. SKULPTUR, elfenben. Kina, troligen tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1559. SKULPTUR, korall. Kina, troligen tidigt 1900-tal.
1559. SKULPTUR, korall. Kina, troligen tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
64 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1543. PENSELSTÄLL, bambu. Troligen sen Qing dynastin (1644-1912).
1543. PENSELSTÄLL, bambu. Troligen sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
440. MARCUS LARSON, Olja på smörpapper, lagd på papp, ej sign.
440. MARCUS LARSON, Olja på smörpapper, lagd på papp, ej sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
957. ÄGG, porslin. Ryssland, omkring 1900.
957. ÄGG, porslin. Ryssland, omkring 1900.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1557. SKULPTUR, elfenben. Qing dynastin (1644-1912).
1557. SKULPTUR, elfenben. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1. Robert Thegerström, Vidsträckt skogslandskap, Dalarö.
1. Robert Thegerström, Vidsträckt skogslandskap, Dalarö.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
105. Anna Palm de Rosa, "Stockholm från Operaterassen".
105. Anna Palm de Rosa, "Stockholm från Operaterassen".
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
267. Abraham I Hulk, Fiskebåtar på lugnt vatten.
267. Abraham I Hulk, Fiskebåtar på lugnt vatten.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
656. KONSOLBORD. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
656. KONSOLBORD. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
685. STOLAR, 12 stycken snarlika. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
685. STOLAR, 12 stycken snarlika. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
130 000 - 140 000 SEK
712. SPEGEL. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
712. SPEGEL. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
344. SEMIANTIK ISFAHAN sannolikt. 216,5 x 143 cm.
344. SEMIANTIK ISFAHAN sannolikt. 216,5 x 143 cm.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1106. RING, gammalslipad diamant, 7.53 ct.
1106. RING, gammalslipad diamant, 7.53 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
1045. DOSA, guld 18k, Hanau 1800-talets slut.
1045. DOSA, guld 18k, Hanau 1800-talets slut.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
152. Julia Beck, Vallmor.
152. Julia Beck, Vallmor.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1173. RING, briljantslipad diamant, 5.55 ct.
1173. RING, briljantslipad diamant, 5.55 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
500 000 - 550 000 SEK
364. SEMIANTIK KIRMAN LAVER. 214,5 x 136 cm.
364. SEMIANTIK KIRMAN LAVER. 214,5 x 136 cm.
Klubbat pris 
19 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1503. BÄLTESSPÄNNE, förgylld brons. Kina.
1503. BÄLTESSPÄNNE, förgylld brons. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1491. BUDDHA, förgylld brons. Nepal, 1800-tal.
1491. BUDDHA, förgylld brons. Nepal, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1529. TRANOR, ett par, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
1529. TRANOR, ett par, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1910. STEMCUP, porslin. Qing dynasti.
1910. STEMCUP, porslin. Qing dynasti.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
865. FIGURINER, två stycken, porslin. Meissen, 1900-tal.
865. FIGURINER, två stycken, porslin. Meissen, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1678. VINOFFERSKÅL, blanc de chine. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1678. VINOFFERSKÅL, blanc de chine. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
809. PLAKETT. Karl XIV Johan, 1800-talets första hälft.
809. PLAKETT. Karl XIV Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1680. VINOFFERSKÅLAR, två stycken, blanc de chine. Qing dynastin.
1680. VINOFFERSKÅLAR, två stycken, blanc de chine. Qing dynastin.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1745. TALLRIKAR, 14 stycken, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1745. TALLRIKAR, 14 stycken, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1682. VINOFFERSKÅLAR, tre stycken, blanc de chine. Qing dynastin.
1682. VINOFFERSKÅLAR, tre stycken, blanc de chine. Qing dynastin.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
238. Hans Dahl, "I glade tanker".
238. Hans Dahl, "I glade tanker".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
881. GALLERSKÅL med FAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
881. GALLERSKÅL med FAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1714. SERVISDELAR, 22 st, kompaniporslin, Qing dynastin Qianlong, (1736-95).
1714. SERVISDELAR, 22 st, kompaniporslin, Qing dynastin Qianlong, (1736-95).
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1717. VASER, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1717. VASER, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1679. VINOFFERSKÅLAR, två stycken, blanc de chine. Qing dynastin.
1679. VINOFFERSKÅLAR, två stycken, blanc de chine. Qing dynastin.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
799. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
799. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
961. FIGURINER, två stycken, porslin. Ryssland, Popov, 1800-tal.
961. FIGURINER, två stycken, porslin. Ryssland, Popov, 1800-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
867. TEKANNA med LOCK, porslin. Meissen, 1900-tal.
867. TEKANNA med LOCK, porslin. Meissen, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
864. FIGURIN, porslin. Meissen, omkring 1900.
864. FIGURIN, porslin. Meissen, omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
870. FIGURIN, porslin. Wienliknande märke. "Europa och Tjuren".
870. FIGURIN, porslin. Wienliknande märke. "Europa och Tjuren".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1912. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1912. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
869. FIGURIN, porslin. Berlin, KPM, sekelskifte 1900.
869. FIGURIN, porslin. Berlin, KPM, sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
260. Antoine Bouvard, Kanal i Venedig.
260. Antoine Bouvard, Kanal i Venedig.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
36. Carl Flodman, Fiskeläge, Kivik.
36. Carl Flodman, Fiskeläge, Kivik.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
986. KAFFEKANNA, av Zacharias Ekfelt, Arboga 1771. Rokoko.
986. KAFFEKANNA, av Zacharias Ekfelt, Arboga 1771. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
980. BÄGARE, möjligen av Jonas Wallén, Skövde 1778.
980. BÄGARE, möjligen av Jonas Wallén, Skövde 1778.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
208. Carl Eldh, "Anna".
208. Carl Eldh, "Anna".
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
516. Elisabeth Vigée-Lebrun Efter, Självporträtt framför staffliet.
516. Elisabeth Vigée-Lebrun Efter, Självporträtt framför staffliet.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
362. ANTIK KHORASAN. 206,5 x 133 cm.
362. ANTIK KHORASAN. 206,5 x 133 cm.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
464. Bartolomeo Schedoni Hans efterföljd, Madonnan med barnet och Johannes Döparen.
464. Bartolomeo Schedoni Hans efterföljd, Madonnan med barnet och Johannes Döparen.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK