Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 571

 
1933 föremål
1526. RÖKELSEKAR, cloisonné. Qing dynastin.
1526. RÖKELSEKAR, cloisonné. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1866. SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal.
1866. SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1456. FAT, keramik. Troligen Song (960-1279)/Yuan dynastin (1271-1368).
1456. FAT, keramik. Troligen Song (960-1279)/Yuan dynastin (1271-1368).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1640. DRÄKTHAKE, nefrit. Kina.
1640. DRÄKTHAKE, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
816. STRYKJÄRN. Barock, 1600-talets andra hälft.
816. STRYKJÄRN. Barock, 1600-talets andra hälft.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
45. Hugo Salmson, Svärmeri i parklandskap.
45. Hugo Salmson, Svärmeri i parklandskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
1523. KÄRL med LOCK, cloisonné. Qing dynastin.
1523. KÄRL med LOCK, cloisonné. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
1916. FAT, porslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1916. FAT, porslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
392. SEMIANTIK TÄBRIS. 281 x 172,5 cm.
392. SEMIANTIK TÄBRIS. 281 x 172,5 cm.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
356. SEMIANTIK KESHAN, troligen Dabir. 225 x 147,5 cm.
356. SEMIANTIK KESHAN, troligen Dabir. 225 x 147,5 cm.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
342. SEMIANTIK ISFAHAN. 212,5 x 144,5 cm.
342. SEMIANTIK ISFAHAN. 212,5 x 144,5 cm.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
9 000 - 11 000 SEK
353. SEMIANTIK/OLD KAYSERI SAFF GALLERI. 290,5 x 106 cm.
353. SEMIANTIK/OLD KAYSERI SAFF GALLERI. 290,5 x 106 cm.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
598. BOKSKÅP. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
598. BOKSKÅP. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
337. ANTIK HERIS. 570,5 x 352 cm.
337. ANTIK HERIS. 570,5 x 352 cm.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
486. Victor de Grailly, Pastorala landskap med figurer och boskap.
486. Victor de Grailly, Pastorala landskap med figurer och boskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
638. VINKYLARE. England, 1700-talets slut.
638. VINKYLARE. England, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
637. TIDNINGSSTÄLL, sk Canterbury. England, ca 1825.
637. TIDNINGSSTÄLL, sk Canterbury. England, ca 1825.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
730. APPLIQUER, för två ljus, ett par. Louis XV-stil, 1800-tal.
730. APPLIQUER, för två ljus, ett par. Louis XV-stil, 1800-tal.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
594. SKÅP. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
594. SKÅP. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
682. STOLAR, fyra stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
682. STOLAR, fyra stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1663. MÅLNING, Qing dynastin, 1800-tal.
1663. MÅLNING, Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1603. OKIMONOS, ben. Japan, tidigt 1900-tal.
1603. OKIMONOS, ben. Japan, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
1606. OKIMONO, ben och elfenben. Japan, tidigt 1900-tal.
1606. OKIMONO, ben och elfenben. Japan, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
382. MATTA, semiantik Senneh kelim. Ca 201 x 127 cm.
382. MATTA, semiantik Senneh kelim. Ca 201 x 127 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
384. MATTA, semiantik Senneh kelim. Ca 205,5 x 128,5 cm.
384. MATTA, semiantik Senneh kelim. Ca 205,5 x 128,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
1548. ALTARSKÅP, trä. Sen Qing dynastin, 1800-tal.
1548. ALTARSKÅP, trä. Sen Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
381. SEMIANTIK SENNEH KELIM. 191 x 119,5 cm.
381. SEMIANTIK SENNEH KELIM. 191 x 119,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
661. TRÅGSOFFA. Sverige, 1700-talets slut. Gustaviansk.
661. TRÅGSOFFA. Sverige, 1700-talets slut. Gustaviansk.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
316. ROCK, siden. Höjd 124 cm. Kina omkring 1900.
316. ROCK, siden. Höjd 124 cm. Kina omkring 1900.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
311. BRODERI på siden. 291 x 189 cm. Kina 1700-1800-tal.
311. BRODERI på siden. 291 x 189 cm. Kina 1700-1800-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
322. HUVUDBONAD, siden. Höjd 64,5 cm. Kina 1900-talets början.
322. HUVUDBONAD, siden. Höjd 64,5 cm. Kina 1900-talets början.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
781. KONSOLUR. Frankrike, 1700-talets första hälft. Louis XV.
781. KONSOLUR. Frankrike, 1700-talets första hälft. Louis XV.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
903. TEKANNA, av Alexander Korder, S:t Petersburg 1840.
903. TEKANNA, av Alexander Korder, S:t Petersburg 1840.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
4. Ivar Arosenius, Hustrun Eva med ros.
4. Ivar Arosenius, Hustrun Eva med ros.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
213. Jussi Mäntynen, Par med sångsvanar.
213. Jussi Mäntynen, Par med sångsvanar.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
217. Arvid Knöppel, Rådjur.
217. Arvid Knöppel, Rådjur.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1052. HÄNGSMYCKE/BROSCH, briljantslipade diamanter, tot. ca 3.20 ct.  Göteborg 1943.
1052. HÄNGSMYCKE/BROSCH, briljantslipade diamanter, tot. ca 3.20 ct. Göteborg 1943.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
218. Arvid Knöppel, Lodjur.
218. Arvid Knöppel, Lodjur.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
203. Tore Strindberg, "Krokus".
203. Tore Strindberg, "Krokus".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
200. Ruth Milles, Kvinna i blåst.
200. Ruth Milles, Kvinna i blåst.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
926. DOLK, av Gustav Klingert, Moskva 1800-talets slut.
926. DOLK, av Gustav Klingert, Moskva 1800-talets slut.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
923. CIGARETTETUI, av Ivan Chlebnikov, Moskva 1887.
923. CIGARETTETUI, av Ivan Chlebnikov, Moskva 1887.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1018. SENAPSSKÅL på fat, av Gustaf Folcker, Stockholm 1835.
1018. SENAPSSKÅL på fat, av Gustaf Folcker, Stockholm 1835.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1452. SKÅL, keramik. Troligen Song dynastin (960-1279) .
1452. SKÅL, keramik. Troligen Song dynastin (960-1279) .
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
222. Augustus från Prima Porta.
222. Augustus från Prima Porta.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1451. SKÅL, keramik. Song dynastin (960-1279).
1451. SKÅL, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1913. TALLRIK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1913. TALLRIK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1809. VAS, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
1809. VAS, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
600. POTTSKÅP. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
600. POTTSKÅP. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
563. Italieniserande kustmotiv med figurer och båtar.
563. Italieniserande kustmotiv med figurer och båtar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1807. VAS, porslin. Kina.
1807. VAS, porslin. Kina.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
77. Ernst Josephson, Oscar II.
77. Ernst Josephson, Oscar II.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
75. Carl Fredrik Hill, "Fjäll".
75. Carl Fredrik Hill, "Fjäll".
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
211. Jussi Mäntynen, Lodjur på bordspingla.
211. Jussi Mäntynen, Lodjur på bordspingla.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
207. Carl Eldh, "Femme de Trottoir".
207. Carl Eldh, "Femme de Trottoir".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
3. Ivar Arosenius, "Dödens död".
3. Ivar Arosenius, "Dödens död".
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
666. SALONGSGRUPP, tre delar. Gustaviansk, 1700-talets slut.
666. SALONGSGRUPP, tre delar. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1803. SKÅL, porslin. Troligen sen Qing dynastin.
1803. SKÅL, porslin. Troligen sen Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
139. Hanna Hirsch-Pauli, "Målarinnan".
139. Hanna Hirsch-Pauli, "Målarinnan".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
919. SALTKAR, av 6:e Artellen, Moskva 1800-talets slut.
919. SALTKAR, av 6:e Artellen, Moskva 1800-talets slut.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
1049. ETUI, med opaque emalj, av W.A. Bolin, Stockholm 1917.
1049. ETUI, med opaque emalj, av W.A. Bolin, Stockholm 1917.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
190. Carl Milles, Vattenbärerskan.
190. Carl Milles, Vattenbärerskan.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
205. Tore Strindberg, Såningsman.
205. Tore Strindberg, Såningsman.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
145. Oskar Bergman, "Pilar".
145. Oskar Bergman, "Pilar".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
35. Oskar Bergman, Kustlandskap med björkar.
35. Oskar Bergman, Kustlandskap med björkar.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
114. Bruno Liljefors, Vildgäss.
114. Bruno Liljefors, Vildgäss.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
143. Olle Hjortzberg, Stilleben med gula rosor.
143. Olle Hjortzberg, Stilleben med gula rosor.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
131. Bruno Liljefors, Vinterlandskap med jagande räv.
131. Bruno Liljefors, Vinterlandskap med jagande räv.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
134. Thure Wallner, Rådjur i snötyngd skog.
134. Thure Wallner, Rådjur i snötyngd skog.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
135. Thure Wallner, Kungsörn med harpalt.
135. Thure Wallner, Kungsörn med harpalt.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
780. GOLVUR. England, omkring år 1800.
780. GOLVUR. England, omkring år 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1843. KRUKA, porslin. Ming dynasti, Wanli (1572-1620).
1843. KRUKA, porslin. Ming dynasti, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
45 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1471. SKULPTUR, brons. Sen Ming dynastin (1368-1644).
1471. SKULPTUR, brons. Sen Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
788. BORDSPENDYL, av Petter Ernst (verksam i Stockholm 1753-84). Rokoko.
788. BORDSPENDYL, av Petter Ernst (verksam i Stockholm 1753-84). Rokoko.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1838. FAT, kraakporslin. Ming dynstin, Wanli (1572-1620).
1838. FAT, kraakporslin. Ming dynstin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
541. Carl August Ehrensvärd, Det inre av en gård med källarvalv.
541. Carl August Ehrensvärd, Det inre av en gård med källarvalv.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
47. Oscar Törnå, Chemin-de-Marlotte.
47. Oscar Törnå, Chemin-de-Marlotte.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
537. Martin Scheffel, La Chaufferelle.
537. Martin Scheffel, La Chaufferelle.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
465. Gaspard Dughet Tillskriven, Italienskt landskap med staffagefigurer.
465. Gaspard Dughet Tillskriven, Italienskt landskap med staffagefigurer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
43. Julius Kronberg, Romeo och Julia.
43. Julius Kronberg, Romeo och Julia.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK