Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 571

 
1933 föremål
1526. RÖKELSEKAR, cloisonné. Qing dynastin.
1526. RÖKELSEKAR, cloisonné. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1866. SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal.
1866. SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1456. FAT, keramik. Troligen Song (960-1279)/Yuan dynastin (1271-1368).
1456. FAT, keramik. Troligen Song (960-1279)/Yuan dynastin (1271-1368).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1640. DRÄKTHAKE, nefrit. Kina.
1640. DRÄKTHAKE, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
816. STRYKJÄRN. Barock, 1600-talets andra hälft.
816. STRYKJÄRN. Barock, 1600-talets andra hälft.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
45. Hugo Salmson, Svärmeri i parklandskap.
45. Hugo Salmson, Svärmeri i parklandskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
1523. KÄRL med LOCK, cloisonné. Qing dynastin.
1523. KÄRL med LOCK, cloisonné. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
1916. FAT, porslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1916. FAT, porslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
392. SEMIANTIK TÄBRIS. 281 x 172,5 cm.
392. SEMIANTIK TÄBRIS. 281 x 172,5 cm.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
356. SEMIANTIK KESHAN, troligen Dabir. 225 x 147,5 cm.
356. SEMIANTIK KESHAN, troligen Dabir. 225 x 147,5 cm.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
342. SEMIANTIK ISFAHAN. 212,5 x 144,5 cm.
342. SEMIANTIK ISFAHAN. 212,5 x 144,5 cm.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
9 000 - 11 000 SEK
353. SEMIANTIK/OLD KAYSERI SAFF GALLERI. 290,5 x 106 cm.
353. SEMIANTIK/OLD KAYSERI SAFF GALLERI. 290,5 x 106 cm.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
598. BOKSKÅP. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
598. BOKSKÅP. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
337. ANTIK HERIS. 570,5 x 352 cm.
337. ANTIK HERIS. 570,5 x 352 cm.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
486. Victor de Grailly, Pastorala landskap med figurer och boskap.
486. Victor de Grailly, Pastorala landskap med figurer och boskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
638. VINKYLARE. England, 1700-talets slut.
638. VINKYLARE. England, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
637. TIDNINGSSTÄLL, sk Canterbury. England, ca 1825.
637. TIDNINGSSTÄLL, sk Canterbury. England, ca 1825.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
730. APPLIQUER, för två ljus, ett par. Louis XV-stil, 1800-tal.
730. APPLIQUER, för två ljus, ett par. Louis XV-stil, 1800-tal.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
594. SKÅP. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
594. SKÅP. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
682. STOLAR, fyra stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
682. STOLAR, fyra stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1663. MÅLNING, Qing dynastin, 1800-tal.
1663. MÅLNING, Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1603. OKIMONOS, ben. Japan, tidigt 1900-tal.
1603. OKIMONOS, ben. Japan, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
1606. OKIMONO, ben och elfenben. Japan, tidigt 1900-tal.
1606. OKIMONO, ben och elfenben. Japan, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
382. MATTA, semiantik Senneh kelim. Ca 201 x 127 cm.
382. MATTA, semiantik Senneh kelim. Ca 201 x 127 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
384. MATTA, semiantik Senneh kelim. Ca 205,5 x 128,5 cm.
384. MATTA, semiantik Senneh kelim. Ca 205,5 x 128,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
1548. ALTARSKÅP, trä. Sen Qing dynastin, 1800-tal.
1548. ALTARSKÅP, trä. Sen Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
381. SEMIANTIK SENNEH KELIM. 191 x 119,5 cm.
381. SEMIANTIK SENNEH KELIM. 191 x 119,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
661. TRÅGSOFFA. Sverige, 1700-talets slut. Gustaviansk.
661. TRÅGSOFFA. Sverige, 1700-talets slut. Gustaviansk.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
316. ROCK, siden. Höjd 124 cm. Kina omkring 1900.
316. ROCK, siden. Höjd 124 cm. Kina omkring 1900.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
311. BRODERI på siden. 291 x 189 cm. Kina 1700-1800-tal.
311. BRODERI på siden. 291 x 189 cm. Kina 1700-1800-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
322. HUVUDBONAD, siden. Höjd 64,5 cm. Kina 1900-talets början.
322. HUVUDBONAD, siden. Höjd 64,5 cm. Kina 1900-talets början.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
781. KONSOLUR. Frankrike, 1700-talets första hälft. Louis XV.
781. KONSOLUR. Frankrike, 1700-talets första hälft. Louis XV.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
903. TEKANNA, av Alexander Korder, S:t Petersburg 1840.
903. TEKANNA, av Alexander Korder, S:t Petersburg 1840.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
4. Ivar Arosenius, Hustrun Eva med ros.
4. Ivar Arosenius, Hustrun Eva med ros.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
213. Jussi Mäntynen, Par med sångsvanar.
213. Jussi Mäntynen, Par med sångsvanar.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
217. Arvid Knöppel, Rådjur.
217. Arvid Knöppel, Rådjur.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1052. HÄNGSMYCKE/BROSCH, briljantslipade diamanter, tot. ca 3.20 ct.  Göteborg 1943.
1052. HÄNGSMYCKE/BROSCH, briljantslipade diamanter, tot. ca 3.20 ct. Göteborg 1943.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
218. Arvid Knöppel, Lodjur.
218. Arvid Knöppel, Lodjur.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
203. Tore Strindberg, "Krokus".
203. Tore Strindberg, "Krokus".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
200. Ruth Milles, Kvinna i blåst.
200. Ruth Milles, Kvinna i blåst.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
926. DOLK, av Gustav Klingert, Moskva 1800-talets slut.
926. DOLK, av Gustav Klingert, Moskva 1800-talets slut.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
923. CIGARETTETUI, av Ivan Chlebnikov, Moskva 1887.
923. CIGARETTETUI, av Ivan Chlebnikov, Moskva 1887.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1018. SENAPSSKÅL på fat, av Gustaf Folcker, Stockholm 1835.
1018. SENAPSSKÅL på fat, av Gustaf Folcker, Stockholm 1835.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1452. SKÅL, keramik. Troligen Song dynastin (960-1279) .
1452. SKÅL, keramik. Troligen Song dynastin (960-1279) .
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
222. Augustus från Prima Porta.
222. Augustus från Prima Porta.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1451. SKÅL, keramik. Song dynastin (960-1279).
1451. SKÅL, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1913. TALLRIK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1913. TALLRIK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1809. VAS, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
1809. VAS, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
600. POTTSKÅP. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
600. POTTSKÅP. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
563. Italieniserande kustmotiv med figurer och båtar.
563. Italieniserande kustmotiv med figurer och båtar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1807. VAS, porslin. Kina.
1807. VAS, porslin. Kina.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
77. Ernst Josephson, Oscar II.
77. Ernst Josephson, Oscar II.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
75. Carl Fredrik Hill, "Fjäll".
75. Carl Fredrik Hill, "Fjäll".
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
211. Jussi Mäntynen, Lodjur på bordspingla.
211. Jussi Mäntynen, Lodjur på bordspingla.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
207. Carl Eldh, "Femme de Trottoir".
207. Carl Eldh, "Femme de Trottoir".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
3. Ivar Arosenius, "Dödens död".
3. Ivar Arosenius, "Dödens död".
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
666. SALONGSGRUPP, tre delar. Gustaviansk, 1700-talets slut.
666. SALONGSGRUPP, tre delar. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1803. SKÅL, porslin. Troligen sen Qing dynastin.
1803. SKÅL, porslin. Troligen sen Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
139. Hanna Hirsch-Pauli, "Målarinnan".
139. Hanna Hirsch-Pauli, "Målarinnan".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
919. SALTKAR, av 6:e Artellen, Moskva 1800-talets slut.
919. SALTKAR, av 6:e Artellen, Moskva 1800-talets slut.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
1049. ETUI, med opaque emalj, av W.A. Bolin, Stockholm 1917.
1049. ETUI, med opaque emalj, av W.A. Bolin, Stockholm 1917.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
190. Carl Milles, Vattenbärerskan.
190. Carl Milles, Vattenbärerskan.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
205. Tore Strindberg, Såningsman.
205. Tore Strindberg, Såningsman.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
145. Oskar Bergman, "Pilar".
145. Oskar Bergman, "Pilar".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
35. Oskar Bergman, Kustlandskap med björkar.
35. Oskar Bergman, Kustlandskap med björkar.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
114. Bruno Liljefors, Vildgäss.
114. Bruno Liljefors, Vildgäss.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
143. Olle Hjortzberg, Stilleben med gula rosor.
143. Olle Hjortzberg, Stilleben med gula rosor.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
131. Bruno Liljefors, Vinterlandskap med jagande räv.
131. Bruno Liljefors, Vinterlandskap med jagande räv.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
134. Thure Wallner, Rådjur i snötyngd skog.
134. Thure Wallner, Rådjur i snötyngd skog.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
135. Thure Wallner, Kungsörn med harpalt.
135. Thure Wallner, Kungsörn med harpalt.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
780. GOLVUR. England, omkring år 1800.
780. GOLVUR. England, omkring år 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1843. KRUKA, porslin. Ming dynasti, Wanli (1572-1620).
1843. KRUKA, porslin. Ming dynasti, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
45 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1471. SKULPTUR, brons. Sen Ming dynastin (1368-1644).
1471. SKULPTUR, brons. Sen Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
788. BORDSPENDYL, av Petter Ernst (verksam i Stockholm 1753-84). Rokoko.
788. BORDSPENDYL, av Petter Ernst (verksam i Stockholm 1753-84). Rokoko.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1838. FAT, kraakporslin. Ming dynstin, Wanli (1572-1620).
1838. FAT, kraakporslin. Ming dynstin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
541. Carl August Ehrensvärd, Det inre av en gård med källarvalv.
541. Carl August Ehrensvärd, Det inre av en gård med källarvalv.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
47. Oscar Törnå, Chemin-de-Marlotte.
47. Oscar Törnå, Chemin-de-Marlotte.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
537. Martin Scheffel, La Chaufferelle.
537. Martin Scheffel, La Chaufferelle.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
465. Gaspard Dughet Tillskriven, Italienskt landskap med staffagefigurer.
465. Gaspard Dughet Tillskriven, Italienskt landskap med staffagefigurer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
43. Julius Kronberg, Romeo och Julia.
43. Julius Kronberg, Romeo och Julia.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

345. Hans J. Wegner, sideboard, modell "RY-26", RY-Møbler, Danmark, 1960-tal.
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Budhistorik
60 000
 
SEK
ditt bud
55 000
 
SEK
ditt bud
50 000
 
SEK
ditt bud
48 000
 
SEK
ditt bud
Fair warning
46 000
 
SEK
ditt bud
44 000
 
SEK
ditt bud
Fair warning
42 000
 
SEK
ditt bud
40 000
 
SEK
ditt bud
38 000
 
SEK
ditt bud
36 000
 
SEK
ditt bud
34 000
 
SEK
ditt bud
32 000
 
SEK
ditt bud
30 000
 
SEK
ditt bud
28 000
 
SEK
ditt bud
26 000
 
SEK
ditt bud
25 000
 
SEK
ditt bud
Aktuellt bud:
60 000 SEK