359910

664. OLLE NYMAN. VÄVD TAPET.

Gobelängteknik. Signerad O. Nyman ALT.

"Flora". 271 x 204 cm.

Obetydligt slitage och smutsig.

Följerätt
Ja
Proveniens

Marabousamlingen, Sundbyberg/Upplands-Väsby.
Kraft Foods Sverige AB, Upplands-Väsby.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK/3 614 - 4 819 EUR
Slutpris (inkl. köparprovision)

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Övrigt

Olle Nyman (Sverige 1909-1999).
(Olle Nyman, Alice Lund Textilier AB.) Borlänge 1985. Vävd av Åsa Björs och Margareta Wallin. Baksidan med påsydd etikett.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Anette Granlund

Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk

+46 8-614 08 12
anette.granlund@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto