Benvit botten med polykromt zillesultanmönster. Smal röd huvudbård med palmett- och bladranka samt blomställningar.
Obetydligt ställvis hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar, litet hål. Långsidorna saknar ett par knutrader, en kortsida med trampveck, smärre skador och senare fransar.
Esbjörn Kronbergs samling.
Esbjörn Kronbergs samling.