1260
379927

SEMIANTIK GHOM. 327 x 216 cm.

Utropspris
12 000 - 14 000 SEK
1 050 - 1 220 EUR
1 100 - 1 280 USD
Klubbat pris
9 000 SEK
SEMIANTIK GHOM. 327 x 216 cm.

Benvit botten med polykromt zillesultanmönster. Smal röd huvudbård med palmett- och bladranka samt blomställningar.

Obetydligt ställvis hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar, litet hål. Långsidorna saknar ett par knutrader, en kortsida med trampveck, smärre skador och senare fransar.

Tilläggslista

Esbjörn Kronbergs samling.

Proveniens

Esbjörn Kronbergs samling.