Mörkbrun botten med polykroma blomställningar, hörnornament med fåglar och blommor samt sju sammanhängande medaljonger. Benvit huvudbård med blomranka.
Något ställvis lite hårdare slitage, smutsig, fläckar, trampveck, smärre skador, hål och lagningar, malskador. En långsida med smärre revor, en kortsida något avkortad.