399
383064

J. E. VON REIDER, Annalen Der Blumisterei für gartenbesitzer, Kunstgärtner, Saamenhändler und Blumenfreunde, 12 vol.

Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
13 100 - 15 300 EUR
13 700 - 16 000 USD
Klubbat pris

In verbindung mit mehreren Blumenfreunden und Kunstgärtnern. Nürnberg und Leipzig, Verlag von Conrad Heinrich Zeh 1826-1836.
Jacob Ernst von Reider (1784-1853).
Samtida halvfranska skinnband i grönt med präglad och förgylld ryggdekor. Marmorerade pärmar. Handkolorerade blomsterplanscher. 24 planscher i varje, vol 1-11, 22 planscher i vol 12. Vackert exemplar av ett sällsynt verk i första upplaga. (12)

Slitage, några bokband med smärre ryggskada.

Tilläggslista

Ställvisa mindre missfärgningar och fläckar, enstaka mindre riss. Mindre markeringar med bläck i register. Möjligen saknas två planscher i sista volymen.