Vårens Klassiska 574

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
500STOLAR, fyra stycken. Karl Johan, 1800-talets första hälft.36 000 SEK
501FÅTÖLJ. Karl Johan, 1820/30-tal.6 000 SEK
502BANKETT, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustaviansk.8 000 SEK
503TABURETT. Barock, omkring år 1700.11 000 SEK
504TABURETT, av Johan Hammarström (mästare i Stockholm 1794-1812). Sengustaviansk.19 000 SEK
505TABURETTER, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Gustavianska.15 000 SEK
506TABURETTER, ett par, av Jacob Malmsten (mästare i Stockholm 1780-1788). Gustavianska.9 000 SEK
507TABURETTER, ett par, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800). Gustavianska.15 000 SEK
508TABURETTER, två snarlika, av Johan Hammarström och Erik Öhrmark.11 000 SEK
509SPEGEL. Burchardt Prechts verkstad, 1700-talets början. Senbarock.Återrop
510SPEGEL. Burchardt Prechts verkstad, 1700-talets början. Senbarock.15 000 SEK
511SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.56 000 SEK
512SPEGEL, av Samuel Bomansson (mästare i Stockholm 1756-1771, änkan drev verkstaden till 1780-talet). Rokoko.28 000 SEK
513SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.12 000 SEK
515SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.10 000 SEK
516SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.17 000 SEK
517SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.13 000 SEK
518SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.28 000 SEK
519SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.17 000 SEK
520SPEGEL. Gustaviansk, 1700-talets andra hälft.10 500 SEK
521SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.17 000 SEK
522SPEGEL. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.8 600 SEK
523SPEGELTRYMÅ. Tillskriven Petter Gustaf Bylander (spegelfabrikör och skulptör i Göteborg 1804-1859). Empire.Återrop
524SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par. Rokoko, 1700-talets andra hälft.Återrop
525SPEGELLAMPETT, för två ljus. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.Återrop
526TOILETTESPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Rokoko.14 000 SEK
527LJUSKRONA, för sex ljus. Sverige, 1700-tal. Rokoko.70 000 SEK
528LJUSKRONA, för sex ljus. Gustaviansk, 1700-talets slut.125 000 SEK
529LJUSKRONA, för nio ljus. Tyskland, omkring år 1800.160 000 SEK
530LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustavianskt stockholmsarbete i Carl Henrik Brolins art, 1800-talets början.60 000 SEK
531LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början.40 000 SEK
532LJUSKRONA, för fem ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.20 000 SEK
533LJUSKRONA, för sex ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.24 000 SEK
534LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.42 000 SEK
535LJUSKRONA, för nio ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.22 000 SEK
536LJUSKRONA, för fem ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.19 000 SEK
537LJUSKRONA, för fyra ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.18 000 SEK
538LJUSKRONA, för fyra ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.16 000 SEK
539LJUSKRONA, för sex ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.20 000 SEK
540LJUSKRONA, för tolv ljus. Senbarockstil, omkring år 1900.68 000 SEK
541AMPEL, för fyra ljus. Empire, 1800-talets första hälft.9 000 SEK
542VÄGGLYSTRAR, för två ljus, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.30 000 SEK
543VÄGGLYSTRAR, för två ljus, ett par. Gustavianska.26 000 SEK
544APPLIQUE, för tre ljus. Frankrike, 1800-talets början. Empire.26 000 SEK
545APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Empirestil, 1800-talets andra hälft.15 000 SEK
546BORDSLYSTRAR, för tre ljus, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.45 000 SEK
547KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.Återrop
548KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Louis XVI, omkring år 1800.Återrop
549KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.12 000 SEK
550KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.15 000 SEK
551KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Stockholmarbeten, 1800-talets början. Empire.24 000 SEK
552KANDELABRAR, för sju ljus, ett par. Louis XVI-stil, 1800-talets andra hälft.100 000 SEK
553CASSOLETTER, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.55 000 SEK
554LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.15 000 SEK
555LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.Återrop
556LJUSSTAKAR, ett par. Älvdalen, omkring år 1800. Sengustavianska.38 000 SEK
557LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.17 000 SEK
558LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.Återrop
559LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.60 000 SEK
560LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.28 000 SEK
561LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.30 000 SEK
562LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.9 500 SEK
563LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.9 000 SEK
564LJUSSTAKAR, två snarlika. Barock, 1600-talets andra hälft.11 000 SEK
565LJUSSTAKAR, två snarlika. Barock, omkring år 1700.Återrop
566LJUSSTAKE. Barock, omkring år 1700.9 000 SEK
567LJUSSTAKAR, två snarlika. Gudmund Östling (mästare i Vimmerby 1762-90). Rokoko.18 000 SEK
568LJUSSTAKAR, två snarlika, av Gudmund Östling (mästare i Vimmerby 1762-90). Rokoko.18 000 SEK
569LÄSLAMPA, för ett ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.8 000 SEK
570LÄSLAMPA, för ett ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.6 500 SEK
571BORDSLAMPA, s.k. "lampe à bouillotte", för två ljus. Empire, 1800-talets första hälft.16 000 SEK
572LYKTA. Nygotisk, 1800-talets första hälft.7 000 SEK
573GOLVUR. England, 1600-talets slut.42 000 SEK
574GOLVUR. England, omkring år 1700.18 000 SEK
575VÄGGPENDYL, av Jonas Ekström (mästare i Stockholm 1766-69). Rokoko.27 000 SEK
576BORDSUR, av Vincent Schultz (urmakare i Stockholm 1728, död 1764). Senbarock.27 000 SEK
577RESEUR, av Xaver Liebherr, verksam 1740-67 i Immenstadt, Sydtyskland.30 000 SEK
578BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.100 000 SEK
579BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.22 000 SEK
580BORDSPENDYL. Stockholmsarbete, 1800-talets början. Sengustaviansk.100 000 SEK
581BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.12 000 SEK
582BORDSPENDYL. Empire, 1800-talets början.8 000 SEK
583BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.Återrop
584BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.Återrop
585BORDSPENDYL. Danmark, 1800-talets första hälft. Empire.6 000 SEK
586BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-tal. Nyrokoko.8 500 SEK
587BORDSUR. Frankrike, 1800-talets slut. Louis XVI-stil.80 000 SEK
588BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets andra hälft. Louis XVI-stil.30 000 SEK
589BORDSPLATEAU. Empire, 1800-talets första hälft.24 000 SEK
590BORDSUPPSATS. Senempire, 1800-talets början.55 000 SEK
591BORDSSKULPTURER, ett par. Sengustavianska, 1800-talets början.20 000 SEK
592BYSTER, ett par, Sengustavianska, 1700-talets slut.24 000 SEK
593PLAKETT. Föreställande Karl XIV Johan. Empire.36 000 SEK
594SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.22 000 SEK
595SMÖRASK MED LOCK. Sverige, 1800-talets början. Empire.26 000 SEK
596SKRIVSTÄLL. Älvdalen. Sengustavianskt, 1800-talets början.15 000 SEK
597KNIVAR, 12 stycken. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.22 000 SEK
598URNA. Älvdalen, 1800-talets början. Sengustaviansk.30 000 SEK
599BURK MED LOCK. Barock, 1600-tal.8 100 SEK
600PRYDNADSURNOR, ett par. Empirestil, 1800-talets andra hälft.28 000 SEK