Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 577

 
1741 föremål
1426. PENSELBAD, bergkristall. Kina.
1426. PENSELBAD, bergkristall. Kina.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1258. SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 203,5 X 143,5 cm.
1258. SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 203,5 X 143,5 cm.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
1224. MATTA, semiantik Keshan, 203,5 x 135,5 cm.
1224. MATTA, semiantik Keshan, 203,5 x 135,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
484. APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.
484. APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1618. VATTENDROPPARE, stengods. Korea, 1800-tal.
1618. VATTENDROPPARE, stengods. Korea, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1715. VAS, porslin, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1715. VAS, porslin, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1249. SEMIANTIK TIBET FIGURAL. 162 x 88 cm.
1249. SEMIANTIK TIBET FIGURAL. 162 x 88 cm.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
483. APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.
483. APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1215. SEMIANTIK SILKE KESHAN. 203,5 x 127 cm.
1215. SEMIANTIK SILKE KESHAN. 203,5 x 127 cm.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
555. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
555. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1279. FAT, keramik. Troligen Sydostasien 1600-tal.
1279. FAT, keramik. Troligen Sydostasien 1600-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1751. FAT, porslin. Vietnam, 15/1600-tal.
1751. FAT, porslin. Vietnam, 15/1600-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1088. RING, 18k vitguld med orange safir 12.61 ct, diamanter totalt ca 2.50 ct.
1088. RING, 18k vitguld med orange safir 12.61 ct, diamanter totalt ca 2.50 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1063. RING, 18k vitguld med peridot 29.50 ct samt diamanter totalt 0.60 ct.
1063. RING, 18k vitguld med peridot 29.50 ct samt diamanter totalt 0.60 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
799. LJUSSTAKAR, ett par, av Petter Eneroth, Stockholm 1796. Gustavianska.
799. LJUSSTAKAR, ett par, av Petter Eneroth, Stockholm 1796. Gustavianska.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1101. RING, 18k svartoxiderat guld med droppformad diamant, circa 5.15 ct.
1101. RING, 18k svartoxiderat guld med droppformad diamant, circa 5.15 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
1090. MANSCHETTKNAPPAR samt FRACK KNAPPAR med carréslipade safirer.
1090. MANSCHETTKNAPPAR samt FRACK KNAPPAR med carréslipade safirer.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1130. RING, 18k vitguld med naturlig rubin 2.06 ct. Diamanter totalt 0.10 ct.
1130. RING, 18k vitguld med naturlig rubin 2.06 ct. Diamanter totalt 0.10 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
28 000 - 30 000 SEK
830. BRUDKRONA, av Anders Gottlieb Herkepeus, Norrtälje 1851.
830. BRUDKRONA, av Anders Gottlieb Herkepeus, Norrtälje 1851.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1463. BÖCKER, 11 stycken, om Jade.
1463. BÖCKER, 11 stycken, om Jade.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1164. Chopard - Happy Diamonds. Guld. Quartz. Ø 23 mm. 1999.
1164. Chopard - Happy Diamonds. Guld. Quartz. Ø 23 mm. 1999.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
34 000 - 36 000 SEK
724. TESERVIS, 3 delar, av Sasikow, Moskva 1839.
724. TESERVIS, 3 delar, av Sasikow, Moskva 1839.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1553. TALLRIK, vapenporslin. Qingd ynastin, Qianlong (1736-95).
1553. TALLRIK, vapenporslin. Qingd ynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
17. Prins Eugen, "Det klarnar", motiv från Tyresö.
17. Prins Eugen, "Det klarnar", motiv från Tyresö.
Klubbat pris 
150 000 SEK
Utropspris
200 000 - 225 000 SEK
1589. TALLRIKAR, 8 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1589. TALLRIKAR, 8 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
790. JARDINIERE, av Wilkens (Wilkens & söhne, Bremen), 1800-talets slut.
790. JARDINIERE, av Wilkens (Wilkens & söhne, Bremen), 1800-talets slut.
Klubbat pris 
160 000 SEK
Utropspris
75 000 - 90 000 SEK
815. PRESENTATIONSSKRIN, av C.G. Hallberg, Stockholm 1917.
815. PRESENTATIONSSKRIN, av C.G. Hallberg, Stockholm 1917.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
229. Axel Nordgren, Kustlandskap från Bohuslän.
229. Axel Nordgren, Kustlandskap från Bohuslän.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
239. Religiösa scener.
239. Religiösa scener.
Klubbat pris 
230 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
160. Louis Ernest Barrias, Nakenmodell på klippa med ankare.
160. Louis Ernest Barrias, Nakenmodell på klippa med ankare.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1644. VAS, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
1644. VAS, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1411. FIGURIN, nefrit. Kina.
1411. FIGURIN, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1358. RÖKELSEKAR, cloisonné. Kina, tidigt 1900-tal.
1358. RÖKELSEKAR, cloisonné. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
326. Robert Nanteuil Hans krets, Mansporträtt, bröstbild.
326. Robert Nanteuil Hans krets, Mansporträtt, bröstbild.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
695. BURK med LOCK och FAT, porslin. Berlin, 1800-tal.
695. BURK med LOCK och FAT, porslin. Berlin, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1361. KÄRL med LOCK, cloisonné. Sen Qing dynastin/Republik.
1361. KÄRL med LOCK, cloisonné. Sen Qing dynastin/Republik.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1375. VAS, pekingglas. Kina, 1900-tal med Tongzhis märke.
1375. VAS, pekingglas. Kina, 1900-tal med Tongzhis märke.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1635. SKÅL, porslin. Kina, Republik, 1900-tal, med hallmärke.
1635. SKÅL, porslin. Kina, Republik, 1900-tal, med hallmärke.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1289. SPEGEL, brons. Troligen Song dynastin (960-1279).
1289. SPEGEL, brons. Troligen Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1350. VASER, ett par, silver. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1350. VASER, ett par, silver. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1535. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1535. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1657. VÄGGVAS, porslin. Sen Qing dynastin, 1800-tal.
1657. VÄGGVAS, porslin. Sen Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1307. FIGURIN, brons. Sen Ming dynastin (1368-1644).
1307. FIGURIN, brons. Sen Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
93. Hanna Hirsch-Pauli, "Olga".
93. Hanna Hirsch-Pauli, "Olga".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1676. RÖKELSEKAR, tripod, porslin. Ming dynastin, 1400-tal.
1676. RÖKELSEKAR, tripod, porslin. Ming dynastin, 1400-tal.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1718. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1718. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1494. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1494. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1337. PENSELVAS, bambu. Kina, troligen sen Qing dynastin (1644-1912).
1337. PENSELVAS, bambu. Kina, troligen sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1393. FIGURIN, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
1393. FIGURIN, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1612. STEMCUP, porslin. 1900-tal, med Qianlong-märke.
1612. STEMCUP, porslin. 1900-tal, med Qianlong-märke.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
28. Henrik Nordenberg, Ateljéinteriör.
28. Henrik Nordenberg, Ateljéinteriör.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
100. Anders Zorn, "Landskap från Gopsmor".
100. Anders Zorn, "Landskap från Gopsmor".
Klubbat pris 
480 000 SEK
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
103. Axel Fridell, Samling om 22 torrnålar.
103. Axel Fridell, Samling om 22 torrnålar.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1527. MUGG, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1527. MUGG, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
60. Per Ekström, Solnedgång.
60. Per Ekström, Solnedgång.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1348. MEDALJER, emalj, förgyllt silver m.m. Kina, tidigt 1900-tal.
1348. MEDALJER, emalj, förgyllt silver m.m. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
471. SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete 1777.
471. SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete 1777.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
581. A RARE AND LARGE RHYTON VASE. French Empire, early 19th century.
581. A RARE AND LARGE RHYTON VASE. French Empire, early 19th century.
Klubbat pris 
500 000 SEK
Utropspris
500 000 - 600 000 SEK
1474. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
1474. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1609. FAT, tre stycken, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1609. FAT, tre stycken, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
80. Anders Zorn, "På den blågrå skinnsoffan".
80. Anders Zorn, "På den blågrå skinnsoffan".
Klubbat pris 
1 050 000 SEK
Utropspris
1 000 000 - 1 500 000 SEK
718. IKON, med silverinfattning av Pavel Ovchinnikov, S:t Petersburg 1899-1908.
718. IKON, med silverinfattning av Pavel Ovchinnikov, S:t Petersburg 1899-1908.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
748. KONFEKTFAT, av Petter Bernegau, Stockholm 1707. Barock.
748. KONFEKTFAT, av Petter Bernegau, Stockholm 1707. Barock.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
775. TEKANNA, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1828. Empire.
775. TEKANNA, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1828. Empire.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
805. BÄGARE, av Anders Lundman, Stockholm 1749.
805. BÄGARE, av Anders Lundman, Stockholm 1749.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
777. TEKITTEL, av Martin-Guillaume Biennais, Paris 1809-1819. Empire.
777. TEKITTEL, av Martin-Guillaume Biennais, Paris 1809-1819. Empire.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
954. BROSCH med olikslipade diamanter totalt ca 1.75 ct. 1800-tal.
954. BROSCH med olikslipade diamanter totalt ca 1.75 ct. 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
722. SOCKERSKRIN, av Jakow Semenow Maslennikow, Moskva 1757.
722. SOCKERSKRIN, av Jakow Semenow Maslennikow, Moskva 1757.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1576. FAT, fyra stycken, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1576. FAT, fyra stycken, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1560. SERVIS, 48 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1560. SERVIS, 48 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1067. RING med gammalslipad diamant ca 5.25 ct. Kvalitet ca I-J/VS.
1067. RING med gammalslipad diamant ca 5.25 ct. Kvalitet ca I-J/VS.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
240 000 - 250 000 SEK
1066. COLLIER, dubbelradigt, med odlade saltvattenspärlor ca 7.3 -7.5 mm.
1066. COLLIER, dubbelradigt, med odlade saltvattenspärlor ca 7.3 -7.5 mm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
22 000 - 25 000 SEK