Blåmelerad botten med polykromt mina khani-mönster. Bred terrakottamelerad huvudbård med stora palmett-, blom-, granatäppel- och arabeskrankor.
Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar. Baksidan med smärre malskador, sidorna med trampveck och smärre skador, ett trampveck med liten reva.