127
585301

PROVBITAR, 7 ST. Bomullsvelour. Olika orangeröda nyanser och mönster. Verner Panton.

Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
182 - 227 EUR
193 - 242 USD
Klubbat pris
2 000 SEK

Provbitarna ca 119 x 115-119 cm vardera. Mönster: "Curve", "Circle", "Square", "Stripe" och "Chequers". Stadkanten på vissa av delarna märkt MIRA - SPECTRUM DESIGNED BY Verner Panton FOR MIRA - X AG. Originaltryck från 1973-77. Vissa delar med originaletiketter. (7)

Obetydliga veckslitage, någon har obetydliga fläckar och skador.

Proveniens

Haslund interior, Köpenhamn.

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

1308. Fat, porslin. Mingdynastin, med Xuandes sex karaktärers märke.
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK