357
652756

Nathalie Djurberg

(Sverige, Född 1978)
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 200 - 17 700 EUR
13 800 - 18 400 USD
Klubbat pris
160 000 SEK

Nathalie Djurberg
(Sverige, Född 1978)

"Hungry Hungry Hippoes"

Signerad Nathalie Djurberg och Hans Berg. Utförd 2007. Animerad film, DVD, 4:19 min. Upplaga 4/4 (+2 AP).

Införselmoms

Proveniens

Zach Feuer Gallery, New York
Privat samling, New York

Sint-Lukasgalerie, Bryssel, "Nathalie Djurberg", 2008
Sammlung Goetz Museum, Munchen, "BASE 103", 2008
The Frye Art Museum, Seattle, "The Puppet Show", 2009
International Documentary Film Festival, Köpenhamn, "CPH:DOX", 2009
Rubell Family Collection, Miami, "How Soon Now", 2010
The Goetz Collection at Haus der Kunst, Munich, "Broken. Slapstick, Comedy and Black Humor", 2014