Läsande yngling, konstnären utanför Dianatemplet vid Karlberg.
Signerad Hilleström Junior f. Gouache 46 x 52 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.
Byggnaden är Dianatemplet i Karlbergsparken vilket ritades av C.C. Gjörwell och uppfördes 1790-92 på uppdrag av Gustaf III.