515
585745

BÄGARE, av Christopher Bauman, Hudiksvall 1777.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Delvis förgylld, konande på kälad fot med sneda godroner, vågband, stämplad lambrequin och på livet svisselerad bladdekor. Höjd 18 cm, vikt 333 gram.

Tilläggslista

Införselmoms tillkommer på klubbat pris, 12%.

Införselmoms

Proveniens

Rolf Anderssons (1928-2011) silversamling.