Kan inte nå servern

Klassiska 586

 
1424 föremål
1235. STOLAR, åtta stycken. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1235. STOLAR, åtta stycken. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
939. Carl Fredrik Hill, "Bränningar".
939. Carl Fredrik Hill, "Bränningar".
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1050. Bengt Nordenberg, Kvinna med barn i vagga.
1050. Bengt Nordenberg, Kvinna med barn i vagga.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
323. FAT, porslin. Qingdynastin med Kangxis sex karaktärers märke.
323. FAT, porslin. Qingdynastin med Kangxis sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
185 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1266. LJUSKRONA, för tolv ljus. Barockstil, 1800-tal.
1266. LJUSKRONA, för tolv ljus. Barockstil, 1800-tal.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
441. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
441. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
1007. Hans Dahl, Flicka i fjordlandskap.
1007. Hans Dahl, Flicka i fjordlandskap.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
708. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter kvalitet ca H-I/SI ca 0.70 ct/st.
708. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter kvalitet ca H-I/SI ca 0.70 ct/st.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
44. VAS, brons. Qingdynastin, 1700-tal.
44. VAS, brons. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
404. VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
404. VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1189. KABINETTSKÅP. Barockstil, omkring år 1900.
1189. KABINETTSKÅP. Barockstil, omkring år 1900.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
251. FAT/BRICKOR, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
251. FAT/BRICKOR, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
859. ANTIK KESHAN S.K. MOTACHEM. 203 x 134,5 cm.
859. ANTIK KESHAN S.K. MOTACHEM. 203 x 134,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1216. SOFFA. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1800-talets början.
1216. SOFFA. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1800-talets början.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
922. Otto Hesselbom, Vy över Koppom, Värmland.
922. Otto Hesselbom, Vy över Koppom, Värmland.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
881. Per Ekström, "Segerstad".
881. Per Ekström, "Segerstad".
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
937. Alfred Wahlberg, Fiskebåtar, Bretagne.
937. Alfred Wahlberg, Fiskebåtar, Bretagne.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
892A. Gustaf Ankarcrona, Sommarlandskap från Dalarna.
892A. Gustaf Ankarcrona, Sommarlandskap från Dalarna.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1248. SPEGEL. England, 1700-talets första hälft. Senbarock.
1248. SPEGEL. England, 1700-talets första hälft. Senbarock.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1268. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början.
1268. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1179. BYRÅ, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
1179. BYRÅ, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1057. Johan David Swartz (Schwartz), "Generalmajor Cornelius Loos" (1686-1738).
1057. Johan David Swartz (Schwartz), "Generalmajor Cornelius Loos" (1686-1738).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
734. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter totalt 2.22 ct i carmosémodell.
734. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter totalt 2.22 ct i carmosémodell.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1197. SKRIVBORD MED UPPSATS. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1197. SKRIVBORD MED UPPSATS. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1269. LJUSKRONA, för åtta ljus. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
1269. LJUSKRONA, för åtta ljus. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
1275. LJUSKRONA, för nio ljus. Barockstil, 1900-tal.
1275. LJUSKRONA, för nio ljus. Barockstil, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
599. KAROTT med lock, möjligen Vasily Rukavishnikov, Moskva 1899-1908.
599. KAROTT med lock, möjligen Vasily Rukavishnikov, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
320. VAS, porslin. Sen Qingdynasti, med Qianlongs märke.
320. VAS, porslin. Sen Qingdynasti, med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
972. Pietro Bazzanti, "Brottarna".
972. Pietro Bazzanti, "Brottarna".
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1091. Pieter Cosijn, Slottet Huis ten Bosch - Rijswijk.
1091. Pieter Cosijn, Slottet Huis ten Bosch - Rijswijk.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
6. MYNT, Silver. Kina daterat 17 året, 1928.
6. MYNT, Silver. Kina daterat 17 året, 1928.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
712. COLLIER med odlade Söderhavspärlor (South Sea) Ø 12 - 15.6 mm.
712. COLLIER med odlade Söderhavspärlor (South Sea) Ø 12 - 15.6 mm.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
40 000 - 44 000 SEK
604. TESERVIS, 5 delar, av Grachev, S:t Petersburg 1882-1884.
604. TESERVIS, 5 delar, av Grachev, S:t Petersburg 1882-1884.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1203. TEBORD, med fajansbricka. Gustavianskt, 1700-talets slut.
1203. TEBORD, med fajansbricka. Gustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
491. SOCKERSKRIN, av Johan Malmstedt, Göteborg 1787. Gustavianskt.
491. SOCKERSKRIN, av Johan Malmstedt, Göteborg 1787. Gustavianskt.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
749. RING med smaragd cirka 3.5 ct och diamanter cirka 1.95 ct.
749. RING med smaragd cirka 3.5 ct och diamanter cirka 1.95 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
38 000 - 42 000 SEK
791. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter, totalt 4.00 ct enligt gravyr.
791. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter, totalt 4.00 ct enligt gravyr.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
38 000 - 42 000 SEK
786. PÄRLCOLLIER, odlade Tahitipärlor, Ø 12 - 14 mm.
786. PÄRLCOLLIER, odlade Tahitipärlor, Ø 12 - 14 mm.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
38 000 - 40 000 SEK
828. ÖRHÄNGEN med snidad obehandlad jadeit samt rosenslipade diamanter.
828. ÖRHÄNGEN med snidad obehandlad jadeit samt rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
38 000 - 40 000 SEK
766. ÖRHÄNGEN med morganiter, ca 5.56 ct och diamanter, ca 3.95 ct.
766. ÖRHÄNGEN med morganiter, ca 5.56 ct och diamanter, ca 3.95 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
38 000 - 40 000 SEK
847. ARMBAND, sk tennisarmband, med briljantslipade diamanter, ca 5 ct totalt.
847. ARMBAND, sk tennisarmband, med briljantslipade diamanter, ca 5 ct totalt.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
38 000 - 42 000 SEK
693. BROSCH i form av löv med gammalslipade diamanter totalt ca 4.00 ct.
693. BROSCH i form av löv med gammalslipade diamanter totalt ca 4.00 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
36 000 - 40 000 SEK
1022. Martin Mijtens d.y (van Meytens), Självporträtt.
1022. Martin Mijtens d.y (van Meytens), Självporträtt.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1092. FLAMLÄNDSK SKOLA 1600-TAL, Olja på duk.
1092. FLAMLÄNDSK SKOLA 1600-TAL, Olja på duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
661. RING med gammalslipad diamant ca 0.90 ct samt turmalin.
661. RING med gammalslipad diamant ca 0.90 ct samt turmalin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 30 000 SEK
40. RÖKELSEKAR, brons. Mingdynastin (1368-1644).
40. RÖKELSEKAR, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
872. SEMIANTIK TÄBRIS, Ghanadi. 405,5 x 295 cm.
872. SEMIANTIK TÄBRIS, Ghanadi. 405,5 x 295 cm.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1320. URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
1320. URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1352. TRÄDGÅRDSURNOR, ett par. England, 1860-tal.
1352. TRÄDGÅRDSURNOR, ett par. England, 1860-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1079. Gerrit van Honthorst Hans krets, Porträtt av en ung dam.
1079. Gerrit van Honthorst Hans krets, Porträtt av en ung dam.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1003. Paul Fischer, Rådhusplatsen, Köpenhamn.
1003. Paul Fischer, Rådhusplatsen, Köpenhamn.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1170. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1170. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1282. BORDSLYSTRAR, för fyra ljus, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
1282. BORDSLYSTRAR, för fyra ljus, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
480. SMÖRTINA med lock, av Henrik Wittkopf d.ä., Stockholm 1734.
480. SMÖRTINA med lock, av Henrik Wittkopf d.ä., Stockholm 1734.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
538. WIWEN NILSSON, Lund 1933. Tedosa med lock.
538. WIWEN NILSSON, Lund 1933. Tedosa med lock.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
665. RING med briljantslipade diamanter, 3.36 ct, agat och smaragder, 0.15 ct.
665. RING med briljantslipade diamanter, 3.36 ct, agat och smaragder, 0.15 ct.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
34 000 - 36 000 SEK
737. COLLIER och ÖRHÄNGEN, Tiffany & Co med diamanter och svart pärlemor.
737. COLLIER och ÖRHÄNGEN, Tiffany & Co med diamanter och svart pärlemor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
34 000 - 36 000 SEK
808. ARMBAND med  briljantslipade diamanter, totalt 3.51 ct enligt gravyr.
808. ARMBAND med briljantslipade diamanter, totalt 3.51 ct enligt gravyr.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
32 000 - 34 000 SEK
743. ÖRHÄNGEN med rubiner samt briljantslipade diamanter totalt ca 2.00 ct.
743. ÖRHÄNGEN med rubiner samt briljantslipade diamanter totalt ca 2.00 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
32 000 - 34 000 SEK
1159. Rembrandt Harmensz van Rijn, "Self-portrait with Saskia".
1159. Rembrandt Harmensz van Rijn, "Self-portrait with Saskia".
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1025. Ulrica Fredrica Pasch, "Hertig Karl" (Karl XIII) (1748-1818).
1025. Ulrica Fredrica Pasch, "Hertig Karl" (Karl XIII) (1748-1818).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1024. Ulrica Fredrica Pasch, "Kronprins Gustaf III" (1746-1792).
1024. Ulrica Fredrica Pasch, "Kronprins Gustaf III" (1746-1792).
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
882. Carl Wilhelmson, "Solglitter".
882. Carl Wilhelmson, "Solglitter".
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
715. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter, totalt 3.15 ct enligt gravyr.
715. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter, totalt 3.15 ct enligt gravyr.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
732. RING med kunzit, cirka 30.00 ct och diamanter 1.10 ct.
732. RING med kunzit, cirka 30.00 ct och diamanter 1.10 ct.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 34 000 SEK
1212. SKÄRMAR, ett par. Directoire, troligen Ryssland, omkring år 1800.
1212. SKÄRMAR, ett par. Directoire, troligen Ryssland, omkring år 1800.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1196. SEKRETÄR. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1196. SEKRETÄR. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1080. Gottfried Kneller Hans efterföljd, "Elizabetha De Salis".
1080. Gottfried Kneller Hans efterföljd, "Elizabetha De Salis".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
264. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
264. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1120. Domenico Fetti Efter, David med Goliats avhuggna huvud.
1120. Domenico Fetti Efter, David med Goliats avhuggna huvud.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1278. AMPEL, för sex ljus, Ryssland, 1820/30-tal, Empire.
1278. AMPEL, för sex ljus, Ryssland, 1820/30-tal, Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1061. Fredric Westin, "En Amour skjutande en pil".
1061. Fredric Westin, "En Amour skjutande en pil".
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK