Kan inte nå servern

Klassiska 586

 
1424 föremål
143. MUNKAR, ett par, lackerat trä. Mingdynastin (1368-1644).
143. MUNKAR, ett par, lackerat trä. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
200 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
889. Victor Forssell, "Stigbergsgatan med Katarina kyrka".
889. Victor Forssell, "Stigbergsgatan med Katarina kyrka".
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
73. PENSELBAD, malakit. Qingdynasty (1664-1912).
73. PENSELBAD, malakit. Qingdynasty (1664-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
654. RING, briljantslipade diamanter, totalt ca 3.00 ct.
654. RING, briljantslipade diamanter, totalt ca 3.00 ct.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1017. DOROTHEA SHARP, pannå, signerad Dorothea Sharp.
1017. DOROTHEA SHARP, pannå, signerad Dorothea Sharp.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
951. Ernst Josephson, "Porträtt av konstnärens syster".
951. Ernst Josephson, "Porträtt av konstnärens syster".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
900A. Anshelm Schultzberg, Fontainebleauskogen i sommarljus.
900A. Anshelm Schultzberg, Fontainebleauskogen i sommarljus.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
793. RING med äldre briljantslipad diamant 1.42 ct, kvalitet H-I/VVS-VS.
793. RING med äldre briljantslipad diamant 1.42 ct, kvalitet H-I/VVS-VS.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
569. Pehr Zethelius, Stockholm 1782. Tekanna, rokoko.
569. Pehr Zethelius, Stockholm 1782. Tekanna, rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1059. Johan Johnsen, "Mispelkvist med frukter".
1059. Johan Johnsen, "Mispelkvist med frukter".
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1000. Émile-Antoine Bourdelle, "L’Effroi".
1000. Émile-Antoine Bourdelle, "L’Effroi".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1118. Nicolaes Maes Tillskriven, Allegori över konsterna.
1118. Nicolaes Maes Tillskriven, Allegori över konsterna.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1319. URNOR, ett par. Älvdalen, 1800-talets andra fjärdedel.
1319. URNOR, ett par. Älvdalen, 1800-talets andra fjärdedel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1233. STOLAR, 11 stycken. Västsvensk rokoko, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1233. STOLAR, 11 stycken. Västsvensk rokoko, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
55 000 - 60 000 SEK
902. AUGUST HAGBORG, olja på uppfodrad duk, signerad.
902. AUGUST HAGBORG, olja på uppfodrad duk, signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
904. NILS KREUGER, pannå, signerad Kreuger. Troligen utförd 1885-86.
904. NILS KREUGER, pannå, signerad Kreuger. Troligen utförd 1885-86.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 55 000 SEK
903. Nils Kreuger, Parisisk gatuscen.
903. Nils Kreuger, Parisisk gatuscen.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
50 000 - 55 000 SEK
895. Gustaf Fjaestad, Skidspår i snön.
895. Gustaf Fjaestad, Skidspår i snön.
Klubbat pris 
150 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1026. Jakob Björck Tillskriven, "Kronprins Gustaf IV Adolf" (1778-1837).
1026. Jakob Björck Tillskriven, "Kronprins Gustaf IV Adolf" (1778-1837).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
1034. Juriaen Ovens, "Göran Rosenhane" (1649–1677).
1034. Juriaen Ovens, "Göran Rosenhane" (1649–1677).
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
43. BUDDHA, patinerad brons. Mingdynastin (1368-1644).
43. BUDDHA, patinerad brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1136. Colosseum, Rom.
1136. Colosseum, Rom.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
19. PENSELBAD, nefrit. Qingdynastin (1644-1912).
19. PENSELBAD, nefrit. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1002. Viggo Johansen, Två flickor.
1002. Viggo Johansen, Två flickor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
119. HÄSTAR, ett par, cloisonné. Troligen tidigt 1900-tal.
119. HÄSTAR, ett par, cloisonné. Troligen tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1326. SKULPTUR. Italien, 1700/1800-tal.
1326. SKULPTUR. Italien, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
774. ARMBAND med rosenslipade diamanter, totalt ca 5 ct.
774. ARMBAND med rosenslipade diamanter, totalt ca 5 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
680. RING samt ÖRHÄNGEN med smaragder och diamanter.
680. RING samt ÖRHÄNGEN med smaragder och diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
864. SEMIANTIK KHORASAN. 474 x 399 cm.
864. SEMIANTIK KHORASAN. 474 x 399 cm.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
1403. VAS, porslin. Meissen, Augustus Rex, 1720-tal.
1403. VAS, porslin. Meissen, Augustus Rex, 1720-tal.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1330. SKULPTUR. Barock, 1600-tal.
1330. SKULPTUR. Barock, 1600-tal.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1239. STOLAR, tolv stycken (8+4). Sengustavianska, 1800-talets början.
1239. STOLAR, tolv stycken (8+4). Sengustavianska, 1800-talets början.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
892B. Thure Wallner, Sommarlandskap med katt.
892B. Thure Wallner, Sommarlandskap med katt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1234. STOLAR, tio stycken. Västsvensk rokoko, 1700-talets andra hälft.
1234. STOLAR, tio stycken. Västsvensk rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1088. "Johan Ignaz von Pfetten" (1719-1803).
1088. "Johan Ignaz von Pfetten" (1719-1803).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1069. CARLO DOLCI, olja på duk.
1069. CARLO DOLCI, olja på duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1058. Porträtt av ädling i orientalisk dräkt.
1058. Porträtt av ädling i orientalisk dräkt.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
952. Gottfrid Kallstenius, "Sommar".
952. Gottfrid Kallstenius, "Sommar".
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1337. RESEUR I ORIGINALFODRAL. Barock, 1600-tal.
1337. RESEUR I ORIGINALFODRAL. Barock, 1600-tal.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
880. Georg Pauli, Lekande barn.
880. Georg Pauli, Lekande barn.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
953B. Olof Arborelius, "Sommarnatt i Dalarne".
953B. Olof Arborelius, "Sommarnatt i Dalarne".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1188. SKÅP. Jämtland, daterat Anno 1796.
1188. SKÅP. Jämtland, daterat Anno 1796.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1180. BYRÅ. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
1180. BYRÅ. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
754. COLLIER, Bulgari, med briljantslipad diamanter.
754. COLLIER, Bulgari, med briljantslipad diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
900. Olle Hjortzberg, Stilleben med amaryllis och kanna.
900. Olle Hjortzberg, Stilleben med amaryllis och kanna.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
866. ANTIK/SEMIANTIK MAHAL. 485,5 x 377,5 cm.
866. ANTIK/SEMIANTIK MAHAL. 485,5 x 377,5 cm.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
780. RING med briljantslipad diamant ca 1.80 ct. Kvalitet ca H-I/SI.
780. RING med briljantslipad diamant ca 1.80 ct. Kvalitet ca H-I/SI.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
568. KAFFEKANNA, av Olof Löfvander d.ä., Luleå 1773. Rokoko.
568. KAFFEKANNA, av Olof Löfvander d.ä., Luleå 1773. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
489. Anders Morman, Stockholm 1780. Sockerskrin, rokoko.
489. Anders Morman, Stockholm 1780. Sockerskrin, rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
476. BÄGARE, av Johan Rudman, Gävle (v.1689-1727). Karolinsk.
476. BÄGARE, av Johan Rudman, Gävle (v.1689-1727). Karolinsk.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
816. COLLIER med odlade söderhavspärlor, Ø 12-14 mm, samt diamantlås.
816. COLLIER med odlade söderhavspärlor, Ø 12-14 mm, samt diamantlås.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1213. SOFFA. Tyskland, 1700-talets mitt. Rokoko.
1213. SOFFA. Tyskland, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1214. SOFFA. Frankrike, 1700-talets mitt. Rokoko.
1214. SOFFA. Frankrike, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
75. BÄLTESHAKE, jadeit. Kina, 1900-tal.
75. BÄLTESHAKE, jadeit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1045. Louis Masreliez, "Orfeus och Eurydice".
1045. Louis Masreliez, "Orfeus och Eurydice".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1325. BORDSSKULPTURER, ett par. Empire, 1800-talets början.
1325. BORDSSKULPTURER, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
968. Anders Zorn, "Kusinerna".
968. Anders Zorn, "Kusinerna".
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
556. Herman Hermansson, Göteborg 1725. Dryckeskanna, senbarock.
556. Herman Hermansson, Göteborg 1725. Dryckeskanna, senbarock.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1169. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1169. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
555. DRYCKESKANNA, av Abraham Wirgman, Göteborg 1715.
555. DRYCKESKANNA, av Abraham Wirgman, Göteborg 1715.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1096. RAFAEL, kopia efter, olja på koppar, 1600-tal.
1096. RAFAEL, kopia efter, olja på koppar, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
894. Gustaf Fjaestad, Vinterlandskap i skymning.
894. Gustaf Fjaestad, Vinterlandskap i skymning.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK