Benvit botten med polykromt mönster av medaljong, vaser, blommande grenar och arabeskslinga. Smal benvit huvudbård med palmetter och blommor.
Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar varav flera sköra, smärre trampveck och lagningar. Sidorna med trampveck och smärre skador.