Kan inte nå servern

Klassiska 589

 
1400 föremål
1245. AMPEL, för fyra ljus, sengustaviansk, 1800-talets början.
1245. AMPEL, för fyra ljus, sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
252. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
252. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1020. JOHAN PHILIP KORN, Tillskriven, olja på duk, ej signerad.
1020. JOHAN PHILIP KORN, Tillskriven, olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1026. Peter Adolf Hall Tillskriven, Flickporträtt föreställande Halls dotter.
1026. Peter Adolf Hall Tillskriven, Flickporträtt föreställande Halls dotter.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
111. FIGURIN, lackerat trä. Qing dynastin 16/1700-tal.
111. FIGURIN, lackerat trä. Qing dynastin 16/1700-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
233. SKULPTUR, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
233. SKULPTUR, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1131. AUGUSTIN DAHLSTEEN, Tuschlavering, Signerad A. Dahlsteen.
1131. AUGUSTIN DAHLSTEEN, Tuschlavering, Signerad A. Dahlsteen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1219. BANKETTER, ett par, sengustavianska, omkring år 1800.
1219. BANKETTER, ett par, sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
970. Axel Petersson Döderhultarn, Fallos.
970. Axel Petersson Döderhultarn, Fallos.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
974. Axel Petersson Döderhultarn, Dansande par.
974. Axel Petersson Döderhultarn, Dansande par.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
987. Johannes C. Bjerg, Stående dam.
987. Johannes C. Bjerg, Stående dam.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
131. DEKORDEL, bärnsten. Kina, tidigt 1900-tal.
131. DEKORDEL, bärnsten. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
334. SKÅL, porslin. Mingdynastin, Wanli (1573-1620).
334. SKÅL, porslin. Mingdynastin, Wanli (1573-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
130. PENSELBAD, bärnsten. Qingdynasti (1644-1912).
130. PENSELBAD, bärnsten. Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1298. PRYDNADSURNOR, ett par, Louis XVI, 1700-talets slut.
1298. PRYDNADSURNOR, ett par, Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
138. OBJEKT, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912).
138. OBJEKT, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
982. Alice Nordin, "Barn som ser efter vildgässen".
982. Alice Nordin, "Barn som ser efter vildgässen".
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1227. SPEGEL, troligen av Johan Åkerblad, 1777. Gustaviansk.
1227. SPEGEL, troligen av Johan Åkerblad, 1777. Gustaviansk.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
238. RÖKELSEKAR, porslin. Sen Qingdynasti, (1644-1912).
238. RÖKELSEKAR, porslin. Sen Qingdynasti, (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
368. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
368. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
33. KISTA, förgyllt trä. Thailand, 1800-tal.
33. KISTA, förgyllt trä. Thailand, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
31. SKULPTUR, alabaster. Indien, 1800-tal.
31. SKULPTUR, alabaster. Indien, 1800-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
39. RÖKELSEHÅLLARE, blanc de chine. Qingdynastin, 1700-tal.
39. RÖKELSEHÅLLARE, blanc de chine. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
81. HUVUD, brons. Mingdynastin (1368-1644).
81. HUVUD, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
410. Lars Boye, Stockholm 1792. Kaffekanna, gustaviansk.
410. Lars Boye, Stockholm 1792. Kaffekanna, gustaviansk.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
7. VAS, brons. Mingdynastin eller äldre.
7. VAS, brons. Mingdynastin eller äldre.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
29. SKÅP, hardwood och pärlemor. Qingdynastin (1644-1912).
29. SKÅP, hardwood och pärlemor. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
48. VAS med LOCK, fluorit. Sen Qingdynasti.
48. VAS med LOCK, fluorit. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
217. KUDDE, keramik. Troligen norra Songdynastin, 900/1000-tal.
217. KUDDE, keramik. Troligen norra Songdynastin, 900/1000-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
303. VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.
303. VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
965. Axel Petersson Döderhultarn, "Fingerkrok".
965. Axel Petersson Döderhultarn, "Fingerkrok".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1256. LJUSSTAKAR, ett par, Anders Christian Levon, Åbo 1799.
1256. LJUSSTAKAR, ett par, Anders Christian Levon, Åbo 1799.
Klubbat pris 
29 800 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1263. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
1263. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
604. RING med safir samt briljantslipade diamanter.
604. RING med safir samt briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
203. RULLMÅLNINGAR (2), Huang Huanwu (1906-1985), signerade, landskap.
203. RULLMÅLNINGAR (2), Huang Huanwu (1906-1985), signerade, landskap.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
386. KONFEKTFAT, av Johan Erhard I Heuglin, Augsburg 1689-1692. Barock.
386. KONFEKTFAT, av Johan Erhard I Heuglin, Augsburg 1689-1692. Barock.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1313. STJÄRNGLOB, Cary's New Celestial Globe, London 1816.
1313. STJÄRNGLOB, Cary's New Celestial Globe, London 1816.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1224. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1224. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
689. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter totalt cirka 1.00 ct.
689. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter totalt cirka 1.00 ct.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
481. ARMBAND med cabochonslipad ametist samt diamanter med äldre slipning.
481. ARMBAND med cabochonslipad ametist samt diamanter med äldre slipning.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
570. ARMBAND med briljantslipade diamanter totalt cirka 1.90 ct.
570. ARMBAND med briljantslipade diamanter totalt cirka 1.90 ct.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
14 000 - 18 000 SEK
581. RING med baguetteslipade diamanter, totalt ca 0.80 ct.
581. RING med baguetteslipade diamanter, totalt ca 0.80 ct.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
763. RING med smaragd samt gammalslipade diamanter totalt ca 1.10 ct.
763. RING med smaragd samt gammalslipade diamanter totalt ca 1.10 ct.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
14 000 - 18 000 SEK
290. SKÅL, porslin. Sen Qingdynasti med Qianlongsmärke.
290. SKÅL, porslin. Sen Qingdynasti med Qianlongsmärke.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
709. MANSCHETTKNAPPAR med prinsesslipade diamanter totalt ca 0.65 ct.
709. MANSCHETTKNAPPAR med prinsesslipade diamanter totalt ca 0.65 ct.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
14 000 - 18 000 SEK
820A. MATTA. Antik Kirman Laver Figural. 224 x 142 cm.
820A. MATTA. Antik Kirman Laver Figural. 224 x 142 cm.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1286. SKELETTUR. Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
1286. SKELETTUR. Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
813. MATTA. Antik Kaukasisk Kelim. 276 x 178,5 cm.
813. MATTA. Antik Kaukasisk Kelim. 276 x 178,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
417. Johan Ekholm, Stockholm 1800. Gräddkanna, sengustaviansk.
417. Johan Ekholm, Stockholm 1800. Gräddkanna, sengustaviansk.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
254. SERVISDELAR, 13 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
254. SERVISDELAR, 13 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
169. MATTA. Semiantik Kina. 120,5 x 231,5 cm.
169. MATTA. Semiantik Kina. 120,5 x 231,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
170. MEDITATIONSMATTA. Semiantik Baotou. 181 x 61,5 cm. Kina.
170. MEDITATIONSMATTA. Semiantik Baotou. 181 x 61,5 cm. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
562. ÖRHÄNGEN med peridoter samt briljantslipade diamanter totalt ca 0.40 ct.
562. ÖRHÄNGEN med peridoter samt briljantslipade diamanter totalt ca 0.40 ct.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 16 000 SEK
563. RING i form av en orm med emalj samt briljantslipade diamanter.
563. RING i form av en orm med emalj samt briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 14 000 SEK
176. MATTA. Antik Tibet. 162 x 88,5 cm. Sen Qingdynasti.
176. MATTA. Antik Tibet. 162 x 88,5 cm. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
177. MEDITATIONSMATTA. Semiantik Kina. 205 x 69,5 cm.
177. MEDITATIONSMATTA. Semiantik Kina. 205 x 69,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
836. MATTA. Antik Senneh Kelim. 248 x 161 cm.
836. MATTA. Antik Senneh Kelim. 248 x 161 cm.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
460. KÅSA, sannolikt av Gustav Klingert, Moskva 1899-1908.
460. KÅSA, sannolikt av Gustav Klingert, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
471. BROSCH med antikslipade diamanter, totalt cirka 0.80 ct.
471. BROSCH med antikslipade diamanter, totalt cirka 0.80 ct.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1289. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets första hälft, Senempire.
1289. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets första hälft, Senempire.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
878. Esther Kjerner, Stilleben med hatt och pingstliljor.
878. Esther Kjerner, Stilleben med hatt och pingstliljor.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
415. Daniel Elfbom, Gävle 1784. Gräddsnäcka, rokoko.
415. Daniel Elfbom, Gävle 1784. Gräddsnäcka, rokoko.
Klubbat pris 
10 400 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
804. MATTA. Antik Bessarabisk Kelim. Ca 213 x 255,5 cm.
804. MATTA. Antik Bessarabisk Kelim. Ca 213 x 255,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
336. FAT, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
336. FAT, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
91. MATTA. Antik Ningxia Figural. 264,5 x 202,5 cm. Kina sen Qingdynasti.
91. MATTA. Antik Ningxia Figural. 264,5 x 202,5 cm. Kina sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1185. KONSOLBORD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1185. KONSOLBORD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1264. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
1264. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
58. SNUSFLASKOR, två stycken, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
58. SNUSFLASKOR, två stycken, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1262. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets mitt.
1262. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
57. SNUSFLASKOR, fem stycken, glas. Kina, 1900-talets början.
57. SNUSFLASKOR, fem stycken, glas. Kina, 1900-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1369. VINKYLARE, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal.
1369. VINKYLARE, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1222. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1222. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
375. URNA med  LOCK, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
375. URNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
444. Carl Fahlberg, Uppsala 1776. Bägare.
444. Carl Fahlberg, Uppsala 1776. Bägare.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

293. Matta, semiantik Täbris, ca 270 x 182 cm.
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK