| Nr. | Föremål | Klubbat pris |
| 402 | Poul Kjaerholm, "PK-22", fåtölj, E Kold Christensen, Danmark. | 11 500 SEK |
| 403 | Poul Kjaerholm, soffbord "PK-61", edition Fritz Hansen, Danmark, 1995. | 16 500 SEK |
| 404 | Poul Kjaerholm, "PK-91", taburett, E Kold Christensen, Danmark. | 32 000 SEK |
| 405 | Poul Kjaerholm, fåtöljer, ett par "PK-20", Fritz Hansen, Danmark 1995. | 26 000 SEK |
| 406 | Poul Kjaerholm, fåtöljer, ett par, "PK-26", edition Fritz Hansen. | 38 000 SEK |
| 407 | Poul Kjaerholm, fåtöljer, ett par "PK26", edition Fritz Hansen. | 44 000 SEK |
| 408 | Ib Kofod-Larsen, sideboard, Säffle Möbelfabrik, 1960-tal. | 55 000 SEK |
| 409 | HANS J WEGNER, karmstol, "CH-27", Carl Hansen & Son, Danmark, 1950-60-tal. | 20 000 SEK |
| 410 | Hans J. Wegner, fåtölj, "CH-25", Carl Hansen & Son, Danmark sannolikt 1950-60-tal. | 17 000 SEK |
| 411 | Hans J. Wegner, bord, Andreas Tuck, Danmark 1950-60-tal. | 16 000 SEK |
| 412 | Hans J. Wegner, stolar, 6 st, C M Madsens Fabriker, Danmark 1950-60-tal. | 24 000 SEK |
| 413 | Hans J. Wegner, stolar, 6 st, C M Madsens Fabriker, Danmark 1950-60-tal. | 22 000 SEK |
| 414 | Arne Jacobsen, fåtöljer, ett par, "Svanen", Fritz Hansen, Danmark 1966. | 39 000 SEK |
| 415 | PETER HVIDT & ORLA MØLGAARD NIELSEN, soffbord för France & Son, Danmark, 1960-tal. | 6 500 SEK |
| 416 | Børge Mogensen, fåtöljer, ett par, "Spanska Stolen", Fredericia, Danmark. | 36 000 SEK |
| 417 | Børge Mogensen, bänk, Fredericia Stolefabrik, Danmark, 1950-60-ta, modell 272. | 18 000 SEK |
| 418 | Ole Wanscher, karmstolar, ett par, "Colonial Chair, PJ 149", Poul Jeppesen, Danmark. | 20 000 SEK |
| 419 | Ole Wanscher, Karmstol, "Colonial Chair, PJ 149", Poul Jeppesen, Danmark 1960-tal. | 18 000 SEK |
| 420 | Kurt Østervig, barskåp, KP Møbler, Danmark 1960-tal. | Återrop |
| 421 | HANS J WEGNER, fåtölj "Ox-Chair", sannolikt producerad av AP-stolen, Danmark 1960-tal. | Återrop |
| 422 | Ib Kofod-Larsen, fåtöljer, ett par, "Samsö", 1960-tal, för Thysells Möbler, Anderslöv. | 60 000 SEK |
| 423 | Ib Kofod-Larsen, sideboard, Faarup Møbelfabrik, Danmark 1960-tal. | 38 000 SEK |
| 424 | Rud Thygesen, & JOHNNY SØRENSEN, pallar, ett par, Magnus Olesen, Danmark 1970-tal. | 6 500 SEK |
| 425 | Ole Wanscher, fåtöljer, ett par "Colonial Chair", PJ-149, Poul Jeppesen, Danmark 1960-70-tal. | 18 000 SEK |
| 426 | ERIK RIISAGER HANSEN, tillskrivet, skrivbord, Haslev Møbler, Danmark 1960-tal. | 24 000 SEK |
| 427 | Ib Kofod-Larsen, fåtöljer, ett par, "Kandidaten", OPE Möbler, 1960-tal. | 16 000 SEK |
| 428 | Hans J. Wegner, karmstolar, ett par "AP16", AP-stolen, Danmark 1950-60-tal. | 22 000 SEK |
| 429 | Björn Wiinblad, lampor, ett par, Danmark 1973. | 24 000 SEK |
| 430 | Alvar Aalto, serveringsvagn, licenstillverkad av Aalto Design Hedemora för Artek, Sverige 1946-56, modell 900. | 24 000 SEK |
| 431 | Alvar Aalto, fåtöljer ett par, modell 400, Huonekalu-ja Rakennustyötehdas Oy för Artek, Finland 1940-50-tal. | 50 000 SEK |
| 432 | Ilmari Tapiovaara, golvlampor, ett par, "Maija Mehiläinen/ Maija the Bee", Asko/Hienoteräs, Finland, ca 1960. | 95 000 SEK |
| 433 | TAPIO WIRKKALA, fat, Finland 1950-tal, aeroplanfaner. | 36 000 SEK |
| 434 | Carl Gustaf Hiort af Ornäs, fåtölj, Hiort Tuote Vamistaja Puunveiosto, Helsingfors 1950-tal. | 13 000 SEK |
| 435 | ADOLF RELLING & SIGURD RESELL, karmstol "56/2 Bambi-serien", Rastad & Relling, Norge 1950-60-tal. | 15 000 SEK |
| 436 | HANS AGNE JAKOBSSON, takarmatur, Markaryd 1960-70-tal. | 30 000 SEK |
| 437 | Erik Chambert, soffa, två sektioner med sidobord, Norrköping 1968. | Återrop |
| 438 | Arne Norell, fåtöljer, 1 par "Ari", Norell Möbel AB, sannolikt 1960-70-tal. | 26 000 SEK |
| 439 | HENRIK THOR-LARSEN, fåtölj, "Ovalia", Thorlan AB, Staffanstorp, 1970-talets mitt. | 30 000 SEK |
| 440 | P TÖRNEMAN & HI-gruppen, matbord, Sverige 1971. | 10 000 SEK |
| 441 | Hans-Agne Jakobsson, takarmatur, Markaryd, 1960-70-tal, modell T548/12. | 40 000 SEK |
| 442 | Hans-Agne Jakobsson, takarmatur, Markaryd, 1960-70-tal, modell T548/12. | 40 000 SEK |
| 443 | Arne Norell, fåtölj med fotpall, "Ari", Norell Möbler. | 24 000 SEK |
| 444 | Arne Norell, fåtölj med fotpall, "Ari", Norell Möbler. | 26 000 SEK |
| 445 | Mats Theselius, fåtölj "STAR", Källemo 2009. | 30 000 SEK |
| 446 | Mats Theselius, fåtölj, "El Rey", Källemo AB, Värnamo 1999. | 60 000 SEK |
| 447 | Mats Theselius, fåtölj, "El Rey", Källemo AB, Värnamo 1999. | 48 000 SEK |
| 448 | Mats Theselius, "Canapé", Källemo 1991. | 18 000 SEK |
| 449 | Mats Theselius, fåtölj, "Ritz", Källemo 1994. | 30 000 SEK |
| 450 | Mats Theselius, "Chaise Longue", Källemo 1992. | 22 000 SEK |
| 451 | Mats Theselius, fåtölj, "El Dorado", Källemo, efter 2002. | 150 000 SEK |
| 452 | Mats Theselius, "Rörligt Objekt", vikskärm, Källemo, efter 1989. | 22 000 SEK |
| 453 | John Kandell, fåtölj, "Singel", Källemo, Värnamo 1982. | 9 000 SEK |
| 454 | JOHN KANDELL, fåtölj, "Singel", Källemo, Värnamo 1982. | Återrop |
| 455 | Donald Judd, armchair, Traffic Red/RAL 3020, Janssen, Nederländerna, nr 12 från år 1990. | 65 000 SEK |
| 456 | Donald Judd, armchair, Janssen, Nederländerna, nr 20 från år 1990. | 55 000 SEK |
| 457 | DANNY LANE, bord "Estruscan table", Danny Lane Studio, London, 1993. | Återrop |
| 458 | RON ARAD, fåtölj, "Rover Chair", för One Off Ltd, London 1980-tal. | Återrop |
| 459 | MARK BRAZIER JONES, stol "Lyre", England 1990. | 14 000 SEK |
| 460 | PIET HEIN EEK, matbord, "Canteen scrapwood table", Holland ca 2013. | Återrop |
| 461 | Mats Theselius, Fåtöljer, ett par "Bruno", Källemo. | 27 000 SEK |
| 462 | Mats Theselius, Fåtöljer, ett par "Bruno", Källemo. | 26 000 SEK |
| 463 | Mats Theselius, Fåtöljer, ett par "Bruno", Källemo. | 30 000 SEK |
| 464 | Mats Theselius, Fåtöljer, ett par "Bruno", Källemo. | 29 000 SEK |
| 465 | Märta Måås-Fjetterström, VÄVNAD. "Medaljongerna". Rölakan. 92 x 175,5 cm. Signerad MMF. | 6 000 SEK |
| 466 | Märta Måås-Fjetterström, VÄVNAD. "Grönt på linne". Inplock på linnebotten. 135,5 x 131,5 cm. Signerad MMF. | 7 000 SEK |
| 467 | Ann-Mari Lindbom, gift Forsberg, VÄVNAD. "Blå crocus". Gobelängvariant. 58,3 x 94,5 cm. Signerad AB MMF AML. | 9 000 SEK |
| 468 | Barbro Nilsson, VÄVNAD. Gobelängvariant. 71,5 x 47 cm. Signerad BN. | 5 000 SEK |
| 469 | Marin Hemmingsson, VÄVNAD. Gobelängteknik. 59,5 x 55 cm. Signerad MH. | Återrop |
| 470 | DRAPERI, "Djur i fyrkanter", Rölakan. Ca 266 x 154,5 cm. Signerat MMF. | Återrop |
| 471 | Märta Måås-Fjetterström, DRAPERI. "Djur i fyrkanter"?. Rölakan. 262 x 56 cm. Signerat MMF. | 7 000 SEK |
| 472 | ETT DRAPERI, "Gul våd", inplock på linnebotten, 212,5 x 114,5 cm, signerat MMF. | Återrop |
| 473 | Märta Måås-Fjetterström, DRAPERI. "Kungsljus". Rölakan. 244,5 x 143,5 cm. Signerat MMF. | 7 500 SEK |
| 474 | Märta Måås-Fjetterström, DRAPERI. "Högdjuren". Inplock på linnebotten. 219,5 x 131,5 cm. Signerat MMF. | 10 000 SEK |
| 475 | Barbro Nilsson, DRAPERI. "Kärnfrukt". Gobelängvariant. 243 x 114,5 cm. Signerat AB MMF BN. | 24 000 SEK |
| 476 | Barbro Nilsson, DRAPERI. "Kärvar". Gobelängvariant. 183 x 141 cm. Signerat AB MMF BN. | 19 000 SEK |
| 477 | Märta Måås-Fjetterström, VÄVD TAPET. "Odins jakt"/"Odens jakt"/"Odens jagt". Rölakan. 120,5 x 213 cm. Komponerad av Märta Måås-Fjetterström. | Återrop |
| 478 | Anna Ankarcrona, VÄVD TAPET. Gobelängteknik. 251 x 148,5 cm. Signerad och daterad LICIUM 19. krönt AA -12 BC. KW. FE. | 18 000 SEK |
| 479 | Marianne Richter, VÄVD TAPET. "Skutor, blå". Gobelängvariant. 211,5 x 151 cm. Signerad AB MMF MR. | 42 000 SEK |
| 480 | Alice Lund, VÄVD TAPET. Tuskaftsbotten med snärjteknik. 128 x 167 cm. Signerad AL samt på fodret broderat AL _ SW 1962. | 24 000 SEK |
| 481 | Barbro Nilsson, VÄVD TAPET. Gobelängvariant. 214 x 152,5 cm. Signerad BN AB MMF. | 42 000 SEK |
| 482 | Lage Lindell, VÄVD TAPET. "Figurer i landskap". Gobelängvariant. 95 x 122 cm. Signerad HAV AC L. Lin dell. | 17 000 SEK |
| 483 | Barbro Nilsson, MATTA. "Spättan gul". Gobelängteknik. 353,5 x 253 cm. Signerad AB MMF BN. | 100 000 SEK |
| 484 | Barbro Nilsson, MATTA. "Snäckorna". Gobelängteknik. 274 x 185-188,5 cm. Signerad AB MMF BN. | 115 000 SEK |
| 485 | Barbro Nilsson, MATTA. "Blåbär mörk". Gobelängteknik. 247 x 171 cm. Signerad AB MMF BN. | 48 000 SEK |
| 486 | Barbro Nilsson, MATTA. "Smultron". Gobelängteknik. 192 x 123 cm. Signerad AB MMF BN. | 34 000 SEK |
| 487 | Barbro Nilsson, MATTA. "Blåbär". Gobelängteknik. 245,5 x 174 cm. Signerad AB MMF BN. | 44 000 SEK |
| 488 | Barbro Nilsson, MATTA. "Åkerbär, ljus". Gobelängteknik. 169,5 x 96 cm. Signerad AB MMF BN. | 15 000 SEK |
| 489 | Marianne Richter, MATTA. "Granen, grön". Gobelängteknik. 198 x 155,5 cm. Signerad AB MMF MR. | 22 000 SEK |
| 490 | Anna-Greta Sjöqvist, MATTA. Gobelängteknik. 260 x 147 cm. Signerad AG S. | 24 000 SEK |
| 491 | Barbro Nilsson, MATTA. "Tånga ljus". Gobelängteknik. 262 x 202 cm. Signerad AB MMF BN. | 44 000 SEK |
| 492 | Barbro Nilsson, MATTA. "Tånga ljus". Gobelängteknik. 304,5 x 204,5 cm. Signerad AB MMF BN. | 85 000 SEK |
| 493 | Barbro Nilsson, MATTA. "Tånga, grön H". Gobelängteknik. 256 x 166,5 cm. Signerad AB MMF BN. | 65 000 SEK |
| 494 | Marianne Richter, MATTA. "Rubirosa, brun". Gobelängteknik. 247 x 175,5 cm. Signerad AB MMF MR. | 20 000 SEK |
| 495 | Barbro Nilsson, MATTA. "Rosengång, röd". Rosengång. 181,5 x 81,5 cm. Signerad AB MMF BN. | 26 000 SEK |
| 496 | MATTA. Flossa. 805 x 320,5 cm. Komponerad av antingen Agda Österberg eller Maja Andersson (Wirde). | 70 000 SEK |
| 497 | Märta Måås-Fjetterström, MATTA. "Ståndaren". Flossa. 242 x 165 cm. Signerad AB MMF. | 48 000 SEK |
| 498 | Märta Måås-Fjetterström, MATTA. "Ängarna". Flossa. 197,5 x 155 cm. Signerad AB MMF. | 36 000 SEK |
| 499 | Märta Måås-Fjetterström, MATTA. "Almarna". Flossa. 308 x 203,5 cm. Signerad AB MMF. | 80 000 SEK |
| 500 | Barbro Nilsson, MATTA. "Blå rabatten". Rund. Flossa. Diameter 291-302 cm. Märta Måås-Fjetterström AB, Barbro Nilsson. Osignerad. | 210 000 SEK |
| 501 | Barbro Nilsson, MATTA. "Röda rabatten". Oval. Flossa. 246 x 271 cm. Märta Måås-Fjetterström AB, Barbro Nilsson. Osignerad. | 210 000 SEK |