STEMCUP, porslin. Qingdynastin med Qianlongsmärke.
Branta svagt klockformade sidor dekorerade med en lotusscroll och lanca tecken. Den utvikta foten med kopplade tofsar och hängen. Höjd 13,5 cm. Diameter 14,5 cm.
Nagg, samt en brättesspricka.
Proveniens
From the Collection of Dr Sture Larsson.
×
Logga in
Kunde inte logga in