Kan inte nå servern

Klassiska 593

 
1281 föremål
104. ROCK, kesivävd (kossu). Kina sen Qingdynasti. Höjd 141 cm.
104. ROCK, kesivävd (kossu). Kina sen Qingdynasti. Höjd 141 cm.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
107. ANTIK KESIVÄVNAD (Kossu). Kina sen Qing. 185,5 x 83,5 cm.
107. ANTIK KESIVÄVNAD (Kossu). Kina sen Qing. 185,5 x 83,5 cm.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
109. BEMÅLAD VÄVNAD, semiantik Kina, 202 x 150,5 cm.
109. BEMÅLAD VÄVNAD, semiantik Kina, 202 x 150,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
110. EN MATTA, semiantik Beijing, Kina, 295,5 x 247,5 cm.
110. EN MATTA, semiantik Beijing, Kina, 295,5 x 247,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
114. BOK, "Ko sen fu haku hin shu", utgiven i Tokyo 1918.
114. BOK, "Ko sen fu haku hin shu", utgiven i Tokyo 1918.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
116. RELIEF, sten. Gandhara, troligen 200/300-tal.
116. RELIEF, sten. Gandhara, troligen 200/300-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
117. SKULPTURFRIS, sten. Gandhara, 200/300 e. Kr.
117. SKULPTURFRIS, sten. Gandhara, 200/300 e. Kr.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
118. SKULPTUR, stucco. Ganhara, 200/300-tal.
118. SKULPTUR, stucco. Ganhara, 200/300-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
119. SKULPTURFRAGMENT, sten. Gandhara, 200/300-tal e. Kr.
119. SKULPTURFRAGMENT, sten. Gandhara, 200/300-tal e. Kr.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
120. MINIATYRHUVUD, sten. Gandhara, 200/300-tal.
120. MINIATYRHUVUD, sten. Gandhara, 200/300-tal.
Klubbat pris 
2 700 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
121. SKULPTUR, grå kalksten. Gandhara, 100/200 e.Kr.
121. SKULPTUR, grå kalksten. Gandhara, 100/200 e.Kr.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
122. BUDDHAHUVUD, stuck. Gandhara, 200-300 e.Kr.
122. BUDDHAHUVUD, stuck. Gandhara, 200-300 e.Kr.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
123. MADUSKÖLD, horn, brons och mässing. Indien, 1800-tal.
123. MADUSKÖLD, horn, brons och mässing. Indien, 1800-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
124. GOUACHE, Mandi, Indien, omkring 1820.
124. GOUACHE, Mandi, Indien, omkring 1820.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
125. GOUACHE, förhöjd med guld, Bengalen omkring 1770.
125. GOUACHE, förhöjd med guld, Bengalen omkring 1770.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
126. GOUACHE förhöjd med guld, Jammu, Indien, omkring 1770.
126. GOUACHE förhöjd med guld, Jammu, Indien, omkring 1770.
Klubbat pris 
150 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
127. GOUACHE, förhöjd med guld, Mogul, troligen Murshidabad, omkring 1760.
127. GOUACHE, förhöjd med guld, Mogul, troligen Murshidabad, omkring 1760.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
128. GOUACHE, Guler, Indien, circa 1820.
128. GOUACHE, Guler, Indien, circa 1820.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
129. MÅLNING, Qingdynastin, 1700-tal.
129. MÅLNING, Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
130. MÅLNING, Qingdynastin, 1700-tal.
130. MÅLNING, Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
131. MÅLNING, Qingdynastin, 1700-tal.
131. MÅLNING, Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
132. OKÄND KONSTNÄR, målning på duk. Qingdynastin, 1800-tal.
132. OKÄND KONSTNÄR, målning på duk. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
134A. RULLMÅLNING, bergslandskap i Qiu Ying's stil (c.1494-1551).
134A. RULLMÅLNING, bergslandskap i Qiu Ying's stil (c.1494-1551).
Klubbat pris 
155 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
138. MÅLNING, Qingdynastin, 1800-tal. Ridande soldat.
138. MÅLNING, Qingdynastin, 1800-tal. Ridande soldat.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
142. ALBUMBLAD, Song-stil, flodlandskap med figur i båt, Qingdynastin, 1800-tal.
142. ALBUMBLAD, Song-stil, flodlandskap med figur i båt, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
145. MÅLNING, av Chen Zhifo, signerad, blommande kamelia, prunus och sparvar.
145. MÅLNING, av Chen Zhifo, signerad, blommande kamelia, prunus och sparvar.
Klubbat pris 
145 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
149. MÅLNING, av Deng Baiyuejin (1958-), "Grapes", signerad.
149. MÅLNING, av Deng Baiyuejin (1958-), "Grapes", signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
158. TEKRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
158. TEKRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
159. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
159. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
160. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
160. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
161. KRUKA, porslin. Transtition, 1600-tal.
161. KRUKA, porslin. Transtition, 1600-tal.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
162. YTTERFODER, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
162. YTTERFODER, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
163. STÄLL, biskvi. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
163. STÄLL, biskvi. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
165. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
165. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
166. TEKANNA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
166. TEKANNA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
167. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
167. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
168. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
168. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
169. FIGURIN, keramik.  Qingdynastin, troligen Kangxi (1662-1722).
169. FIGURIN, keramik. Qingdynastin, troligen Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
170. STEMCUP, porslin. 16/1700-tal.
170. STEMCUP, porslin. 16/1700-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
171. FIGURIN, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
171. FIGURIN, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
173. RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
173. RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
176. VINKOPP, blanc de chine. Qingdynastin, 1700-tal.
176. VINKOPP, blanc de chine. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
178. FIGURIN, blanc de chine. Qingdynastin, 1800-tal.
178. FIGURIN, blanc de chine. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
179. BOJAN med LOCK, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
179. BOJAN med LOCK, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
180. BOJAN med LOCK, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
180. BOJAN med LOCK, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
181. TERRIN med LOCK, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
181. TERRIN med LOCK, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
182. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
182. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
183. FAT, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
183. FAT, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
184. SMÖRSNÄCKA, kompaniporslin. Qingdynastin, omkring 1700.
184. SMÖRSNÄCKA, kompaniporslin. Qingdynastin, omkring 1700.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
185. SKÅLAR, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
185. SKÅLAR, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
187. STEMCUP, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
187. STEMCUP, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
188. FAT, porslin. Qingdynastin, 1700-tal med Johanneummärke N=176. I.
188. FAT, porslin. Qingdynastin, 1700-tal med Johanneummärke N=176. I.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
189. VAS, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
189. VAS, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
190. TEKOPP med FAT, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
190. TEKOPP med FAT, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
191. TEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
191. TEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
192. FAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
192. FAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
194. BRICKA/FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
194. BRICKA/FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
195. STEKFAT, tre stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
195. STEKFAT, tre stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
197. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
197. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
199. VASER med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
199. VASER med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
201. VAS, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
201. VAS, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
202. URNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
202. URNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK