Moderna 594

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
103Henryk Stazewski, Utan titel.115 000 SEK
104Rune Jansson, "Intensiva händelser".Återrop
105Per Olof Ultvedt, ¨Snurra¨.Återrop
106Carl Fredrik Reuterswärd, "Spel".65 000 SEK
107Pierre Olofsson, "Dansen".80 000 SEK
108Carl Fredrik Reuterswärd, Non-violence.105 000 SEK
109Lage Lindell, "Punkten".Återrop
110Olle Baertling, "Yoy".480 000 SEK
111René Magritte, "La Leçon de Musique".15 000 SEK
112Pablo Picasso, La nymphe et le satyre.220 000 SEK
113Bror Hjorth, "Månsken - flickan och sjömannen".75 000 SEK
114Olle Olsson-Hagalund, Dam med katt.Återrop
115Sigrid Hjertén, "Den gröna toquen".180 000 SEK
116Carl Kylberg, "Inkognito".150 000 SEK
117Isaac Grünewald, Paul Gauguin.40 000 SEK
117ABertil Bull Hedlund, "Les Baigneuses".22 000 SEK
118Joan Miró, "L'oiseau destructeur".100 000 SEK
119Pablo Picasso, "Figure noire".110 000 SEK
120Antoni Tàpies, Utan titel.55 000 SEK
121Marc Chagall Efter, "Le cantique des cantiques".160 000 SEK
122Antoni Tàpies, "Narices".40 000 SEK
123Pablo Picasso, "Danses".80 000 SEK
124Serge Charchoune, Utan titel.155 000 SEK
125Serge Charchoune, Komposition med stränginstrument.65 000 SEK
126SERGE CHARCHOUNE, signerad Charchoune och daterad -29-30. Duk uppfordrad på pannå.Återrop
127Tadeusz Kantor, Utan titel.330 000 SEK
128Otto Piene, "Eye Flower".160 000 SEK
129Peter Dahl, Utan titel.110 000 SEK
130Carl Kylberg, "Sommarängder".210 000 SEK
131Philip von Schantz, "Svarta vinbär".220 000 SEK
132Ragnar Sandberg, "Äpple".60 000 SEK
133Carl Fredrik Reuterswärd, "Lustgården, (Bigger than bigger)".80 000 SEK
134Pierre Olofsson, Konkret bild.110 000 SEK
135Eric H Olson, "Optochromi".42 000 SEK
136Lars-Erik Falk, "Modulskulptur i färg B11".17 000 SEK
136ASalvador Dalí, "Le cabinet anthropomorphique".110 000 SEK
138Lennart Jirlow, Auktionisten.125 000 SEK
139Sven X:et Erixson, Badliv.80 000 SEK
140Isaac Grünewald, "Paristak".Återrop
142Lennart Jirlow, Restauranginteriör.187 000 SEK
143Isaac Grünewald, Salome.Återrop
144Ivan Ivarson, Stadsbild från Paris med floden Seine i förgrunden.300 000 SEK
146Lennart Jirlow, Konstnären vid sitt staffli.100 000 SEK
147Isaac Grünewald, "Othello".Återrop
148Carl Kylberg, "St Hansbålet".Återrop