"Mollberg höll flaskan och Bredström satt mitt emot dörren"
Signerad IWWallander och daterad 1859. Duk 64,5 x 50,5 cm.
Tidigare i ingenjör O. Svenssons samlingar, Helsingborg.
Anna-Stina Bergman-Hals, "Joseph Wilhelm Wallander", 1947, avbildad helsida i planschdelen under nr 79.