Förgylld och bronserad. Stoppad rygg och sits. Snidad dekor av flätband och akantusblad. Signerad MLB på ryggens nedre tvärslå. Med Stockholm stolmakareämbetes sigill.
Slitage.
Märkt undertill med etikett "Gåva till Rickard Heijkenskjöld Smål.nation, Uppsala".