SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), gustaviansk.
Förgylld och bronserad. Snidad dekor av urna, rosor och lagergirlanger. Signerad IÅ under krona. Med Stockholm hallstämpel 1778. Höjd 175, bredd 64 cm.
Övre glaset senare. Dekorlagning
×
Logga in
Kunde inte logga in